سن شروع دیسک گردن چه موقعی است؟ + بررسی علائم و درمان

دیسک گردن به پارگی یا ساییدگی دیسک گفته می‌شود که می‌تواند بر ستون فقرات گردنی اثر بگذارد. صدمات ورزشی، آسیب‌ها، تصادفات، اختلالات ژنتیکی و مادرزادی در ابتلا به دیسک گردن و کمر نقش دارند و می‌توانند حتی در دوران نوجوانی و اوایل جوانی نیز فرد را به این عارضه مبتلا کنند. با این وجود مهم‌ترین عامل دیسک کمر از دست دادن انعطاف‌پذیری مهره‌ها و دیسک‌ها با افزایش سن است.

از طرفی رباط‌هایی که اطراف دیسک قرار گرفته‌اند با گذشت زمان حالت شکننده پیدا خواهند کرد و به راحتی در معرض آسیب و پارگی قرار می‌گیرند. سن شروع دیسک گردن به طور معمول از ۳۰ سالگی شروع می‌شود و با افزایش سن شدت این عارضه شدت بیشتر خواهد شد؛ البته سن تنها یک فاکتور مرتبط با دیسک گردن است.

افرادی که به دلیل شغل‌ خود مجبور هستند مدت طولانی با کامپیوتر یا موبایل کار کنند یا کسانی که ساعت طولانی به صورت غیر اصولی روی صندلی می‌نشینند و مطالعه می‌کنند، در دهه 30 سالگی نسبت به دیگر افراد بیشتر در معرض ابتلا به دیسک گردن قرار دارند. در این بین طبق آمار و گزارشات خانم‌های یک و نیم برابر بیشتر از آقایان در معرض خطرات دیسک گردن در سنین پایین‌تر هستند.

علائم دیسک گردن در جوانی چیست؟ آیا روش‌هایی برای جلوگیری از دیسک گردن در سنین مختلف وجود دارد؟ بهترین روش‌های درمانی دیسک گردن در دوره‌های سنی مختلف چیست؟

در مقاله ضمن پاسخگویی به همه سوالات و نگرانی‌های شما به صورت کامل با شما در این مورد صحبت خواهیم کرد. کسب اطلاعات بیشتر مقاله را تا انتها با دقت دنبال کنید.

علائم شروع دیسک گردن در جوانی چیست؟

علائم اختلال دیسک نوجوانی بسیار شبیه دژنراسیون دیسک گردن در بیماران بالغ است؛ اما تفاوت مهمی نیز با این عارضه دارد. برخلاف بیماران مسن‌تر که معمولاً دژنراسیون را در یک یا دو دیسک تجربه می‌کنند، نوجوانان و جوانان مبتلا به اختلال دیسک گردن معمولاً در تمام یا بیشتر دیسک‌های کمر و گردن دچار دژنراسیون می‌شوند. برخی از افراد در سنین جوانی ممکن است از گردن درد یا کمردرد مزمن شکایت داشته باشند.

 با این حال مهمترین علائم شروع دیسک گردن در جوانی عبارتند از:

 • درد مداوم که در پشت و گردن احساس می‌شود. شدت این درد در محل آسیب دیسک بیشتر است.
 • دردی که با استراحت از بین می‌رود، اما پس از نشستن طولانی مدت افزایش می‌یابد
 • دویدن، راه رفتن یا اغلب تغییر وضعیت شدت درد را افزایش می‌دهد
 • هنگام پیچاندن، برداشتن اجسام سنگین یا خم شدن شدت درد بیشتر می‌شود
 • درد به نواحی دیگر بدن نیز انتقال پیدا می‌کند.

دژنراتیو دیسک در جوانان چیست و چه علائمی دارد؟

سن شروع دیسک گردن در جوانی ممکن است به دلیل دژنراتیو دیسک باشد. این اختلال در نوجوانی زمانی اتفاق می‌افتد که صفحات انتهایی مهره برای تحمل فشارهای داخل فضاهای دیسک بسیار ضعیف باشند. صفحات انتهایی قسمت‌های بالایی و پایینی مهره‌ها هستند که به دیسک غضروفی بین هر مهره متصل میشوند.

در واقع بیماری دژنراتیو دیسک زمانی که دیسک‌های ستون فقرات فرسوده می‌شوند، خود را نشان می‌دهند. همانطور که می‌دانید دیسک‌های ستون فقرات بالشتک‌های لاستیکی بین مهره‌ها هستند که مانند یک ضربه گیر به کاهش فشار ستون فقرات کمک کرده و باعث می‌شوند تا دامنه حرکتی سر و گردن افزایش پیدا کند. در واقع دیسک‌ها کمک می‌کنند تا سر راحت‌تر حرکت کرده، خم شده یا پیچ بخورد.

با افزایش سن دیسک‌ها تحلیل رفته یا پارگی دیسک اتفاق بیفتد. این باعث می‌شود تا استخوان‌های ستون فقرات بیشتر روی هم ساییده شده و منجر به درد و مشکلات متعددی از جمله تنگی ستون فقرات، و فتق دیسک گردن شوند؛ اما قرار گرفتن در معرض صدمات و آسیب‌ها، چاقی، اضافه وزن، سیگار کشیدن کار کردن در مشاغل سخت باعث می‌شود تا سن شروع دیسک کاهش پیدا کرده و فرد در جوانی و یا حتی نوجوانی به این عارضه مبتلا شود.

بررسی علائم دژنراتیو دیسک

جدا از سن شروع دیسک گردن این بیماری در نوجوانان، جوانان و بزرگسالان ممکن است با علائم زیر همراه باشد:

 • مردی که از گردن به سمت پایین ستون فقرات کشیده می‌شود.
 • دردی که از گردن تا بازوها، دست‌ها، باسن و حتی پاها ادامه دارد.
 • دردی که هنگام بلند شدن، خم شدن و چرخاندن سر بدتر می‌شود.
 • دردی که ممکن است برای چند دقیقه شروع و متوقف شود.
 • درد گردن با گذشته زمان بدتر می‌شود.

روش های جلوگیری از دیسک گردن در سنین مختلف

اگر نگران کاهش سن شروع دیسک گردن در نوجوانی و جوانی هستید باید اقدامات احتیاطی را برای جلوگیری از این عارضه انجام دهید. راهکارهای محافظه‌کارانه زیر باید در همه سنین مورد توجه قرار داشته باشند:

1)    تقویت عضلات گردن و عضلات مرکزی ستون فقرات

هرچه ماهیچه‌های مرکزی و گردن قوی‌تر باشند فشار کمتری به دیسک و مهره‌های ستون فقرات وارد خواهد شد.

2)   حفظ درست وضعیت بدنی

حفظ وضعیت بدنی به صورت اصولی و درست هنگام نشستن، ایستادن، بلند کردن اجسام و حتی خواب می‌تواند سن شروع دیسک گردن را به تاخیر بیندازد.

3)  کاهش وزن و تناسب اندام

افزایش وزن می‌تواند فشار زیادی را به ستون فقرات تحمیل کند. داشتن رژیم غذایی مناسب و انجام تمرینات ورزشی می‌تواند از چاقی جلوگیری کرده و بهبود ستون‌ فقرات گردنی منجر شود.

بررسی روشهای درمانی دیسک گردن در دوره های سنی مختلف

راهکارهای درمانی دیسک گردن در سن نوجوانی و یا جوانی مانند سایر افراد بزرگسال خواهد بود. جدا از سن شروع دیسک گردن درمان‌های محافظه‌کارانه اولین اقدام برای کنترل شرایط و کاهش علائم و درد هستند. درمان دیسک گردن در جوانی به صورت زیر خواهد بود:

 • پزشک ممکن است از بیمار بخواهد که به مدت چند روز تا چند هفته از انجام تمرینات ورزشی و و هر نوع فعالیت‌ جسمی خودداری نماید.
 • استفاده از گردنبند یکی دیگر از اقداماتی است که برای مدیریت درد و حرکت گردن توصیه می‌شود.
 • انواع داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی نیز با کاهش التهاب می‌تواند شدت درد را کاهش دهند. البته میزان و دوز داروها با توجه به سن شروع دیسک گردن ممکن است متفاوت باشد. معمول در سنین پایین‌تر تجویز این داروها احتیاط بیشتری انجام می‌شود.
 • فیزیوتراپی نیز روش دیگر درمان دیسک گردن در سنین پایین است که با شل کردن عضلات، تقویت ماهیچه‌ها و تحریک الکتریکی به کاهش درد کمک می‌کند.
 • عمل فتق دیسک گردن یکی دیگر از روش‌های درمانی است که به عنوان آخرین راهکار برای درمان دیسک گردن در نظر گرفته می‌شود.

شروع دیسک گردن از چه سنی است؟

بسیاری از افراد دیسک های دژنراتیو را با افزایش سن و بزرگسالی مرتبط می‌دانند. با این حال، ممکن است این مشکل بر جوانان نیز تأثیر بگذارد. این نوع اختلال دیسک در اواخر نوجوانی تا اوایل 30 سالگی نیز اتفاق می‌افتد.  برخی از پزشکان معتقدند که استعداد ژنتیکی عامل اصلی انحطاط دیسک در بزرگسالان جوان است؛ در حالی که برخی دیگر معتقدند که ساییدگی و پارگی مقصر است. علاوه بر این، گاهی اوقات یک آسیب علت این وضعیت است.

علائم دیسک گردن در نوجوانی  یا جوانی با دردهای خفیف یا مزمن همراه است با این تفاوت که برخلاف دیسک گردن بزرگسالان، درد دیسک گردن در جوانی همه مهره‌های ستون فقرات گردن را درگیر می‌کند. اگر می‌خواهید سن شروع دیسک گردن را به تاخیر بیندازید باید اقدامات محافظه‌کارانه مانند کاهش وزن، اصلاح وضعیت بدنی و اصلاح سبک زندگی را از همان نوجوانی جدی بگیرید.

در هر صورت درمان دیسک گردن از طریق مصرف دارو، تزریق استروئیدها، فیزیوتراپی، استفاده از کمربند طبی و جراحی امکان‌پذیر است. برای تشخیص دقیق دیسک گردن و انتخاب بهترین روش درمانی توصیه می‌شود قبل از هر چیز به دنبال یک جراح با تجربه و متخصص مانند دکتر محمود یزدان پناهی باشید.

 ایشان جراح مغز و اعصاب با رتبه برتر بورد تخصصی هستند. اجرای تکنیک‌های درمانی اصولی و به روز دنیا  در کنار جراحی‌های متعدد موفقیت آمیز باعث شد تا نام ایشان در صدر لیست بهترین جراحان مغز و اعصاب باشد.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
dryazadanpanahi

دکتر یزدان پناهی

دانش‌اموخته‌ دانشگاه شهید بهشتی تهران. رتبه برتر بورد تخصصی جراحی مغز و اعصاب. سابقه ۷ سال انجام اعمال پیچیده قاعده جمجمه و تومور های‌مغزی و نخاع , سابقه ۷ سال اعمال پیچیده ستون فقرات

پست های مرتبط

درمان دیسک گردن بدون جراحی
ستون فقرات و نخاع

درمان دیسک گردن بدون جراحی

دیسک گردن یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها مخصوصا بین سالمندان است که به شکل طبیعی با افزایش سن رخ می‌دهد. روش‌های درمانی مختلفی برای درمان دیسک

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

dryazadanpanahi
جستجو کردن