آیا دیسک گردن خوب می شود؟

آیا دیسک گردن خوب می شود؟

دیسک گردن یا دیسک کمر، یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در میان افراد مختلف هستند. علت درد پشت گردن که مدت‌ها از آن رنج می‌برید، می‌تواند دیسک گردن باشد و بهتر است به یک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید. با این که دیسک گردن می‌تواند خطرات زیادی را ایجاد کند، اما به طور کلی یک بیماری قابل درمان است و با درمان‌های کم‌خطر و کم‌تهاجم بهبود پیدا می‌کند. در این مقاله بهبودی دیسک گردن را با روش‌های درمانی مختلف بررسی کرده‌ایم.

اگر علائم دیسک گردن را در خودتان مشاهده می‌کند، بهتر است سریعا به یک متخصص مراجعه کنید. دکتر محمود یزدان پناهی یکی از بهترین متخصصان مغز و اعصاب کشور است که تیمی متشکل از پزشکان حرفه‌ای دارد. دکتر یزدان پناهی بهترین درمان‌ها را برای بهبود مشکلات ستون فقرات به بیماران ارائه می‌دهد. برای دریافت اطلاعات بیش‌تر، به پیج اینستاگرام دکتر سر بزنید.

مشاوره با دکتر یزدان پناهی

آیا دیسک گردن خطرناک است؟

بیماری‌های دیسک گردن با توجه به شدت، محل آسیب و تاثیر آن بر نخاع یا اعصاب مجاور، می‌توانند بسیار خطرناک باشند. دیسک‌های گردن در ناحیه گردن ستون فقرات قرار دارند و به عنوان بالشتک بین مهره‌ها عمل می‌کنند که در نهایت باعث انعطاف‌پذیری و حرکت گردن در جهات مختلف می‌شوند.  

هنگامی که دیسک گردن آسیب دیده یا تحلیل ‌می‌رود، علائم و عوارض مختلفی ایجاد می‌کند. این علائم ممکن است شامل گردن‌درد، سفتی، بی‌حسی موضعی، سوزن سوزن شدن، بی‌حسی در دست‌ها و ضعف و مشکل در گرفتن اشیا باشد. در موارد شدیدتر، فشردگی نخاع یا ریشه‌های عصبی می‌تواند منجر به عواقب جدی‌تر مانند فلج شدن شود.

فشردگی طناب نخاعی ناشی از بیماری‌ها و پارگی دیسک گردن می تواند باعث میلوپاتی شود که با اختلال در عملکرد نخاع مشخص می‌شود. این وضعیت می‌تواند منجر به بروز مشکلات در هماهنگی، تعادل و انجام کارهای روزمره شود. همچنین ممکن است بر کنترل روده و مثانه نیز تاثیر گذاشته و بی‌اختیاری در دفع به وجود بیاورد.

علاوه بر این در فتق دیسک گردن، زمانی که مواد داخلی دیسک بیرون زده و به عصب فشار می‌آورند، رادیکولوپاتی ایجاد می‌شود. رادیکولوپاتی با درد، سوزن سوزن شدن و ضعف در طول مسیر عصب آسیب‌دیده مشخص می‌شود. از شایع ترین علائم دیسک گردن در این وضعیت می‌توان به درد زیاد گردن، شانه‌ها، دست‌ها و هر عضوی که در مسیر عصب قرار دارد اشاره کرد.

در حالی که بیماری‌های دیسک گردن خطر بالایی دارند، باید توجه داشته باشید که همه موارد شدید نیستند و با درمان‌های عادی تسکین پیدا‌ می‌کنند. بسیاری از افراد از طریق درمان‌های ساده مانند مدیریت درد، فیزیوتراپی و اصلاح شیوه زندگی دیسک گردن خود را درمان می‌کنند.

آیا دیسک گردن خطرناک است؟

آیا پارگی دیسک گردن ترمیم می شود؟

پارگی دیسک گردن که با نام فتق دیسک نیز شناخته می‌شود، زمانی اتفاق می‌افتد که مواد داخلی دیسک از لایه بیرونی خارج شده و به اعصاب مجاور یا نخاع فشار وارد می‌کنند. بهبود پارگی دیسک گردن بستگی به شدت بیماری، عوامل فردی و رویکرد درمانی انتخاب شده دارد. در جواب به سوال آیا پارگی دیسک گردن خطرناک است، باید گفت که پارگی دیسک گردن به دلیل فشار ایجاد شده روی اعصاب می‌تواند به بیماری بسیار خطرناکی تبدیل شود.

با این حال در بسیاری از موارد، درمان‌های کم‌تهاجم و کم‌خطر اولین گزینه درمان برای پارگی دیسک گردن است. هدف از این درمان‌ها کاهش علائم، رشد دادن سرعت بهبودی و جلوگیری از آسیب بیش‌تر است. پارگی دیسک گردن به طور کلی قابل درمان و ترمیم است و می‌توان با درمان‌های کم‌تهاجم آن را ترمیم کرد. سیستم ایمنی بدن به بهبود این عارضه نیز کمک می‌کند اما در موارد بسیار شدید، نیاز به درمان‌هایی مانند جراحی احساس می‌شود.

پارگی دیسک گردن می‌تواند با درمان‌های عادی در ۶ تا ۱۲ هفته ترمیم شود و علائم آن از بین برود. با این حال در شرایطی که پارگی دیسک به اعصاب فشار زیادی می‌آورند و زندگی روزمره بیمار مختل شده است، از جراحی ستون فقرات استفاده می‌شود.

آیا پارگی دیسک گردن ترمیم می شود؟

درمان‌های کم‌تهاجم برای درمان پارگی دیسک گردن شامل موارد زیر هستند:

 • استراحت و اصلاح فعالیت: انجام ندادن فعالیت‌هایی که علائم را تشدید می‌کنند و اجتناب از بلند کردن اجسام سنگین یا فعالیت‌های شدید می‌تواند به کاهش درد و بهبود دیسک کمک کند. باید بدانید که چه کارهایی برای دیسک گردن ضرر دارد و از انجام آن‌ها خودداری کنید.
 • داروهای ضد درد و التهاب: داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن ممکن است به تسکین درد و کاهش التهاب کمک کنند.
 • فیزیوتراپی: تمرینات فیزیوتراپی به طور کلی برای درمان پارگی دیسک گردن مفید هستند.
 • گرما یا سرمادرمانی: استفاده از کیسه‌های آب گرم و یخ در ناحیه آسیب دیده می‌تواند به کاهش درد و التهاب کمک کند.
 • استفاده از تجهیزات طبی: در شرایط خاص، ممکن است یک بریس گردن برای محدود کردن حرکت گردن تجویز شود تا دیسک آسیب‌دیده بهبود یابد.

آیا دیسک گردن باعث فلج شدن می شود؟

دیسک گردن به طور بالقوه می‌تواند منجر به فلج اندام‌ها شود، اما این اتفاق بسیار نادر است. محل دیسک آسیب‌دیده و همچنین میزان فشردگی عصب یا نخاع اطراف آن عواملی هستند که خطر فلج را تعیین می‌کنند. در ادامه دو وضعیت مرتبط با بیماری‌های دیسک گردن را که در صورت عدم درمان ‌می‌توانند به منجر به فلج شوند، بررسی کرده‌ایم.

 • میلوپاتی گردنی: این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که نخاع در ناحیه گردن فشرده شده و آسیب ببیند. فتق دیسک گردن، تنگی کانال نخاعی یا تغییرات دژنراتیو در ستون فقرات می‌توانند باعث میلوپاتی گردنی شوند. اگر فشرده‌سازی اعصاب شدید باشند و تسکین پیدا نکنند، به تدریج منجر به نقایص عصبی از جمله فلج شود.
 • رادیکولوپاتی: هنگامی که دیسک گردن پاره شده یا برآمده می‌شود، به ریشه عصبی در ناحیه گردن برخورد کرده و باعث رادیکولوپاتی گردنی می‌شود. این اتفاق می‌تواند منجر به درد، ضعف و بی‌حسی شود که به دست‌ها هم انتقال پیدا می‌کند. در موارد نادر، اگر فشردگی عصب شدید باشد و تحت درمان قرار نگیرد، ممکن است منجر به فلج در اندام آسیب‌دیده شود.

پس از رخ دادن فلج، هدف درمان بیماری‌های دیسک گردن، تسکین علائم، کاهش التهاب و رسیدگی به علت زمینه‌ای فشرده‌سازی است. درمان به شدت علائم بستگی دارد؛ ممکن است مدتی استراحت و پرهیز از فعالیت‌های مضر، باعث درمان شود و همچنین ممکن است جراحی فوری برای درمان نیاز باشد. تشخیص زودهنگام و درمان مناسب دیسک گردن به طور قابل توجهی خطر فلج را کاهش می‌دهد.

آیا دیسک گردن باعث فلج شدن می شود؟

آیا دیسک گردن خفیف خوب می شود؟

دیسک گردن خفیف با یک استراحت کوتاه هم ممکن است درمان شود. دیسک گردن خفیف ممکن است فقط شامل علائمی مانند درد خفیف گردن و ناراحتی‌های ناشی از آن باشد که با استراحت و انجام ندادن کارهایی که برای دیسک گردن ضرر دارد، از بین می‌رود.

در دیسک گردن خفیف درمان‌های عادی و بدون  خطر اولین گزینه پیشنهادی هستند و در صورتی که شدت دیسک گردن افزایش پیدا کند، درمان‌های دیگر در نظر گرفته می‌شوند. استراحت، مدیریت درد، مسکن‌ها و اصلاح کردن شیوه زندگی از بهترین و اولین گزینه‌ها برای درمان دیسگ کردن خفیف هستند.

بازه زمانی بهبودی دیسک گردن خفیف می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. با مراقبت مناسب بسیاری از افراد طی چند هفته تا حداکثر چند ماه بهبودی را تجربه می‌کنند. روند بهبودی به شدت بیماری و شرایط کلی فرد بستگی دارد. نکته مهم این است که توجه نکردن به این بیماری و دنبال نکردن درمان، می‌تواند باعث شدیدتر شدن آن شده و در نهایت علائم بسیار زیادی ایجاد می‌شود.

حتی اگر علائم بهبود یابد، مهم است که معاینه‌ها توسط پزشک را ادامه دهید و شیوه زندگی خود را به شکل سالم نگه دارید تا دیسک گردن دوباره آسیب نبیند.

آیا با ورزش دیسک گردن خوب می شود؟

ورزش می‌تواند برای سلامت دیسک گردن مفید باشد، اما مهم است که با احتیاط و به روش صحیح فعالیت‌های بدنی را انجام دهید. انجام اشتباه فعالیت‌های ورزشی می‌تواند باعث رسیدن آسیب بیش‌تر هم به دیسک گردن شود. در ادامه مزایای ورزش و نقش آن در درمان دیسک گردن را شرح داده‌ایم.

 1. تقویت و تثبیت گردن: برخی از تمرینات می‌توانند به تقویت عضلات اطراف گردن، قسمت فوقانی پشت و عضلات شانه کمک کنند.
 2. بهبود انعطاف‌پذیری و دامنه حرکتی: تمرینات کششی می‌توانند به بهبود انعطاف‌پذیری در گردن، شانه‌ها و قسمت بالای کمر کمک کنند. افزایش دامنه حرکتی می‌تواند سفتی را کاهش داده و تنش عضلانی را به حداقل برساند. ورزش برای دیسک کمر نیز می‌تواند مفید باشد.
 3. تقویت جریان خون و تامین مواد مغذی: ورزش باعث افزایش جریان خون به دیسک گردن می‌شود. گردش خون بالاتر باعث می‌شود تا اکسیژن، مواد مغذی و سلول‌های ایمنی بیش‌تری به دیسک آسیب‌دیده برسند.
 4. مدیریت وزن: حفظ وزن سالم از طریق ورزش منظم می‌تواند به کاهش فشار بیش از حد روی دیسک‌های گردن کمک کند. اضافه وزن باعث فشرده شدن بیش‌تر دیسک می‌شود.

قبل از انجام ورزش و ایجاد یک برنامه ورزشی، باید با یک متخصص مغز و اعصاب و فیزیوتراپیست مشورت کنید تا از مفید بودن ورزش‌ها برای دیسک گردن اطمینان داشته باشید. همچنین فیزیوتراپیست نحوه انجام صحیح حرکت‌ها را نیز به شما آموزش می‌دهد تا آسیب وارد شده به گردن را به صفر برسانید.

ورزش‌های کم‌خطر و ملایم مانند پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و شنا انجام دهید تا آسیب بیش‌تر به گردنتان وارد نشود. همچنین شدت حرکات را به تدریج افزایش دهید تا کم‌ترین فشار به گردنتان وارد شود. این ورزش‌ها برای جلوگیری از دیسک گردن هم مفید هستند.

پیشنهاد مطالعه: تومور نخاعی

آیا دیسک گردن با استراحت خوب می شود؟

استراحت نقش مهمی در بهبود و درمان دیسک گردن دارد. هنگامی که به بدن خود استراحت کافی می‌دهید، به آن زمان می‌دهید تا بهبود یابد و هرگونه التهاب یا تحریک در ناحیه آسیب‌دیده را از بین ببرد. سیستم ایمنی بدن خود به خود بیماری‌های ایجاد شده را درمان می‌کند اما این کار نیاز به استراحت بدن دارد. در ادامه مزایای استراحت برای دیسک گردن را شرح داده‌ایم.

 1. کاهش فشار: استراحت شامل اجتناب یا به حداقل رساندن فعالیت‌هایی است که به گردن فشار وارد می‌کنند. با کاهش این فعالیت‌ها، فشار وارد به گردن بسیار کم‌تر می‌شود.
 2. کاهش التهاب: استراحت زمان می‌دهد تا فرآیندهای ضد التهابی طبیعی بدن به طور موثر عمل کنند.
 3. ریکاوری و ترمیم بافت: زمانی که استراحت می‌کنید، این فرصت را برای بدن خود فراهم می‌کنید تا بافت‌های آسیب‌دیده را بازیابی و ترمیم کند. این ترمیم شامل بهبود پارگی‌های میکروسکوپی در دیسک است که در نهایت عملکرد طبیعی دیسک را بهبود می‌بخشد.
 4. مدیریت درد: استراحت می‌تواند با کاهش علائم به مدیریت درد کمک کند.

با این حال، توجه به این نکته مهم است که استراحت به تنهایی ممکن است برای بهبود کامل مشکلات دیسک گردن کافی نباشد. استراحت باید بخشی از یک برنامه درمانی یکپارچه شامل استراتژی‌های دیگر مانند فیزیوتراپی باشد.

آیا دیسک گردن با عمل خوب می شود؟

جراحی ستون فقرات معمولا آخرین گزینه برای درمان دیسک گردن است. ممکن است جراحی باعث بهبودی کامل و از بین رفتن بیماری شود و ممکن است تنها بخشی از آن را درمان کند. این موضوع به شدت بیماری و وضعیت هر فرد بستگی دارد. در ادامه جراحی برای دیسک گردن و مراقبت های بعد از جراحی دیسک گردن را شرح داده‌ایم.

 • دیسککتومی: یک روش جراحی رایج برای مشکلات دیسک گردن، دیسککتومی است. این روش شامل برداشتن بخشی یا کلی از دیسک آسیب‌دیده برای کاهش فشار روی نخاع یا ‌ریشه‌های عصبی است. هدف دیسککتومی رسیدگی به علت اصلی مشکل و ترویج بهبودی با از بین بردن منبع آسیب است.
 • فیوژن: در برخی موارد، دیسککتومی ممکن است با روش فیوژن ترکیب شود. فیوژن شامل اتصال دو مهره مجاور با استفاده از پیوند استخوان یا ایمپلنت است. این همجوشی به تثبیت ستون فقرات و جلوگیری از مشکلات بیش‌تر کمک می کند. جراحی فیوژن حرکت بین مهره‌ها را محدود می‌کند، درد را کاهش می‌دهد و با تشکیل یک پل استخوانی جامد بین مهره‌ها، امکان بهبودی را فراهم می‌کند.
 • دیسک مصنوعی: یکی دیگر از گزینه‌های جراحی استفاده از دیسک مصنوعی است. در این روش به جای برداشتن دیسک آسیب‌دیده و جوش خوردن مهره‌ها، یک دیسک مصنوعی برای حفظ تحرک در ستون فقرات وارد می‌شود. هدف از این روش کاهش علائم و در عین حال حفظ حرکت طبیعی گردن است.

جراحی همواره به آخرین گزینه در نظر گرفته می‌شود و درمان‌های دیگر مانند فیزیوتراپی، استراحت، ورزش‌های مختلف و تکنیک‌های مختلف مدیریت درد به بیمار پیشنهاد می‌شوند. در صورتی که دیسک گردن با این موارد درمان نشد، پزشک گزینه جراحی را بررسی کرده و در نهایت بهترین نوع جراحی را با توجه به وضعیت بیمار انتخاب می‌کند.

آیا دیسک گردن خود به خود خوب میشود؟

دیسک گردن گاهی اوقات می‌تواند خود به خود و بدون هیچ مداخله پزشکی خاصی بهبود یابد. بدن ظرفیت قابل توجهی برای ترمیم خودش دارد و در برخی موارد، روند بهبود طبیعی می‌تواند مشکلات خفیف تا متوسط دیسک گردن را برطرف کند. با این حال از نوع از بهبودی نیز به وضعیت هر فرد بستگی دارد و شدت بیماری در افراد مختلف متفاوت است.

درمان‌های کم‌خطر توصیه شده توسط پزشک نیز شامل استراحت و بهبود سبک زندگی می‌شوند. در این درمان‌ها پزشک امیدوار است تا دیسک گردن توسط سیستم ایمنی بدن ترمیم شود و بیماری بدون جراحی یا درمان‌های دیگر بهبود پیدا کند. شما با استراحت کردن به بدن خود این فرصت را می‌دهید تا با تمام انرژی آسیب‌های موجود را رفع کند.

با این حال اگر مبتلا به دیسک گردن شدید باشید و علائم شدیدتر مانند فلج شدن را تجربه کنید، سریعا باید به متخصص مراجعه کنید و تحت درمان توسط پزشک قرار بگیرید.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
dryazadanpanahi

دکتر یزدان پناهی

دانش‌اموخته‌ دانشگاه شهید بهشتی تهران. رتبه برتر بورد تخصصی جراحی مغز و اعصاب. سابقه ۷ سال انجام اعمال پیچیده قاعده جمجمه و تومور های‌مغزی و نخاع , سابقه ۷ سال اعمال پیچیده ستون فقرات

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.