درمان دیسک کمر در منزل

روش های درمان دیسک کمر در منزل

دیسک کمر یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها، به خصوص در میانسالان و سالمندان است. دیسک کمر درواقع ماده ژله‌ای بین مهره‌های کمر در ستون فقرات است که باعث انعطاف کمر، راحتی تحرک و جلوگیری از سایش مهره‌ها می‌شود. بیماری دیسک کمر در واقع از بین رفتن این دیسک در نتیجه آسیب به کمر یا افزایش سن است.

در صورت مشاهده علائم دیسک کمر خفیف بهتر است به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. دکتر محمود یزدان پناهی، جراح و متخصص مغز و اعصاب است که با تیمی مشتکل از پزشکان حرفه‌ای، خدمات مختلفی در زمینه درمان بیماری‌های مغز و اعصاب ارائه می‌دهد. از این خدمات می‌توان به جراحی دیسک کمر با لیزر یا جراحی ستون فقرات اشاره کرد.

مشاوره با دکتر یزدان پناهی

اگر برایتان سوال است که آیا دیسک کمر خوب می شود؟ باید گفت که  درمان مشخصی برای دیسک کمر وجود ندارد اما می‌توان این بیماری را کنترل کرد و التهاب و درد ناشی از دیسک کمر آسیب‌دیده را کاهش داد. درمان دیسک کمر در منزل هم امکان‌پذیر است؛ در این مقاله به راه‌هایی برای درمان دیسک کمر در منزل معرفی کرده‌ایم. برای دیدن ویدئوهایی در این زمینه می توانید پیج اینستاگرام دکتر یزدان پناهی را دنبال کنید.

درمان دیسک کمر

برای درمان دیسک کمر راه‌های مختلفی وجود دارد؛ با این حال باید بدانید که دیسک کمر درمان مشخصی ندارد و نمی‌توان این بیماری را به شکل کامل از بین برد. با این حال می‌توان علائم مختلف آن را کنترل کرد و زندگی آسان‌تری داشت. درمان دیسک کمر از طریق داروهای مختلف، ورزش منظم، داشتن زندگی سالم‌تر و مشورت با پزشک اتفاق می‌افتد.

روش‌های درمان دیسک کمر ترکیبی از موارد زیر است:

 • ورزش
 • تغییر سبک زندگی
 • داروهای مختلف
 • جراحی

روش های درمان دیسک کمر در منزل

راه های درمان دیسک کمر در منزل

در حالی که مشورت با یک متخصص برای درمان دیسک کمر بهترین کار است، اما برخی از درمان‌ها وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را در خانه برای کاهش علائم دیسک کمر امتحان کنید. در ادامه این موارد را شرح داده‌ایم:

 • استراحت: ضروری است که به کمر خود استراحت دهید و از فعالیت‌هایی که درد را تشدید می‌کنند، اجتناب کنید. استراحت ممکن است در مرحله حاد بیماری اجبای باشد، اما در مراحل اولیه فقط کافی است مقدار مناسبی از خواب و استراحت در روز را داشته باشید.
 • استفاده از یخ و گرما: برای کاهش التهاب دیسک مهره‌ها، کمپرس یخ یا کمپرس سرد را روی محل درد قرار دهید. پس از آن، برای شل شدن عضلات و افزایش گردش خون از کیسه آب گرم و کمپرس گرم استفاده کنید. آب درمانی دیسک کمر یکی از بهترین کارها برای درمان دیسک کمر در منزل و کاهش دادن درد و علائم است.
 • مسکن های عادی: داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن می‌توانند به تسکین درد و کاهش التهاب کمک کنند. دوز مصرفی این داروها مهم است و باید با پزشک متخصص مشورت کنید. پزشک ممکن است روش یا داروی بهتری برای کنترل درد پیشنهاد کند.
 • تمرینات کششی ملایم: تمرینات کششی سبک می‌توانند با کاهش فشار روی عصب‌ها و مهره‌ها به کاهش درد و بهبودی کمک کنند. به عنوان مثال می‌توانید روش‌هایی مانند دراز کشیدن به پشت و کشیدن زانو به سمت قفسه سینه، یا آوردن یک زانو به سمت شانه مقابل در حالی که به پشت دراز کشیده‌اید، امتحان کنید.
 • تمرینات تقویتی هسته مرکزی بدن: ضعیف بودن عضلات مرکزی می‌تواند به افزایش درد و بی‌ثباتی کمک کند. تقویت عضلات شکم و پشت می‌تواند برای ستون فقرات و کاهش درد دیسک کمر مفید باشد. با این حال، بسیار مهم است که فقط تمرینات مورد تایید یک متخصص را برای جلوگیری از آسیب بیشتر انجام دهید.
 • وضعیت بدن خود را خوب حفظ کنید: در هنگام نشستن، ایستادن و بلند کردن وضعیت بدنی مناسب را تمرین کنید تا از فشار آوردن به کمر جلوگیری شود.
 • تنظیمات ارگونومیک: اطمینان حاصل کنید که فضای کار و خانه شما به صورت ارگونومیک بهینه شده است تا فشار وارده بر کمر شما به حداقل برسد. از یک صندلی با حمایت مناسب کمر استفاده کنید و وضعیت ستون فقرات را خنثی نگه دارید.
 • مدیریت وزن: حفظ وزن ایده‌آل به کاهش فشار بر ستون فقرات کمک می‌کند و خطر بدتر شدن علائم را به حداقل می‌رساند.
 • از تشک و بالش‌های مناسب استفاده کنید: تشک سفت و بالش مناسب می‌تواند به حفظ تراز ستون فقرات در هنگام خواب کمک کند. برای انتخاب تشک و بالش مناسب از متخصص کمک بگیرید.

به یاد داشته باشید که این درمان‌های خانگی فقط باید به عنوان مکمل توصیه‌های پزشک متخصص استفاده شوند. در صورت بدتر شدن یا تداوم علائم، مراجعه به پزشک برای ارزیابی بیشتر و درمان مناسب ضروری است.

شاید برای شما مفید باشد: جراحی دیسک کمر

تمرینات دیسک کمر در منزل

قبل از انجام هر گونه تمرین برای درمان دیسک کمر در منزل، باید با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که تمرینات برای شرایط خاص شما مناسب هستند. ورزش برای دیسک کمر بسیار مفید است و می‌تواند دردتان را تا حد زیادی کاهش دهد. در اینجا چند تمرین را معرفی کرده‌ایم که ممکن است به مدیریت درد دیسک کمر کمک کند:

 • حرکت قوس لگن: به پشت دراز کشیده و زانوها را خم کنید. پاها را صاف روی زمین بگذارید. لگن خود را سفت کرده و کمرتان را مقداری از روی زمین بلند کنید. این حرکت را ۱۰ الی ۱۵ تکرار کنید.
 • ورزش سگ پرنده: تمرین را به حالت چهار دست و پا شروع کنید. دست‌هایتان باید صاف و در امتداد شانه‌هایتان باشد. یک دست را به سمت جلوی خود دراز کرده و همزمان پای مخالف را مستقیما به عقب دراز کنید. دست و پایتان باید در یک راستا با بدنتان باشد. چند ثانیه در این حالت بمانید و سپس به حالت اولیه برگردید. این کار را با دست و پای دیگر تکرار کنید. می‌توانید این حرکت را برای کاهش درد و ریلکس کردن عضلات تکرار کنید.
 • پل باسن: به پشت دراز کشیده و زانوها را خم کنید. پاها را به اندازه عرض لگن باز کرده و دست‌ها را در امتداد پهلویتان قرار دهید. باسن خود را از زمین بلند کنید؛ بدن شما باید یک خط مستقیم از زانو تا شانه‌هایتان را تشکیل دهد. این وضعیت را برای چند ثانیه نگه دارید و سپس به آرامی باسن خود را به حالت اولیه پایین بیاورید.
 • خم شدن به جلو: روی لبه یک صندلی محکم نشسته و پاها را صاف روی زمین بگذارید. به آرامی از کمرتان به سمت جلو خم شده و دستان خود را به سمت پاهایتان یا زمین بکشید. برای افزایش کشش، می‌توانید کمی زانوهای خود را باز کنید. این وضعیت را برای ۱۵ الی ۳۰ ثانیه نگه دارید و چند بار تکرار کنید.
 • کشش گربه-شتر: به حالت چهار دست و پا شروع کنید. دست‌هایتان باید صاف و کشیده و در امتداد شانه‌هایتان باشد. به آرامی پشت خود را بالاتربرده و چانه خود را به سمت سینه‌تان حرکت دهید. همزمان عضلات شکم خود را به داخل بکشید. این وضعیت را برای چند ثانیه نگه دارید و سپس پشت خود را به سمت زمین هل داده و سینه خود را بلند کنید. سرتان نیز باید رو به بالا باشد و بالا را نگاه کنید.

کاهش درد دیسک کمر در خانه

 • استراحت و پرهیز از کارهایی که برای دیسک کمر ضرر دارد: با اجتناب از فعالیت‌هایی که دردتان را تشدید می‌کنند یا به کمرتان فشار می‌آورند، مانند بلند کردن اجسام سنگین یا نشستن یا ایستادن طولانی‌مدت، به بدن خود فرصت دهید تا بهبود یابد.
 • استفاده از بسته های سرد یا گرما: قرار دادن یک بسته سرد یا یخ پیچیده شده در حوله به دور کمر، به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه و چندین بار در روز التهاب را کاهش می‌دهد. از طرف دیگر، می‌توانید از کیسه آب گرم استفاده کنید یا دوش آب گرم بگیرید تا ماهیچه‌ها را آرام کرده و درد را تسکین دهید.
 • از وسایل کمکی استفاده کنید: وسایل حمایتی مانند بریس پشت یا کمربند طبی می‌توانند ستون فقرات را صاف نگه دارند و فشار را بر ناحیه آسیب دیده در طول فعالیت‌های روزمره کاهش دهند.
 • استرس خود را کاهش دهید: استرس می‌تواند درد را تشدید کند. سعی کنید فعالیت‌هایی مانند تمرینات تنفس عمیق، مدیتیشن یا یوگا برای کمک به آرامش و کاهش سطح استرس، انجام دهید.
 • به حالت مناسبی بخوابید: درد ناشی از دیسک کمر می‌تواند در طول شب بدتر شود. اگر به حالت مناسبی بخوابید، درد دیسک کمر در این زمان کم‌تر می‌شود. از یک بالش زیر زانو استفاده کنید تا تنش در ناحیه کمر را کاهش دهید. به پهلو بخوابید و بالشی را بین زانوهای خود قرار دهید. خوابیدن در این حالت فشار وارد به کمر را کم‌تر می‌کند. بالش‌ها و حالت‌های مختلفی را امتحان کنید تا بهترین وضعیت را بیابید.

درمان پارگی دیسک کمر در منزل

در حالی که برخی از درمان‌های خانگی وجود دارد که ممکن است به کاهش علائم پارگی دیسک کمر کمک کند، باید توجه داشته باشید که درمان توسط یک متخصص برای بهبودی طولانی‌مدت ضروری است. درمان‌های خانگی را می‌توان همراه با درمان پزشکی برای تسکین بیشتر استفاده کرد.

روش های درمان پارگی دیسک کمر در منزل

استراحت زیاد داشته باشید تا بدن فرصت کافی برای بهبود داشته باشد. برنامه ورزشی منظمی داشته باشید که شامل تمرینات مختلف برای درمان دیسک کمر باشد.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
dryazadanpanahi

دکتر یزدان پناهی

دانش‌اموخته‌ دانشگاه شهید بهشتی تهران. رتبه برتر بورد تخصصی جراحی مغز و اعصاب. سابقه ۷ سال انجام اعمال پیچیده قاعده جمجمه و تومور های‌مغزی و نخاع , سابقه ۷ سال اعمال پیچیده ستون فقرات

پست های مرتبط

تغذیه مناسب برای دیسک گردن
ستون فقرات و نخاع

تغذیه مناسب برای دیسک گردن

دیسک گردن از شایع‌ترین بیماری‌ها میان میان‌سالان و سالمندان است و حتی جوانان هم به دلیل عادت‌های نادرست به آن دچار می‌شوند. برای جلوگیری از

ادامه مطلب »
درمان دیسک گردن بدون جراحی
ستون فقرات و نخاع

درمان دیسک گردن بدون جراحی

دیسک گردن یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها مخصوصا بین سالمندان است که به شکل طبیعی با افزایش سن رخ می‌دهد. روش‌های درمانی مختلفی برای درمان دیسک

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.