عمل مغز باز چیست؟ | مزایا، عوارض و نحوه جراحی مغز باز

جراحی مغز روشی است که تومورها، رگ‌های خونی نشت‌کننده، آنوریسم یا صرع را درمان می‌کند. انواع مختلفی از جراحی های مغز وجود دارد که به شکل تهاجمی و غیرتهاجمی انجام می‌شوند تا جراح بتواند به ساختار مغز برای رفع اختلال و مشکلات مرتبط با آن دسترسی داشته باشد. عمل مغز باز یکی از تکنیک‌هایی است که برای جراحی این بخش مهم بدن استفاده می‌شود. 

برای انجام این جراحی قسمتی از استخوان جمجمه توسط جراح مغز و اعصاب برداشته می‌شود تا پزشک دسترسی بهتر و گسترده‌تری به ساختار مغز داشته باشد. گاهی نیز در طول عمل بیمار باید بیدار باشد تا توانایی عملکرد اعصاب مختلف او مورد سنجش قرار گیرد.

انجام این از جراحی نیاز به دقت و مهارت بالا نیاز دارد تا بتوان اختلالات و بیماری‌های مغزی را بدون آسیب به دیگر ساختار مغز درمان کرد. اما چه بیماری‌هایی نیاز به عمل باز مغز دارند؟ جراحی مغز باز چگونه انجام می‌شود؟ 

در این مقاله ضمن پاسخگویی به سوالات شما، عمل مغز باز به صورت گسترده مورد بررسی قرار گرفته است. در اینجا همچنین در مورد عوارض و هزینه‌های جراحی اطلاعات کامل و مفیدی آمده است. پس تا انتها مقاله را با دقت بخوانید. 

عمل باز مغز چیست؟

مغز بخشی از سیستم عصبی مرکزی بدن است که توانایی شما در صحبت کردن، حرکت کردن، فکر کردن و به خاطر سپردن را کنترل می‌کند. جراحی مغز باز شرایط زمینه‌ای را در داخل و اطراف مغز بدون ایجاد اختلال در عملکردهای مهم بدن درمان می‌کند. در عمل مغز باز  که با نام کرانیوتومی نیز شناخته می‌شود بخشی از استخوان جمجمه به صورت موقت برداشته شده تا ترمیم غشاها، رگهای خونی و قسمت‌های آسیب دیده مغز انجام شود. 

از این طریق همچنین می‌توان تومور یا غده‌ مغزی را نیز درمان نمود. طراحی کرانیوتومی به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که از جمله مهمترین انواع جراحی ‌های مغز و اعصاب به روش باز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1)        عمل مغز باز ترانس لابیرنتین

در این تکنیک استخوان جمجمه پشت گوش برداشته می‌شود تا جراح بتواند به ساختار مغز دسترسی پیدا کند.

2)        جراحی مغز باز سوپرااوربیتال

این جراحی با هدف خارج کردن تومور و غده‌های هیپوفیز قسمت جلویی مغز انجام می‌شود.  در این روش قسمت ابرو یا بالای چشم تحت جراحی قرار می‌گیرد. 

3)        عمل مغز باز اوربیتو زیگوماتیک

در این تکنیک برای دسترسی گسترده‌تر به قسمت‌های عمیق و داخلی مغز، جمجمه از پشت خط رویش موها تا برجستگی پیشانی و گونه برش زده می‌شود. آنوریسم و تومورهای سخت از این طریق قابل درمان هستند.

4)        عمل مغز باز سوراخ کلید

از طریق ایجاد یک سوراخ کوچک در پشت گوش می‌توان به مخچه مغز دسترسی داشت و تومورها و غده‌های این قسمت را برداشت. 

علت عمل مغز باز چیست و چرا این جراحی انجام میشود؟

هر نوع صدمه یا آسیب شدید به سر می‌تواند باعث انجام جراحی شود؛ اما آسیب به سر لزوماً دلیل اصلی جراحی باز مغز نیست. صدمات و آسیب‌های مغزی به دو دسته کلی تقسیم بندی می‌شوند:

آسیب مغزی تروماتیک (TBI): این نوع از مشکلات مغزی در اثر ضربه به سر ایجاد می‌شوند. هر نوع ضربه یا صدمه شدید به سر می‌تواند جمجمه را حرکت داده ا به آن آسیب برساند این در نهایت می‌تواند به خود مغز نیز صدمه بزند. 

آسیب مغزی اکتسابی (ABI): هر نوع صدمه یا مشکلی که در سلول‌های مغزی ایجاد شود با افزایش فشار مغز همراه است. تومور، سکته مغزی و بیماری‌های عصبی از جمله آسیب‌های مغزی اکتسابی به شمار می‌روند. 

چه بیماری هایی نیاز به جراحی باز مغز دارند؟

جراحی مغز باز برای درمان بیماری‌های زیر کاربرد دارد:

 • آنوریسم مغز
 • صرع
 • عفونت‌های مغزی
 • شکستگی جمجمه
 • افزایش فشار داخل جمجمه
 • عروق خونی غیرطبیعی
 • هیدروسفالی یا تجمع مایع مغزی نخاعی
 • سکته
 • خونریزی ‌های خونی مغز یا هموراژ‌های مغزی
 • پارکینسون یا بیماری‌های دژنراتیو مغز 
 • تومورهای مغزی

درمان بیماری‌های ذکر شده از مهمترین مزایای عمل باز مغز است.

بررسی عوارض عمل مغز باز

انجام هر جراحی بزرگ و پیچیده‌ای با عوارضی ممکن است همراه باشد. جراحی مغز نیز از این قاعده مستثنا نمی‌باشد. این جراحی از طریق بیهوشی انجام می‌شود. از آنجا که عمل باز مغز با حساسیت‌ها و پیچیدگی‌های زیادی انجام می‌شود، ممکن است بیمار بعد از جراحی عوارضی را به شرح زیر تجربه نماید:

 • مشکل در تکلم یا آفازی
 • تورم مغز
 • گیجی یا هذیان 
 • سرگیجه 
 • مشکلات حرکتی یا عدم تعادل
 • عفونت
 • سردرد
 • خونریزی
 • واکنش به بیهوشی
 • عصبی نشت مایع مغزی نخاعی 

خطرات جدی و طولانی مدت جراحی مغز باز عبارتند از:

 • تغییر رفتار
 • ضربه مغزی 
 • مشکل در راه رفتن
 • از دست دادن حافظه
 • ضعف در بازوها یا پاها

گاهی نیز جراحی مغز می‌تواند تهدید کننده زندگی فرد باشد. 

نحوه عمل مغز باز

جراحی مغز نیاز به برنامه‌ریزی دقیق دارد تا حین جراحی هیچگونه مشکلی برای بیمار ایجاد نشود؛ بنابراین لازم است بیمار طیفی وسیعی از آزمایشات تصویربرداری از جمله ام آر آی  سی تی اسکن، توموگرافی گسیل پوزیترون و… را انجام دهد. پس از بررسی دقیق اعصاب، بافت‌ها و رگهای خونی مغز جراحی انجام خواهد شد. روش جراحی مغز باز بر اساس نوع صدمه و آسیب مغزی متفاوت است. در کل فرایند جراحی به صورت زیر خواهد بود:

به بیمار بیهوشی داده می‌شود تا در طی فرایند جراحی احساس درد و ناراحتی نداشته باشد؛ البته اگر نیاز به بیدار بودن بیمار در طول عمل باشد از بی‌حسی موضعی استفاده خواهد شد. 

بعد از آن مو سر در نواحی تحت برش کاملا تراشیده می‌شوند.

برش روی پوست سر انجام خواهد شد تا پزشک به جمجمه دسترسی پیدا کند. 

در مرحله بعد پزشک با استفاده از ابزار مخصوص جمجمه سر را برش داده و بخشی از جمجمه را برمی‌دارد تا به رگ‌های خونی و اعصاب مغز دسترسی بهتر داشته باشد.

حالا جراحی برای ترمیم یا حذف لخته خون انجام میشود. در این مرحله آسیب دیدگیهای مختلف مغز درمان خواهند شد. 

در پایان استخوان جمجمه که برش داده و برداشته شده بود، دوباره سر جای خود قرار می‌گیرد. عضلات و پوست بخیه می‌شوند. 

ممکن است یک درن داخل مغز قرار بگیرد تا خون اضافی و ترشحات بعد از جراحی کاملاً خارج شوند. 

بعد از جراحی بیمار به اتاق ریکاوری برده شده تا سطح هوشیاری و علائم حیاتی او چک شود. بعد از اطمینان از وضعیت هوشیاری، ضربان قلب، تنفس و… بیمار به بخش یا اتاق مراقبت‌های ویژه(ICU) انتقال داده می‌شود. 

هزینه عمل باز مغز چقدر است؟

مشخص کردن دقیق هزینه عمل مغز باز به راحتی امکان‌پذیر نیست. جراحی مغزی جراحی نسبتاً گران محسوب می‌شود و هزینه‌ آن  بالای ۳۰ میلیون تومان می‌باشد. هزینه ها بسته به نوع جراحی ممکن است از این مقدار کمتر یا بیشتر باشند. در کل عوامل موثر بر تعیین نرخ هزینه‌های جراحی مغز به شرح زیر هستند:

1)        میزان تجربه، مهارت و تخصص جراح

یکی از فاکتورهای مهم تاثیرگذار در هزینه‌های عمل مغز باز، تجربه و تخصص پزشک جراح است. پزشکان توانمند و متخصص با پیچیدگی‌ها و جزئیات جراحی آشنا بوده، یک جراحی کم عارضه و بدون نقص انجام خواهند داد. پس طبیعی‌ است که دستمزد و هزینه جراحی که برای ایشان در نظر گرفته می‌شود، بالاتر باشد. 

2)        نوع جراحی

انجام جراحی‌های پیچیده و گسترده به ابزار و تجهیزات خاص بیشتری نیاز دارد. از طرفی زمان عمل نیز طولانی‌تر خواهد بود‌‌؛ بنابراین هزینه انجام این نوع جراحی‌ها نیز بیشتر است. 

3)        نوع کلینیک و بیمارستان

انجام جراحی مغز باز در بیمارستان‌های خصوصی و پیشرفته هزینه‌بر است. 

4)        هزینه اتاق عمل 

هزینه تجهیزات و لوازمی که در اتاق عمل استفاده می‌شوند، همچنین دستمزد پزشک بیهوشی و سایر کارکنان بهداشتی نیز در لیست هزینه جراحی مغز ثبت می‌شود. 

5)        هزینه‌های جانبی 

اگر می‌خواهید هزینه دقیق عمل باز مغز را حساب کنید باید هزینه‌های جانبی مانند هزینه جلسات مشاوره، هزینه آزمایشات و داروهای تجویزی قبل و بعد از عمل را نیز در لیست خود منظور کنید. 

همه آنچه که در مورد عمل مغز باز مورد بحث و بررسی قرار گرفت

جراحی باز مغز با هدف درمان تومورها، لخته‌های خونی، آنوریسم، صرع، پارکینسون، سایر مشکلات اکتسابی و آسیب‌های مغزی تروماتیک انجام می‌شود. این یک جراحی بزرگ است که از طریق بیهوشی عمومی انجام خواهد شد. بعد از بیهوشی، برشی روی پوست سر ایجاد می‌شود تا جراح مغز و اعصاب جمجمه بیمار دسترسی داشته و با برش جمجمه بتواند ساختارهای مغزی آسیب‌ دیده را ترمیم و درمان نماید. 

عمل مغز باز به شکل‌های مختلفی انجام می‌شود. بسته به ناحیه تحت درمان، تکنیک مورد نظر انتخاب می‌شود. هدف همه این تکنیک‌ها حذف تومور، ترمیم رگ‌های خونی اعصاب و کاهش فشار مغز می‌باشد. این یک جراحی بزرگ محسوب می‌شود و ممکن است با خطرات و عوارضی مانند عفونت، خونریزی، ضعف عضلات و ناتوانی‌های عملکردی در سایر قسمت‌های بدن همراه باشد. 

هزینه جراحی بنا به نوع جراحی، میزان مهارت و تخصص پزشک، نوع بیمارستان و… متفاوت خواهد بود. در کل هزینه‌های جراحی مغز از ۳۰ میلیون تومان به بالا می‌باشد. آنچه قبل از محاسبه هزینه‌ها اهمیت دارد، انتخاب بهترین جراح مغز و اعصاب می‌باشد. دکتر محمود یزدان پناهی رتبه برتر بورد تخصصی جراحی مغز و اعصاب  را دارند که به دلیل انجام عمل‌های متعدد موفقیت آمیز توانسته‌اند نام خود را در لیست برترین جراحان مغز و اعصاب ثبت نمایند.

منابع

https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/16802-brain-surgery

https://www.webmd.com/brain/brain-damage-symptoms-causes-treatments

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
dryazadanpanahi

دکتر یزدان پناهی

دانش‌اموخته‌ دانشگاه شهید بهشتی تهران. رتبه برتر بورد تخصصی جراحی مغز و اعصاب. سابقه ۷ سال انجام اعمال پیچیده قاعده جمجمه و تومور های‌مغزی و نخاع , سابقه ۷ سال اعمال پیچیده ستون فقرات

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

dryazadanpanahi
جستجو کردن