نحوه خوابیدن افراد مبتلا به تنگی کانال نخاعی

نحوه خوابیدن افراد مبتلا به تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی وضعیتی است که در آن اعصاب نخاع فشرده می‌شوند؛ این بیماری ممکن است به دلیل دیسک کمر یا گردن رخ داده باشد و اکثر اوقات جراحی ستون فقرات برای درمان آن ضروری است. یکی از اصلی‌ترین نگرانی‌های افرادی که به این بیماری دچار می‌شوند، نحوه خوابیدن تنگی کانال نخاعی است. خوابیدن اشتباه می‌تواند فشار روی کانال و تنگی آن را بیش‌تر کند. در این مقاله به نحوه خوابیدن افراد مبتلا به تنگی کانال نخاعی پرداخته‌ایم.

اگر علائم تنگی کانال نخاع را که در ادامه بررسی می‌کنیم، دارید، باید هرچه سریع‌تر به یک متخصص مراجعه کنید. دکتر محمود یزدان پناهی یکی از بهترین پزشکان متخصص ستون فقرات است که تیمی حرفه‌ای دارد و بهترین خدمات مربوط به بیماری‌های ستون فقرات را ارائه می‌دهد. برای دریافت اطلاعات بیش‌تر به پیج اینستاگرام دکتر یزدان پناهی سر بزنید.

تماس با دکتر یزدان پناهی

چگونه بفهمیم تنگی کانال نخاع داریم؟

کانال نخاعی یک ساختار لوله مانند توخالی است که در طول ستون فقرات قرار گرفته است. این کانال طناب نخاعی و اعصاب نخاعی را در بر می‌گیرد و از آن‌ها محافظت می‌کند. کانال نخاعی از سوراخ‌های مهره‌های ستون فقرات که روی هم قرار گرفته‌اند، تشکیل می‌شود و کانالی را ایجاد می‌کند که در آن نخاع و اعصاب قرار دارند.

تنگی کانال نخاعی وضعیتی است که در آن کانال نخاعی باریک می‌شود. این باریک شدن می‌تواند طناب نخاعی و اعصاب را فشرده کرده و منجر به بروز علائم مختلفی شود. این عارضه بیش‌تر در گردن یا کمر رخ می‌دهد و دیسک گردن یا دیسک کمر می‌توانند یکی از علت‌های آن باشند.

چگونه متوجه شویم که تنگی کانال نخاع داریم؟

تنگی کانال نخاعی وضعیتی است که در آن کانال نخاع شما باریک شده و بر اعصابی که داخل آن حرکت می‌کنند، فشار وارد می‌کند. اگر علائم زیر را دارید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا احتمال وجود تنگی کانال نخاع را بفهمید:

 • درد یا بی‌حسی: ممکن است درد یا حتی بی‌حسی را در کمر، گردن یا اندام‌های مختلف تجربه کنید که هنگام راه رفتن یا ایستادن بدتر می‌شود.
 • ضعف: ممکن است در بازوها، دست‌ها و پاهای خود احساس ضعف شدید کرده و حتی نتوانید از آن‌ها استفاده کنید.
 • مشکل در راه رفتن: افراد مبتلا به تنگی کانال نخاعی ممکن است در راه رفتن یا حفظ تعادل دچار مشکل شوند.
 • مشکلات روده یا مثانه: در موارد شدید، تنگی کانال نخاعی می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در عملکرد روده یا مثانه شود.

بدیهی است که اگر همه این علائم را با هم تجربه می‌کنید، باید سریعا به یک متخصص مراجعه کنید. با این حال این علائم ممکن است نشان‌دهنده بیماری‌های دیگر باشند؛ به عنوان مثال دیسک کمر و درد پای چپ یک عارضه شایع است. اکثر این علائم شبیه به علائم دیسک کمر خفیف هستند و ممکن است با آن‌ها اشتباه گرفته شوند. تنها یک متخصص می‌تواند آن‌ها از هم تشخیص دهد.

درمان تنگی کانال نخاعی با درمان عامل ایجاد کننده آن که می‌تواند دیسک کمر باشد، صورت می‌پذیرد. در این حالت جراحی دیسک کمر به شکل عادی یا جراحی دیسک کمر با لیزر می‌تواند انجام شود که فشار را از روی کانال نخاعی برمی‌دارند.

اگر این علائم را دارید، حتما برایتان سوال است که آیا دیسک کمر خوب میشود؟ این سوال را پزشک با انجام آزمایشات مختلف مانند ام آر آی دیسک کمر می‌تواند پاسخ دهد. شما می‌توانید با انجام کارهایی که برای دیسک کمر ضرر دارد، از بروز این علائم جلوگیری کنید. با این حال برای درمان تنگی کانال نخاعی حتما باید به یک پزشک مراجعه شود.

پیشنهاد مطالعه: علائم دیسک کمر

نحوه صحیح خوابیدن افراد برای تنگی کانال نخاعی

برای افراد مبتلا به تنگی کانال نخاعی، نحوه صحیح خوابیدن می‌تواند به کاهش علائم و تراز بهتر ستون فقرات کمک کند. در ادامه نکات نحوه خوابیدن افراد مبتلا به تنگی کانال نخاعی را بررسی می‌کنیم.

 • خواب به پهلو: خوابیدن به پهلو با یک بالش بین زانوها می‌تواند به حفظ تراز ستون فقرات کمک کند. این وضعیت فشار روی کمر و کانال نخاع را کاهش می‌دهد.
 • وضعیت جنین: حلقه زدن در وضعیت جنینی در حالی که زانوهای شما به سمت قفسه سینه کشیده می‌شود، باعث باز شدن کانال نخاعی و کاهش فشار می‌شود.
 • به پشت با تکیه گاه زانو: اگر ترجیح می‌دهید به پشت بخوابید، قرار دادن یک بالش کوچک یا حوله در زیر زانو می‌تواند باعث حفظ انحنای طبیعی کمر و کاهش فشار روی ستون فقرات شود.
 • از خوابیدن روی شکم خودداری کنید: خوابیدن روی شکم باعث قوس شدن غیرطبیعی ستون فقرات می‌شود و علائم تنگی کانال نخاعی را تشدید می‌کند. برای نحوه خوابیدن تنگی کانال نخاعی، از خوابیدن در این حالت خودداری کنید.
 • تشک و بالش طبی: تشکی را انتخاب کنید که حمایت کافی از ستون فقرات شما را فراهم کند و بالشی را انتخاب کنید که سر شما را در راستای ستون فقرات قرار دهد تا باعث کاهش فشار شود.
 • تخت قابل تنظیم: استفاده از یک تخت قابل تنظیم را در نظر بگیرید که به شما این امکان را می‌دهد تا قسمت بالایی بدن یا پاهای خود را کمی بالا بیاورید تا فشار روی ستون فقرات کاهش یابد.

پیشنهاد مطالعه: ورزش برای دیسک کمر

طرز خوابیدن بعد از عمل تنگی کانال نخاعی

پس از جراحی تنگی کانال نخاعی، پیروی از توصیه‌های جراح برای مراقبت‌های بعد از عمل، از جمله نحوه خوابیدن تنگی کانال نخاعی که باعث بهبودی و کاهش ناراحتی می‌شود، بسیار مهم است. در ادامه نکاتی در مورد نحوه خوابیدن افراد مبتلا به تنگی کانال نخاعی پس از جراحی را بررسی می‌کنیم.

نحوه صحیح خوابیدن افراد برای تنگی کانال نخاعی

 • خوابیدن به پشت: بسیاری از جراحان توصیه می‌کنند که به پشت بخوابید و یک بالش را زیر زانوهای خود قرار دهید. در این صورت پاهایتان هم راستای ستون فقرات می‌شوند و فشار روی محل جراحی کاهش پیدا می‌کند.
 • از خوابیدن روی شکم خودداری کنید: به طور کلی بهتر است بعد از جراحی ستون فقرات از خوابیدن روی شکم خودداری کنید؛ این وضعیت می‌تواند ناحیه جراحی را تحت فشار قرار داده و روند بهبودی را مختل کند.
 • خوابیدن به پهلو با احتیاط: اگر ترجیح می‌دهید به پهلو بخوابید، از بالش برای حمایت از بدن خود استفاده کنید و مطمئن شوید که ستون فقرات در وضعیت خنثی باقی می‌ماند. از وارد کردن فشار مستقیم به محل برش جراحی خودداری کنید.
 • بالا بردن قسمت بالای بدن: بالا بردن بالاتنه با بالش می‌تواند به کاهش تورم و ناراحتی کمک کند؛‌ به خصوص اگر جراح شما این وضعیت را برای بهبودی بهتر توصیه کند.
 • از پیچاندن یا خم کردن کمر خودداری کنید: در هنگام خواب از پیچش یا خم کردن ستون فقرات خودداری کنید؛ این کار می‌تواند به ناحیه جراحی فشار وارد کند. سعی کنید ستون فقرات خود را تا حد امکان در وضعیت خنثی نگه دارید.
 • از فعالیت بیش از حد خودداری کنید: حتما استراحت کرده و از اعمال بیش از حد فشار روی ستون فقرات خود در طول دوره بهبودی خودداری کنید. استراحت و خواب مناسب برای بهبودی پس از جراحی ضروری است.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
dryazadanpanahi

دکتر یزدان پناهی

دانش‌اموخته‌ دانشگاه شهید بهشتی تهران. رتبه برتر بورد تخصصی جراحی مغز و اعصاب. سابقه ۷ سال انجام اعمال پیچیده قاعده جمجمه و تومور های‌مغزی و نخاع , سابقه ۷ سال اعمال پیچیده ستون فقرات

پست های مرتبط

ضایعه مغزی
مغز

ضایعه مغزی

یکی از پزشکان متخصص جراحی مغز و اعصاب که در زمینه درمان و کنترل انواع ضایعه مغزی دارای دانش و مهارت بالایی است دکتر محمود

ادامه مطلب »
دارو برای دیسک کمر
ستون فقرات و نخاع

بهترین دارو برای دیسک کمر

هنگامی که بیرون زدگی دیسک کمر باعث فشار به اعصاب نخاعی می‌شود، درد کمر برای بیمار طاقت فرسا خواهد شد؛ اما مصرف دارو برای دیسک

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.