خواص جدوار برای دیسک کمر

خواص جدوار برای دیسک کمر

دردهای مربوط به دیسک کمر و ستون فقرات می‌توانند بسیار ناتوان کننده باشند. برخی از افراد قبل از مراجعه به پزشک تلاش می‌کنند تا با استفاده از طب سنتی یا با استفاده از خواص جدوار برای دیسک کمر، به کاهش علائم و دردهای دیسک کمر خود کمک کنند. قبل از هر چیز باید به شما بگوییم درمان‌های سنتی همیشه موثر نیستند.

درمان‌های سنتی  موقت بوده و مشکل آسیب به دیسک یا فتق دیسک را درمان نمی‌کنند. این تکنیک‌ها زمانی مفید هستند که آسیبی به دیسک وارد نشده باشد؛ بنابراین اگر به دنبال درمان اساسی باید به جراح دیسک کمر متخصص و با تجربه همچون دکتر محمود یزدان پناهی مراجعه کنید.

با این وجود برخی افراد داروهای سنتی مانند جدوار را برای کنترل درد کمر موثر می‌دانند. جدوار که با نام زردچوبه سفید نیز شناخته می‌شود، یکی از گیاهان دارویی از خانواده زنجبیل می‌باشد. این گیاه بیشتر در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری مرطوب پرورش داده می‌شود.

گمان میشود این گیاه به دلیل طبع گرم خود بتواند به کاهش التهاب و درد های مربوط به دیسک کمر کمک کند. این یک تصور کاملا اشتباه است. بر اساس مطالعات انجام شده این گیاه می‌تواند تا حدودی بسیار کمی به کاهش التهاب کمک کند؛ اما جدوار نقشی در درمان فتق دیسک یا سیاتیک ندارد.

در این مقاله ما به صورت مفصل در رابطه با خواص جدوار برای دیسک کمر با شما صحبت خواهیم کرد و اطلاعات کامل و مفیدی را در این زمینه در اختیار شما قرار می‌دهیم‌؛ پس تا انتها با ما همراه شوید.

آشنایی با مهم ترین خواص جدوار برای دیسک کمر

آشنایی با مهم ترین خواص جدوار برای دیسک کمر

زرمباد يا همان جدوار گیاهی است با طبع گرم و خشک که اولین بار توسط بازرگانان عرب در قرن ششم به کشورهای اروپایی برده شد. محل اصلی پرورش این گیاه هند و اندونزی است.

این گیاه خواص دارویی مختلف دارد، ولی برای درمان‌ دیسک کمر توصیه نمی‌شود؛ زیرا مشکلات مربوط به فتق دیسک به دیسک ، مهره، مفاصل و عضلات ربط دارند، که در این مورد اصلا جدوار کارسازی ندارد. با این وجود ما به بخی از خواص این گیاه اشاره کرده‌ایم تا شما با آن بیشتر آشنا شوید؛ اما خواص جدوار چیست؟ در زیر به مهمترین خواص این گیاه اشاره شده است:

1)    کمک به کاهش تورم

جدوار دارای خواص ضد التهابی بوده و با کاهش سطح برخی از آنزیم‌های تحریک کننده التهاب، ممکن است به تسکین درد و تورم کمک اندکی ‌کند؛ اما نقشی در درمان دیسک ندارد.

2)    خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی قوی

کورکومین، یک ماده طبیعی که در جدوار یافت می شود. این یکی از گسترده ترین ضدالتهاب های طبیعی است. کورکومین دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی قوی است؛ به همین دلیل میتواند یک گزینه درمانی برای کاهش التهاب ناشی از گرفتگی عضلات ماهیچه های کمر باشد، اگر چه درستی این ادعا ثابت نشده است.

جدوار به درمان شرایط مختلف، از جمله فتق دیسک، درد مزمن، و تروما کمکی نمی‌کند. این گیاه سنتی همچنین تاثیر اندکی در کاهش علائم بیماری های التهابی مختلف از جمله استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید، بیماری التهابی روده و بیماری های قلبی عروقی دارد؛ اما به درمان قطعی و حتی مقطعی این بیماری‌ها کمک نمی‌کند.

مطالعات بالینی متعدد اثربخشی کورکومین را در کاهش سطح التهاب و درد، بهبود عملکرد مفاصل و کاهش نیاز به دارو نشان داده‌اند؛ اما در این مطالعات گزارشی از بهبودی صد در صدی بیماری ثبت نشده است.

پس اگر علت دیسک کمر، استئوآرتریت یا ضعف مفاصل ستون فقرات باشد تا حدودی بسیار کمی جدوار می‌تواند به بهبود موقت شرایط کمک کند. حتی در مورد فتق دیسک خفیف، جدوار نقش درمانی موثری ندارد. فتق دیسک و مشکلات مرتبط با ان از این طریق درمان نخواهند شد.

3)    کمک به کاهش درد

 جدوار همچنین به عنوان یک گزینه درمانی برای درد مزمن و تروما مورد مطالعه قرار گرفته است. کورکومین موجود در جدوار درد را کمی کاهش می دهد، اما علت درد را درمان نمی‌کند. حتی در برخی موارد نادیده گرفتن علت درد میتواند شرایط بیماری را حادتر کند.

4)    اصلاح طبع یا تعادل مزاج

طب سنتی یکی از دلایل اصلی دردهای عضلانی را طبع افراد می‌داند. به همین دلیل برای حفظ تعادل در عملکرد اعضای بدن، پیشگیری از بیماری‌ها و کنترل درد بسیار مهم است که طبع افراد اصلاح شود. افرادی که طبع سرد دارند بیشتر در معرض درد مفاصل و دردهای عضلانی قرار دارند.

گیاه جدوار به دلیل طبع گرم و خشک خود می‌تواند مزاج افراد را اصلاح کرده و آن را متعادل سازد؛ اما نباید فراموش کرد که همیشه علت درد مفاصل به طبع  برنمی‌گردد و این می‌تواند نشان از مشکلات عضلانی، آسیب دیدگی دیسک، از بین رفتن مهره‌ها و بسیاری دلایل دیگر باشد.

  • بازسازی عصب و بازیابی عملکرد آن

جدوار ممکن است به درمان نوروپاتی محیطی نیز کمک ‌کند؛ و به دلیل خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی که دارد کمی از بی‌حسی و سوزن سوزن شدن دست و پاها جلوگیری نماید. همچنین ادعا میشود، این داروی سنتی می‌تواند باعث بازسازی عصب و بازیابی عملکردی شود.

کورکومین موجود در جدوار باعث می‌شود تا درمان آسیب عصبی در کنار سایر تکنیک‌های پزشکی سریعتر انجام شود. در واقع این گیاه با کاهش فشار اعصاب حمایت موثر را از قسمت‌های تحتانی بدن به عمل می‌آورد. درستی این ادعاها هنوز تایید نشده است.

با این وجود زمانی جدوار اندک تاثیر خود را دارد که با درمان پزشکی و اصولی مصرف شود. بدون درمان پزشکی و حتی جراحی دیسک کمر، استفاده از جدوار اثری برای درمان فتق دیسک نخواهد داشت.

روش های افزایش اثر گذاری جدوار برای کنترل بیماری دیسک کمر

روش های افزایش اثر گذاری جدوار برای کنترل بیماری دیسک کمر

اگر بعد از مراجعه به جراح دیسک کمر و پیگیری درمان پزشکی باز هم مایل به استفاده از جدوار هستید،  سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که چگونه می‌توان اثرگذاری جدوار را در کنار سایر تکنیک‌های پزشکی برای کنترل بیماری دیسک کمر افزایش داد؟

·      کپسول و قرص جدوار

این گیاه امروزه به شکل کپسول و قرص در داروخانه‌ها موجود است. شما می‌توانید زیر نظر پزشک قرص‌ها و کپسول‌های جدوار را مصرف کنید.

·      پماد جدوار

این گیاه به شکل پماد نیز در بازار عرضه می‌شود. شما می‌توانید برای اثربخشی بهتر و سریع‌تر، جدوار را به شکل پماد مصرف کنید. فقط کافیست پماد را در ناحیه ملتهب و آسیب دیده بمالید.

نکته مهم: قبل از هرگونه اقدام برای استفاده از داروهای سنتی مانند جدوار با پزشک خود مشورت کنید. استفاده از این داروها ممکن است با برخی از داروهای پزشکی تداخل داشته باشند.

جدوار، مناسب برای پیشگیری یا درمان؟

جدوار، مناسب برای پیشگیری یا درمان؟

بسیاری از داروهای طب سنتی مانند جدوار جهت پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری‌های جسمی کاربرد دارند. اما مصرف دائم این داروها قبل و بعد از بیماری می‌تواند اثرات منفی روی بدن داشته باشد. این به ویژه در مورد بیمارانی که شرایط خاص سلامتی دارد، اهمیت دارد. مصرف همزمان برخی داروهای شیمیایی همراه با داروهای سنتی می‌توان عوارض جدی برای سلامتی به همراه داشته باشد.

با وجود خواص اندک جدوار برای درد جزئی دیسک کمر اما این گیاه نقش مستقیم در پیشگیری از دیسک کمر و بیماری های مربوط به ستون فقرات ندارد. علت دیسک کمر در افراد متفاوت است. افزایش سن، صدمات ورزشی، سبک زندگی نادرست، به احتیاطی در بلند کردن اجسام سنگین، تروما یا هر عامل دیگری می‌تواند باعث فتق دیسک کمر شود.

پر واضح است که جدوار نمی‌تواند از این نوع مشکلات پیشگیری کند. در صورت ابتلا به دیسک کمر بهترین گزینه مراجعه به پزشک برای تشخیص دقیق علت و دریافت درمان‌های اصولی و دقیق است. در کنار درمان‌های پزشکی می‌توانید زیر نظر پزشک از داروهای سنتی مانند جدوار نیز استفاده نمایید.

نکات استفاده از جدوار

در زیر به بررسی مهمترین نکات استفاده از جدوار اشاره شده است:

  • این گیاه سنتی باید زیر نظر پزشک مصرف شود.
  • مصرف خودسرانه و بیش از اندازه جدوار خودداری کنید.
  • در صورت ابتلا به بیماری خاص یا شرایط پزشکی حتما قبل از استفاده دارو با پزشک خود مشورت کنید.
  • زنان باردار نباید از جدوار استفاده کنند.
  • با وجود خواص جدوار برای دیسک کمر، اما این گیاه نقشی در درمان فتق دیسک یا پارگی دیسک ندارد.

آیا خواص جدوار برای دیسک کمر، مفید است؟

جدوار یکی از گیاهان سنتی با طبع گرم و خشک است که جهت کاهش جزئی التهاب و تورم سیاتیک توصیه می‌شود. این گیاه خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی دارد‌‌ و می‌تواند به کاهش دردهای ناشی از اسپاسم عضلانی کمک کند؛ اما تاثیری در درمان فتق دیسک یا پارگی دیسک ندارد.

این گیاه دارویی را میتوان به شکل قرص، کپسول، دمنوش، اسموتی و پماد مصرف کرد. مصرف خودسرانه و زیاد هر نوع داروی سنتی مجاز نمی‌باشد؛ و حتی میتواند نتایج معکوس به همراه داشته باشد.  در صورت ابتلا به بیماری خاص یا مصرف داروهای شیمیایی قبل از مصرف هر داروی سنتی مانند جدوار با پزشک خود مشورت نمایید.

بر اساس منابع معتبر جهانی، بهترین راه درمان دیسک کمر مراجعه به پزشکان ماهر و متخصص مانند دکتر محمود یزدان پناهی است؛ ایشان به بیماری‌های دیسک کمر و ستون فقرات تسلط کامل دارند و می‌توانند با تشخیص دقیق بهترین راهکار درمانی را برای بیماران ارائه دهند.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
dryazadanpanahi

دکتر یزدان پناهی

دانش‌اموخته‌ دانشگاه شهید بهشتی تهران. رتبه برتر بورد تخصصی جراحی مغز و اعصاب. سابقه ۷ سال انجام اعمال پیچیده قاعده جمجمه و تومور های‌مغزی و نخاع , سابقه ۷ سال اعمال پیچیده ستون فقرات

پست های مرتبط

سردرد در بارداری
مغز

سردرد در بارداری

بسیاری از افراد در دوران بارداری دچار سردردهای خفیف می‌شوند. این نوع سردردها اغلب می‌تواند در نتیجه تغییرات هورمونی ایجاد شود. این سردردها در چند

ادامه مطلب »
لخته خون در مغز
مغز

لخته خون در مغز

لخته خون در مغز زمانی رخ می‌دهد که یک رگ خونی پاره شده و در محل آن  لخته تشکیل شده باشد. این لخته می‌تواند باعث

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

dryazadanpanahi
جستجو کردن