ورزش برای تنگی کانال نخاعی

آرتریت یا فتق دیسک معمولاً دلایل اصلی تنگی کانال نخاعی هستند، اما این مشکل می‌تواند به صورت ژنتیکی نیز وجود داشته باشد. برخی از افراد با تنگی نخاع متولد می‌شوند، بنابراین در همان سنین مشکلات مربوط به این عارضه رنج می‌برند. هنگامی که کانال نخاعی باریک می‌شود، فشار مضاعفی روی نخاع یا رشته‌های عصبی ایجاد می‌شود که این می‌تواند با علائم مختلفی همراه باشد.  بی‌حسی، مورمور شدن، درد گردن یا کمر، گرفتگی عضلات پا، ضعف عضلانی در بازوها یا پاها، مشکل در راه رفتن، اختلال عملکرد جنسی و مشکلات مثانه یا روده از مهمترین علائم دیسک کمر هستند. اما آیا دیسک کمر خوب می‌شود؟ این سوال بسیاری از افرادی است که از این عارضه رنج می‌برند.

قبل از هر چیز برای درمان تنگی نخاع و پارگی دیسک کمر باید به جراحان متخصص مغز و اعصاب مراجعه نمود. پزشکان حاضر و با تجربه مانند دکتر محمود یزدان پناهی پس از معاینه و تصویربرداری با شناسایی علت این مشکل بهترین راهکار درمانی را برای شما توصیه خواهند نمود. راهکارهای درمانی در نهایت به جراحی دیسک کمر ختم نمی‌شود. ورزش برای تنگی کانال نخاعی یکی از مهمترین اقدامات درمانی است که پزشکان قبل از انجام هرگونه تکنیک تهاجمی مورد توجه قرار می‌دهند. انجام تمرینات ورزشی می‌تواند نقش بسیار موثری در بهبود دیسک کمر و مشکلات مرتبط با آن داشته باشد. تمرینات ورزشی باید به صورت اصولی و زیر نظر پزشکان متخصص باشد تا از بروز هرگونه فشار اضافی یا مشکل ناخواسته پیشگیری شود.

در این مقاله ما ضمن بررسی تاثیر ورزش در تنگی کانال نخاعی، بهترین تکنیک‌های ورزشی را برای درمان این شرایط آورده‌ایم. پس برای کسب آگاهی و اطلاعات بیشتر در این زمینه تا انتها ما را همراهی کنید.

تماس با دکتر یزدان پناهی

تاثیر ورزش در تنگی کانال نخاعی

اگر پس از ‌ام آر آی دیسک کمر، مشخص شود که تنگی ستون فقرات باعث ناراحتی  و دردهای مداوم بیمار است، پزشک ممکن است برای به حداقل رساندن علائم، انواع ورزش برای تنگی کانال نخاعی را توصیه کند. از طریق انجام این تمرینات ورزشی می‌توانید  عضلات ضعیف را تقویت کرده و انعطاف پذیری خود را بهبود بخشید. همچنین ورزش برای دیسک کمر به شما کمک می‌کند تا فعال بمانید.

برخی تحقیقات نشان داده‌اند که تقویت عضلات مرکزی به بهبود علائم دیسک کمر خفیف و علائم تنگی نخاع بسیار کمک میکند. هدف قرار دادن هسته بدن، عضلاتی را که از ستون فقرات حمایت می‌کنند، تقویت کرده و این باعث می‌شود تا علائم بیماری کاهش پیدا کند.

انواع ورزش برای تنگی کانال نخاعی

ورزش برای تنگی کانال نخاعی کمر باید به خوبی عضلات مرکزی و پایینی بدن را تحریک و تقویت کند. در زیر به مهم‌ترین تمریناتی که می‌تواند به درمان تنگی کانال نخاع، دیسک کمر و درد پاها کمک کند، اشاره شده است:

تمرینات پلانک

پلانک، اصلی‌ترین ورزش برای تنگی کانال نخاعی است. پلانک معمولا به افرادی توصیه می‌شود که در تلاش برای تقویت هسته خود هستند. تمرینات پلانک را به دو شیوه زیر می‌توانید انجام دهید:

تمرین اول

روی شکم دراز بکشید و آرنج‌ها را خم کرده و دست‌ها را نزدیک شانه‌ها قرار دهید. بدن خود را با تکیه بر ساعد و انگشتان پا بلند کنید و موازی با زمین بمانید.

بدن خود را در این حالت نگه دارید، بدون اینکه اجازه دهید باسن یا شکم شما آویزان شود. 30 ثانیه در جای خود بمانید، سپس روی زمین استراحت کنید.

تمرین دوم

روی پهلوی چپ خود دراز بکشید، زانوها را خم کنید، آرنج چپ را مستقیماً زیر شانه خود قرار دهید. باسن خود را بالا بیاورید، بدن خود را صاف نگه دارید تا تعادل درستی بین آرنج و زانوهای شما ایجاد شود.

10 تا 30 ثانیه در این حالت بمانید، سپس باسن خود را پایین بیاورید. تمرین را در حالی که به پهلوی راست دراز کشیده‌اید و به آرنج راست خود تکیه کرده‌اید تکرار کنید.

کج کردن لگن

به پشت دراز بکشید، زانوها را خم کنید، پاها را روی زمین قرار دهید، بازوها را کنار پهلوها قرار دهید. به آرامی باسن خود را به زمین فشار دهید و عضلات شکم خود را سفت کنید.

این وضعیت را به مدت 10 ثانیه نگه دارید، سپس به موقعیت اولیه خود بازگردید. این کار را 10 بار تکرار کنید. لگن خود را در حالی که کمرتان با زمین در تماس است، کج کنید.

کشش زانو تا سینه

دیگر ورزش برای تنگی کانال نخاعی، کشش زانو تا سینه است. برای این منظور به پشت دراز بکشید، سپس هر دو زانو را به سمت سینه بکشید. دستان خود را دور زانوهای خم شده حلقه کنید، به مدت 30 ثانیه در این وضعیت باقی بمانید، سپس پاهای خود را پایین بیاورید.

در مرحله بعد، فقط یک زانو را به سمت سینه خود بکشید و پای دیگر را صاف نگه دارید. پس از گذشت  30 ثانیه پا را پایین بیاورید.

کشش عضلات چهار سر ران در حالت  ایستاده

نزدیک یک صندلی محکم بایستید و با دست راست خود صندلی را نگه دارید. زانوی چپ خود را خم کنید، پای چپ خود را تا نزدیکی باسن چپ خود بیاورید. برای این منظور دست چپ خود را به عقب بکشید تا پای خود را بگیرید. زانو باید به سمت زمین باشد. 30 ثانیه در این حالت بمانید تا کشش را در جلوی ران خود احساس کنید.

پای خود را پایین بیاورید، سپس پای راست خود را بلند کنید و با دست چپ، صندلی را نگه دارید. 5 بار به طور متناوب در سمت چپ و راست این حرکت را تکرار کنید.

ورزش آب درمانی برای تنگی کانال نخاعی

آب درمانی دیسک کمر، یکی دیگر از انواع رایج ورزش برای تنگی کانال نخاعی است که پزشکان قبل از جراحی ستون فقرات پیشنهاد می‌کنند. تکنیک‌های مورد استفاده در آب درمانی تنگی کانال نخاعی شامل آبگرم درمانی، تمرینات در استخر به صورت ایستاده یا شناور، استفاده از دستگاه‌های شناورسازی و دستگاه‌های مقاومتی برای تقویت عضلات کمر، دست‌ها و پاها است.

تمرینات آب درمانی فعال برای کمردرد متنوع است و متناسب با فرد و شرایط خاص او برنامه ریزی میشود. تمرینات ممکن است شامل روتین‌های ساده  در یک استخر کم عمق بوده یا با استفاده از تردمیل  و سایر تجهیزات پیشرفته زیر آب انجام شوند. پیاده‌روی در استخر با استفاده از وزنه یا بدون آن یکی از روتین‌های معمول ورزش برای تنگی کانال نخاعی است.

ورزش مکنزی برای تنگی کانال نخاعی

هدف بلندمدت روش مکنزی این است که به بیمارانی که از گردن درد و یا کمردرد رنج می‌برند، آموزش دهد تا با انجام تمرینات ورزشی، قبل از جراحی دیسک کمر با لیزر یا هر روش دیگری خود را درمان کرده و درد را در طول زندگی خود مدیریت کنند. تمرینات مکنزی شامل دراز کشیدن به شکم روی زمین دراز کشیدن به شکم روی بالش انجام شنا بر روی آرنج و دستان می‌باشد. در واقع نحوه خوابیدن تنگی کانال نخاعی در تمرینات کنزی به خوبی آموزش داده می‌شود. برای اطمینان از تاثیرگذاری این تمرینات قبل از هر چیز باید با پزشک و فیزیوتراپیست متخصص مشورت نمایید.

ورزش‌های مضر برای تنگی کانال نخاع

به همان اندازه که باید در مورد ورزش برای تنگی کانال نخاعی بدانید، بهتر است در مورد کارهایی که برای دیسک کمر ضرر دارند، نیز اطلاعات کسب کنید یا از پزشک خود در این مورد بپرسید. به طور حتم همه این اقدامات احتیاطی شما را در درمان بهتر کمک خواهند کرد. در زیر به حرکات و ورزش‌های مضر برای تهیه کانال نخاعی میپردازیم:

از بلند کردن وزنه و اجسام سنگین حین تمرین خودداری کنید

هرگونه ورزشی که به ستون فقرات فشار وارد کند یا موجب آسیب رساندن به این بخش از بدن شود، ممنوع است. 

از حرکات کششی که شامل چرخش و خم شدن هستند خودداری کنید

ورزش برای تنگی کانال نخاعی باید به صورتی باشد که از چرخش یا پیچش ناگهانی به ستون فقرات وارد نکند. 

ورزش‌های توپی را کنار بگذارید

تمرینات ورزشی مانند فوتبال و راگبی فشار و وزن ناخواسته را به عضلات پشت و پاها وارد می‌کنند، به همین دلیل ممکن است باعث تحریک نخاع و آسیب‌ بیشتر به ستون فقرات شوند.

از پیاده‌روی‌های طولانی خودداری کنید

پیاده‌روی کوتاه یک ورزش برای تنگی کانال نخاعی است، اما طولانی بودن مسافت باعث می‌شود تا فشار اضافی به قسمت پایینی بدن مانند پاها، کمر و زانوها وارد شود.

اگر دچار بیماری دیسک کمر هستید این مطلب را از دست ندهید:

کارهایی که برای دیسک کمر ضرر دارد 

بهترین درمان خانگی برای تنگی کانال کمر

علاوه بر ورزش برای تنگی کانال نخاعی می‌توانید از طریق درمان‌های خانگی زیر به رفع تنگی کانال کمر کمک کنید:

گرما درمانی

 گرم کردن ماهیچه‌های سفت پایین کمر، باعث شل شدن عضلات و افزایش خونرسانی می‌شود که این می‌تواند روند بهبودی را تسریع کند.

ماساژ درمانی

ماساژ با استفاده از انواع کرم، روغن‌های گیاهی و ژل می‌تواند به تسکین عضلات سفت و دردناک کمر و پاها کمک کرد. البته ماساژ درمانی باید زیر نظر پزشک متخصص و فیزیوتراپیست باشد.

بادکش کردن

هفته‌ای سه بار بادکش گرم نیز می‌تواند برای بهبود علائم ناشی از تنگی کانال نخاع موثر باشد.

استفاده از کمربند طبی

کمربندهای طبی با ثابت نگه داشتن ستون فقرات می‌توانند از ایجاد فشار به کانال نخاعی جلوگیری کرده و شدت درد را کاهش دهند.

سخن پایانی در مورد ورزش برای تنگی کانال نخاعی

ورزش برای تنگی کانال نخاعی یکی از تکنیک‌های مهم درمانی قبل از هرگونه روش جراحی است. این می‌تواند به شکلی کاملاً طبیعی و غیر تهاجمی به درمان علائم دیسک کمر کمک کند. چگونگی انجام تمرینات باید زیر نظر پزشکان متخصص و با تجربه مانند دکتر یزدان پناهی باشد تا یک برنامه‌ریزی اصولی و دقیقی برای بیمار طراحی و اجرا شود.

منابع

https://www.hackensackmeridianhealth.org/

https://betterhealthalaska.com//

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
dryazadanpanahi

دکتر یزدان پناهی

دانش‌اموخته‌ دانشگاه شهید بهشتی تهران. رتبه برتر بورد تخصصی جراحی مغز و اعصاب. سابقه ۷ سال انجام اعمال پیچیده قاعده جمجمه و تومور های‌مغزی و نخاع , سابقه ۷ سال اعمال پیچیده ستون فقرات

پست های مرتبط

ضایعه مغزی
مغز

ضایعه مغزی

یکی از پزشکان متخصص جراحی مغز و اعصاب که در زمینه درمان و کنترل انواع ضایعه مغزی دارای دانش و مهارت بالایی است دکتر محمود

ادامه مطلب »
دارو برای دیسک کمر
ستون فقرات و نخاع

بهترین دارو برای دیسک کمر

هنگامی که بیرون زدگی دیسک کمر باعث فشار به اعصاب نخاعی می‌شود، درد کمر برای بیمار طاقت فرسا خواهد شد؛ اما مصرف دارو برای دیسک

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.