بهترین دارو برای دیسک کمر

دارو برای دیسک کمر

هنگامی که بیرون زدگی دیسک کمر باعث فشار به اعصاب نخاعی می‌شود، درد کمر برای بیمار طاقت فرسا خواهد شد؛ اما مصرف دارو برای دیسک کمر به کنترل درد کمک می‌کند. برای درمان دیسک کمر بدون جراحی، بیمار باید با استراحت و انجام درمان‌های مکمل، مانند ورزش و آب درمانی دیسک کمر، به کاهش التهاب ناحیه آسیب دیده کمک کند.

در طول دوران نقاهت، مصرف داروهایی مانند استامینوفن و ایبوپروفن، برای کمک به درمان بدون جراحی مفید است. تزریق آمپول کورتیکواستروئید اپیدورال برای دیسک کمر شدید نیز می‌تواند جراحی را به تعویق اندازد! با مراجعه به پیج اینستاگرام دکتر محمود یزدان پناهی، می‌توانید اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست آورید.

معرفی بهترین داروها برای دیسک کمر

هنگام ابتلا به فتق دیسک، مصرف داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs)، برای کم کردن درد و التهاب مفید است. بسته به این که شدت فتق دیسک و درد ناشی از آن چقدر باشد، دوز دارو متفاوت خواهد بود؛ در ادامه، به انواع دارو برای دیسک کمر اشاره می‌کنیم.

بهترین دارو برای دیسک کمر خفیف و شدید

بهترین انواع دارو برای درمان دیسک کمر، که می‌توانند التهاب را کاهش داده و به تسکین درد ناحیه آسیب کمک کنند، به قرار زیر هستند:

ناپروکسن (Aleve)

یکی از داروهای ضد درد برای دیسک کمر ناپروکسن است، که به آن ناپروکسن سدیم نیز می‌گویند. ناپروکسن نوعی اسید پروپیونیک است، که مقدار دوز مصرفی این دارو برای هر بیمار می‌تواند متفاوت باشد. با این حال، مصرف ۱ تا 2 قرص در روز، با فاصله زمانی ۸ تا ۱۲ ساعت، بلامانع است! حجم داروی هر قرص شامل ۲۲۰ میلی‌گرم است، که مقدار مصرفی ناپروکسن یک فرد، نباید از ۶۶۰ میلی‌گرم در روز بیشتر شود.

معرفی ناپروکسن به عنوان یکی از بهترین داروها برای دیسک کمر

ایبوپروفن (Motrin و Advil)

نوع دیگری از اسید پروپیونیک، که به عنوان بهترین دارو برای دیسک کمر مصرف می‌شود، ایبوپروفن است. این دارو با نام‌های تجاری ادویل و موترین نیز به فروش می‌رسند. در هر حال، مقدار دوز مصرفی مجاز برای هر بیمار، می‌تواند 1 تا 2 قرص به ازای هر ۴ تا ۶ ساعت در طول روز باشد؛ ضمن اینکه مقدار بیشینه‌ای که هر فرد می‌تواند ایبوپروفن در طول روز مصرف کند، حدود ۱۲۰۰ میلی‌گرم است. در نظر داشته باشید که هر قرص به میزان ۲۰۰ میلی‌گرم ایبوپروفن دارد!

آسپرین (Bayer)

گونه دیگری از NSAIDs که برای درمان دیسک کمر بدون جراحی توصیه می‌شود، و به کاهش علائم دیسک کمر خفیف کمک می‌کند، آسپرین است. این داروی ضد التهاب و ضد درد، از سالیسیلات‌های استتیله تشکیل شده، و نباید بیشتر از ۴۰۰۰ میلی‌گرم در روز مصرف گردد. یک دوز معمولی از آسپرین برای درمان فتق دیسک کمر، ۱ تا ۲ قرص ۳۲۵ میلی‌گرمی است، که فاصله زمانی آن‌ها باید حداقل ۴ ساعت باشد. البته فرد می‌تواند مطابق با دستور پزشک، در مدت ۶ ساعت، سه قرص نیز مصرف کند؛ اما جمع داروی مصرفی نباید از مقدار مجاز آن بیشتر شود.

بهترین دارو برای دیسک کمر و سیاتیک

هنگامی که دیسک کمر به حدی شدید می‌شود، که باعث درد دیسک کمر و درد پای چپ می‌گردد، مصرف چندین نوع دارو می‌تواند به کاهش درد سیاتیک کمک کند، که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داروهای مسکن بدون نسخه؛ مانند استامینوفن، آسپرین، ایبوپروفن، کتوپروفن و ناپروکسن
 • داروهای شل‌کننده عضلانی؛ برای برطرف کردن اسپاسم عضلانی
 • مصرف داروهای ضد افسردگی؛ برای کمردردهای مزمن!
 • مصرف داروهای مسکن قوی مطابق با تجویز پزشک؛ برای دردهای خیلی شدید

مصرف آسپرین برای نوجوانان زیر ۱۸ سال توصیه نمی‌شود؛ زیرا ممکن است خطر ابتلا به سندرم ری (Reye’s syndrome) را افزایش دهد.

داروهای استروئیدی تزریقی نیز برای کاهش التهاب و درد نخاعی مناسب هستند. این داروها باید در فضای اطراف اعصاب نخاعی تزریق شوند، تا درد ناشی از فتق یا پارگی دیسک کمر را تا حد زیادی کاهش دهند.

مسکن فوری برای دیسک کمر

استامینوفن به عنوان یک دارو برای دیسک کمر تجویز می‌شود، که تاثیر مثبتی بر کاهش درد و التهاب ناشی از دیسک تحلیل رفته دارد. استامینوفن، در گروه داروهای مسکن فوری برای دیسک کمر قرار می‌گیرد که بر مغز اثر می‌گذارد و درد را کاهش می‌دهد.

نکته دیگر اینکه استامینوفن، که به عنوان بهترین دارو برای دیسک کمر در خط اول درمان تجویز می‌گردد، نسبتا ایمن است! هنگامی که فرد به دردهای گاه و بی‌گاه مبتلا می‌شود، مصرف استامینوفن با دوز مناسب می‌تواند به درمان فوری درد دیسک کمر کمک کند! با این حال، این دارو نیز مانند سایر داروها، نباید با دوز زیاد مصرف گردد؛ زیرا ممکن است عوارض جانبی مانند افزایش فشار خون و بالا بردن خطر خونریزی در روده‌ها را به همراه داشته باشد.

مسکن فوری برای دیسک کمر

بهترین دارو برای پارگی دیسک کمر

هنگامی که فتق دیسک به حالت درمان نشده رها شود، درد ناشی از آن شدیدتر شده و درمان‌های پیچیده‌تر مانند جراحی میکروسکوپی دیسک کمر را ضروری می‌سازد! اما فیزیوتراپی و ورزش همراه با مصرف انواع دارو برای دیسک کمر دژنراتیو، به مدیریت درد کمک خواهد کرد؛ این داروها عبارتند از:

 • استروئیدهای خوراکی؛ که به عنوان داروهای ضد التهابی قوی عمل کرده و درد ناشی از پارگی دیسک کمر را کاهش می‌دهند.
 • داروهای ضد درد مخدر؛ مانند کدئین، هیدروکودون و اکسی کدون که تنها برای دوره‌های کوتاه مدت تجویز می‌گردند.
 • داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی؛ مانند دیکلوفناک و سلکوکسیب، که آنزیم تحریک‌کننده التهاب را مسدود می‌کنند!
 • شل کننده‌های عضلانی؛ مانند کاریسوپرودول، سیکلوبنزاپرین و دیازپام که اثر آرام بخشی بر کل بدن دارند.
 • ترامادول؛ که بر مغز اثر می‌کند و هیچ اثر ضد التهابی ندارد! بنابراین ممکن است همراه با قرص‌های ضد التهاب، مانند استامینوفن، مصرف گردد. داروی Ultracet در ترکیب خود، ترامادول و استامینوفن را به صورت همزمان دارد؛ بنابراین نباید همراه با استامینوفن اضافی مصرف شود.
 • داروهای ضد تشنج مانند گاباپنتین؛ برای کنترل کمردرد مزمن و درد سیاتیک!

دقت کنید بهترین دارو برای دیسک کمر، زمانی می‌تواند بیشترین مزایا و کمترین عوارض را داشته باشد، که مطابق با دستور پزشک و با دوز مناسب مصرف شود. بیماران مبتلا به بیماری‌های کبدی و بانوان باردار یا شیرده، حتما باید درباره مصرف انواع داروهای دیسک کمر، با پزشک خود مشورت نمایند.

بهترین پماد برای دیسک کمر

علاوه بر انواع قرص، به عنوان دارو برای دیسک کمر، از برخی کرم‌ها و پمادهای گیاهی نیز می‌توان به عنوان درمان مکمل دیسک کمر استفاده کرد، که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پمادهایی که بر پایه فلفل چیلی ساخته می‌شوند!
 • مکمل هارپاگوساید یا پنجه شیطان؛ که نوعی گیاه در جنوب آفریقا است.
 • کرم‌ها یا مکمل‌های سالیسین که از پوست درخت بید سفید به دست می‌آیند.
 • کرم‌های کامفری که از ریشه یک گیاه گلدار به دست می‌آیند.
 • اسانس اسطوخودوس؛ که روغن آن همراه با طب فشاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ممکن است برخی از این داروها، برای برخی افراد، خطراتی را در پی داشته باشند؛ بنابراین داروهای گیاهی باید حتما با تایید پزشک مصرف شوند. ضمن این که کرم‌ها و مکمل‌های گیاهی، به عنوان دارو برای دیسک کمر در کوتاه مدت، قابل استفاده هستند.

بهترین آمپول برای دیسک کمر

تزریق آمپول برای دیسک کمر، معمولا برای به تعویق انداختن جراحی ستون فقرات، انجام می‌گیرد! تزریق کورتیکواستروئید اپیدورال به طور مستقیم در ستون فقرات، باعث کاهش التهاب در ناحیه فتق دیسک شده و میزان درد را کاهش می‌دهد. این دارو، تنها زمانی تجویز می‌گردد که بیمار از روش‌های درمان دیسک کمر بدون جراحی (در طول ۶ هفته)، نتیجه رضایت بخشی نگرفته باشد.

بهترین آمپول برای دیسک کمر

مصرف دارو برای دیسک کمر
مصرف دارو برای دیسک کمر، به کاهش التهاب و درد ناشی از فتق دیسک کمک می‌کند. داروهای ضدالتهاب و ضددرد می‌توانند به صورت خوراکی یا تزریقی باشند. درباره بهترین دارو برای درمان دیسک کمر، می‌توانید با دکتر محمود یزدان پناهی، ملاقات حضوری داشته باشید.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
dryazadanpanahi

دکتر یزدان پناهی

دانش‌اموخته‌ دانشگاه شهید بهشتی تهران. رتبه برتر بورد تخصصی جراحی مغز و اعصاب. سابقه ۷ سال انجام اعمال پیچیده قاعده جمجمه و تومور های‌مغزی و نخاع , سابقه ۷ سال اعمال پیچیده ستون فقرات

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.