مراقبت های بعد از جراحی دیسک گردن

مراقبت های بعد از جراحی دیسک گردن

بیماری‌های مربوط به دیسک‌ گردنی به دلیل ناهنجاری در یک یا چند دیسک که بین استخوان‌های گردن (مهره‌ها) قرار دارند، ایجاد می‌شوند. هنگامی که دیسک آسیب می‌بیند، به دلیل بیماری دژنراتیو دیسک یا یک علت ناشناخته، می‌تواند باعث درد گردن و اسپاسم عضلات شود. شایع ترین علائم دیسک گردن شامل گردن‌درد و درد در بازوها و شانه، ضعف در دست‌ها و بازوها، درد قفسه سینه، تعریق غیرقابل کنترل و سردرد است. سوزن سوزن شدن و بی حسی ممکن است به شانه، بالای کمر، بازو یا دست برسد. برخی از افراد ضعف، کلافگی و مشکل در راه رفتن دارند. درد ناشی از برآمدگی یا پارگی دیسک گردن هنگام حرکت و هنگام سرفه یا خنده بدتر می‌شود.

به همین منظور پزشک ممکن است جراحی ستون فقرات را به شما پیشنهاد کند. به منظور بهبودی کامل لازم است که مراقبت های بعد از جراحی دیسک گردن را به طور کامل رعایت کنید، همچنین در صورت مشاهده هرگونه مورد نگران کننده‌ای می‌توانید دکتر محمود یزدان پناهی، متخصص جراحی مغز و اعصاب، را در جریان بگذارید.

درخواست مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره اولیه توسط دکتر یزدان پناهی فرم زیر را پر کنید.

بعد از عمل دیسک گردن چه بخوریم؟

رژیم غذایی شما باید شامل غذاهای نرم با قابلیت جویده شدن آسان باشد که بعد از عمل دفع مدفوع داشته باشید. همچنین باید غذاها و نوشیدنی‌هایی را انتخاب کنید که پروتئین بالایی دارند تا به تسریع بهبودی کمک کنند. ضمنا مهم است که میزان زیادی مایعات مصرف کنید. توجه داشته باشید که اعضای خانواده و دوستان نباید غذا یا مایعات تایید نشده را در بیمارستان برای شما بیاورند. اگر امکان قورت دادن یا اجابت مزاج وجود نداشته باشد، ممکن است برای ارزیابی بیشتر بستری طولانی‌تری در بیمارستان لازم باشد.

ممکن است پس از جراحی کاهش اشتها داشته باشید. اگر جراحی گردن انجام داده‌اید، ممکن است به طور موقت در بلع غذای جامد (مانند نان یا گوشت) مشکل داشته باشید، که باید طی 5 تا 7 روز بهبود یابد. توجه کنید که کشیدن سیگار روند بهبودی را کندتر می‌کند. مطالعات نشان داده است افرادی که سیگار می‌کشند امکان بیشتری برای عفونت در محل‌های جراحی دارند. همچنین، نیکوتین یک سم استخوان شناخته شده است، بنابراین ممکن است از اتصال دیسک مصنوعی به مهره‌های مجاور جلوگیری کند. بسیاری از جراحان ممکن است از فرد بخواهند که چند هفته قبل و بعد از عمل از سیگار کشیدن خودداری کند.

بعد از عمل دیسک گردن چه بخوریم؟

بستن گردنبند بعد از عمل دیسک گردن

اعتقاد بر این است که استفاده از گردنبند یا کلار گردنی پس از جراحی دیسک گردن باعث کاهش درد بعد از عمل، ایجاد احساس امنیت در طول فعالیت‌های روزمره و حتی کمک به جوش خوردن سریع‌تر استخوان‌های آسیب دیده در طول عمل می‌شود. بنابراین می‌توان استفاده از کلار را جزئی از مراقبت های بعد از جراحی دیسک گردن قرار داد.

برخی از جراحان ممکن است برای تثبیت گردن و کاهش حرکات اضافی، کُلار گردن نرم را برای چند روز اول پس از جراحی توصیه کنند، اما معمولاً لازم نیست. اکثر حرکات گردن در این مرحله اولیه مجاز و ایمن هستند، اما همچنان ممکن است دردناک باشند. به طور خاص، به بیشتر بیماران توصیه می‌شود که در چند هفته اول پس از جراحی از کشیدن بیش از حد سر و گردن به عقب خودداری کنند.

اگر به شما یک کلار(گردنبند) نرم برای تسکین درد داده شود، مهم است که به آن متکی نشوید. شما باید به تدریج شروع به برداشتن کُلار کنید و تقریباً در 6-8 هفته همه را با هم بردارید. اما اگر بعد از جراحی برای شما دچار کلار سخت تجویز شده است، باید آن را روز و شب بپوشید تا زمانی که پزشک به شما توصیه کند که آن را بردارید. در صورت استفاده از گردنبند سخت نباید آن را در هنگام هیچگونه فعالیتی بردارید.

طرز خوابیدن بعد از عمل دیسک گردن

برخی از افراد ممکن است ترجیح دهند در چند روز اول در حالت دراز کشیده بخوابند. هر موقعیتی که در خواب راحت‌تر باشد، معمولاً مشکلی ندارد. خوابیدن روی شکم توصیه نمی‌شود زیرا بیشترین فشار را به ستون فقرات گردنی وارد می‌کند. اگر کُلار سفت(سخت) دارید، در 6 هفته اول به پشت یا پهلو بخوابید و گردنبند را روی آن بگذارید. اگر از کُلار نرم استفاده می‌کنید، در ۲ هفته اول هنگام خواب از آن استفاده کنید. برای راحتی بهتر است یک کوسن زیر پشت یا کنار گردن خود قرار دهید.

اگر درد با خواب تداخل دارد، جراح را در جریان بگذارید. بدون مشورت با جراح یا داروساز از داروهای خواب آور استفاده نکنید. همچنین توصیه می‌شود که در هنگام خواب حتما از جوراب‌های الاستیک ضد آمبولی(TED) استفاده نمایید.

اگر می‌خواهید مراقبت های بعد از جراحی دیسک گردن را به خوبی رعایت کنید، باید بدانید که بهترین حالت خوابیدن برای کاهش درد بعد از جراحی، خوابیدن به پشت با زانوهای خم شده است، بهتر است در این حالت یک بالش در زیر زانوهای شما قرار داشته باشد. اگر عادت دارید به پهلو بخوابید می‌توانید یک بالش را در هنگام خواب میان پاهای خود قرار دهید تا به حالت ایده‌آل خوابیدن نزدیک‌تر باشد.

طرز خوابیدن بعد از عمل دیسک گردن

ورزش بعد از عمل دیسک گردن

چند ساعت پس از جراحی، کارکنان بیمارستان به احتمال زیاد به فرد کمک می‌کنند تا از تخت بیرون بیاید و راه برود. در ابتدا پیاده روی در یک طبقه صاف انجام می‌شود. اکثر بیماران در این مرحله می‌توانند به خوبی راه بروند. بیمارانی که در این مرحله با سرگیجه مواجه می‌شوند، قبل از تلاش مجدد برای راه رفتن نیاز به استراحت و ارزیابی بیشتر دارند.

در حالی که پیاده روی به میزان کم پس از جراحی توصیه می‌شود، فعالیت بیش از حد در اوایل دوره نقاهت ممکن است منجر به افزایش درد یا آسیب شود. علاوه بر این، حرکت یا فعالیت بسیار کم ممکن است خطر سفتی گردن، یبوست، لخته شدن خون یا سایر عوارض را افزایش دهد. لازم است فعالیت‌هایی را انجام دهید که با مراقبت های بعد از جراحی دیسک گردن مغایرت نداشته باشد.

دویدن، دوچرخه سواری و شرکت در ورزش معمولاً در چند هفته اول پس از جراحی دیسک گردن منع می‌شود. هیچ محدودیتی برای بالا رفتن از پله یا نشستن وجود ندارد. ضمنا نباید در 6 هفته اول پس از عمل وزنه‌ای بیشتر از 10 پوند (معادل 4.5 کیلوگرم) را بلند کنید.

2 هفته بعد از جراحی دیسک گردن و در صورت نداشتن علائم خطر می‌توانید فعالیت جنسی متعارف داشته باشید.

عوارض بعد از عمل دیسک گردن

یکی از مواردی که مراقبت‌های بعد از جراحی دیسک گردن را دشوار می‌کند، بروز عوارض پس از عمل جراحی دیسک گردنی است. احتمالاً می‌توانید ظرف چند ساعت پس از جراحی دیسک گردن از خواب برخیزید و حرکت کنید و سپس همان روز یا صبح روز بعد از بیمارستان به خانه بروید. کمی احساس درد خواهید کرد ، اما این درد باید با گذشت زمان از بین برود. معمولاً هنگام بهبودی، درد، بی‌حسی، گزگز و ضعف در گردن یا بازوها وجود دارد.

یبوست بعد از جراحی شایع است. فرآیند جراحی، داروهای ضد درد مخدر، کاهش سطح فعالیت و تغییر در رژیم غذایی همگی می‌توانند باعث یبوست شوند.

عوارض بعد از عمل دیسک گردن

گرفتگی صدا بعد از عمل دیسک گردن

پس از جراحی تعویض دیسک گردن، اکثر افراد دچار درد و تورم در گلو می‌شوند که می تواند در صحبت کردن (دیسفونی) و یا بلع (دیسفاژی) مشکل ایجاد کند.

اگر در طول عمل فیوژن قدامی گردنی داشته‌اید، گلودرد یا صدای خشن برای چند هفته پس از جراحی معمول است. همچنین ممکن است احساس «گیر کردن» در گلو داشته باشید. ممکن است قرص‌های پاستیل و خوردن غذاهای نرم کمک کننده باشد. اکثر افراد ظرف چند روز پس از جراحی صدای خود را به طور کامل بازیابی می‌کنند، اما برخی دیگر ممکن است برای هفته ها یا بیشتر در صحبت کردن مشکل داشته باشند. به این نوع از گرفتگی صدا اصطلاحا دیسفونی گفته می‌شود.

بی حسی دست بعد از عمل دیسک گردن

بی حسی دست در واقع به دلیل اختلال در شبکه اعصابی است که از دست و بازو و ستون فقرات گردنی عبور می‌کنند و به نخاع می‌رسند. در بیشتر موارد، بی حسی دست پس از جراحی ستون فقرات گردنی به دلیل التهاب اطراف این اعصاب در گردن است. به ندرت، بی حسی ناشی از آسیب به خود عصب است.

بهترین اقدامی که می‌توانید برای مقابله با بی حسی دست پس از جراحی ستون فقرات گردن انجام دهید، صبور بودن است. در بیشتر موارد، بی حسی با گذشت زمان بهبود می‌یابد. ممکن است برای کمک به کاهش تورم وسوسه شوید که از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) استفاده کنید. قبل از مصرف NSAID ها با جراح ستون فقرات خود صحبت کنید. NSAID ها ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهند و روند بهبود استخوان را کند کنند.

بی حسی دست ممکن است چند روز تا چند هفته بعد از عمل ادامه داشته باشد، در این مدت التهاب فروکش کرده و عملکرد عصبی به حالت عادی بر می‌گردد. اگر بی حسی بیش از 3 ماه و گاهی تا یک سال طول بکشد، ممکن است یکی از اعصاب گردن همچنان تحریک شده یا تحت فشار باشد. اگر به نظر می‌رسد بی حسی شما به جای بهتر شدن بدتر می‌شود و یا اگر کنترل مثانه یا دفع خود را از دست دادید – که بسیار نادر است – فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

منابع:

https://www.spine-health.com/

https://www.hey.nhs.uk//

https://www.webmd.com/

https://patient.uwhealth.org/

https://www.adrspine.com/

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
dryazadanpanahi

دکتر یزدان پناهی

دانش‌اموخته‌ دانشگاه شهید بهشتی تهران. رتبه برتر بورد تخصصی جراحی مغز و اعصاب. سابقه ۷ سال انجام اعمال پیچیده قاعده جمجمه و تومور های‌مغزی و نخاع , سابقه ۷ سال اعمال پیچیده ستون فقرات

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.