کارهایی که برای دیسک گردن ضرر دارد

بیماری‌های مربوط به ستون فقرات مانند دیسک کمر و دیسک گردن، از رایج‌ترین بیماری‌ها مخصوصا میان میان‌سالان و سالمندان هستند. با توجه به این که بسیاری از افراد وضعیت بدنی نامناسبی دارند، به همین دلیل احتمال تخریب دیسک‌های ستون فقرات بالاتر می‌رود. ما در این مقاله به کارهایی که برای دیسک گردن ضرر دارد، پرداخته‌ایم و اطلاعاتی جامع راجع به کارهای مضر ارائه کرده‌ایم.

اگر دارای گردن‌درد هستید، بهتر است به یک متخصص مغز و اعصاب و جراح ستون فقرات مراجعه کنید. دکتر محمود یزدان پناهی یکی از بهترین متخصصان در این زمینه است که با تیمی حرفه‌ای و مجرب، بهترین خدمات درمانی را به بیماران ارائه می‌کنند. برای اطلاعات بیش‌تر، به پیج اینستاگرام دکتر یزدان پناهی سر بزنید. توجه داشته باشید که درمان شدن تحت نظر یک پزشک متخصص، تاثیر زیادی روی روند درمان کامل بیماری دارد.

مشاوره با دکتر یزدان پناهی

چه کارهایی برای دیسک گردن ضرر دارد؟

 1. وضعیت نامناسب: از کارهایی که برای دیسک گردن ضرر دارد، حفظ حالت خمیده کمر و گردن برای مدت طولانی است. این کار گردن را تحت فشار قرار داده و مشکلات و علائم دیسک گردن را بدتر می‌کند. تمرین و حفظ وضعیت بدنی خوب و پرهیز از فعالیت‌هایی که باعث ایجاد وضعیت نامناسب می‌شوند، از کارهایی است که برای جلوگیری از دیسک گردن باید انجام دهید. به عنوان مثال خمیده بودن ستون فقرات و رو به جلو بودن گردن در هنگام نشستن یا استفاده از ارگونومی نامناسب در محل کار از کارهای مضر برای دیسک گردن هستند.
 2. بلند کردن اجسام سنگین: از دیگر کارهایی که برای دیسک گردن ضرر دارد، بلند کردن اجسام سنگین به خصوص بدون روش اصولی است. این کار فشاری بیش از حد به گردن و دیسک گردن وارد کرده و به درد پشت گردن را بدتر می‌کند. اجتناب از بلند کردن اجسام سنگین، کمک گرفتن، یا حداقل بلند کردن اجسام سنگین با روش اصولی بسیار مهم است. اگر مجبور هستید تا جسمی سنگین را بلند کنید، بهتر است به جای خم کردن کمر و گردنتان، زانوهایتان را خم کرده و با استفاده از پاهایتان جسم را بلند کنید.
 3. حرکات تکراری گردن: فعالیت‌هایی که شامل خم شدن، چرخاندن یا تکان دادن مکرر گردن می‌شوند، می‌توانند علائم دیسک گردن را تشدید کنند. توصیه می‌شود تا از این حرکات اجتناب کرده و راه‌های جایگزینی برای انجام کارها بدون فشار دادن به گردن پیدا کنید. به عنوان مثال، اگر نیاز دارید به یک طرف نگاه کنید، سعی کنید به جای چرخاندن گردن، تمام بدن خود را بچرخانید. استفاده از تجهیزات طبی کمکی هم می‌تواند فشار‌های وارد شده به گردن را کاهش دهد.
 4. فعالیت‌های با ضربه زیاد: از کارهایی که برای دیسک گردن ضرر دارد، می‌توان به شرکت در ورزش‌های سنگین یا فعالیت‌هایی که شامل حرکات ناگهانی بدن و در نتیجه آسیب احتمالی به گردن می‌شوند، اشاره کرد.
 5. نشستن طولانی مدت: نشستن برای مدت طولانی بدون وقفه می‌تواند گردن را تحت فشار قرار دهد و علائم دیسک گردن را تشدید کند. اگر کارتان نیاز به نشستن طولانی‌مدت دارد، بهتر است به صورت دوره‌ای استراحت کنید و حرکات کششی انجام دهید. عوض کردن موقعیت بدنتان هم می‌تواند مفید باشد. علاوه بر این، استفاده از تکیه‌گاه‌های ارگونومیک، مانند صندلی قابل تنظیم، تنظیم ارتفاع مناسب میز و استفاده از بالش پشتی گردن، می‌تواند به حفظ وضعیت بدنی خوب و کاهش فشار روی گردن کمک کند.
 6. وضعیت‌ خواب اشتباه: خوابیدن در موقعیت‌هایی که به گردن فشار وارد می‌کنند، باعث تشدید دیسک گردن می‌شوند. به عنوان مثال خوابیدن روی شکم و بدون بالش مناسب و طبی برای گردن، فشار وارد شده به گردن را افزایش می‌دهد. توصیه می‌شود به پشت یا پهلو بخوابید و از بالش مناسب استفاده کنید.
 7. استرس و تنش: استرس و تنش عاطفی باعث گرفتگی عضلات گردن شده و باعث افزایش درد ناشی از دیسک گردن می‌شود. مدیریت استرس و تمرین‌هایی مانند تنفس عمیق، مدیتیشن یا شرکت در فعالیت‌هایی که باعث آرامش می‌شوند، می‌تواند به کاهش علائم و کاهش تنش عضلانی کمک کند.
 8. بیش از حد از مسکن‌ها استفاده نکنید: اگر دچار درد گردن هستید، بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید و داروهای مسکن بدون نسخه را بیش از حد مصرف نکنید. مصرف بیش از اندازه این داروها می‌تواند تاثیر مخربی روی بدن و اندام‌های مختلف داشته باشد.
 9. اجتناب از مواد غذایی که باعث التهاب می‌شوند: یکی از کارهایی که برای دیسک گردن ضرر دارد، مصرف مواد غذایی ملتهب‌کننده مانند سرخ‌کردنی‌ها، نوشیدنی‌های شیرین مانند نوشابه، گوشت‌های فراوری‌شده و غذاهای تند است. با مصرف کم این مواد، احتمال ملتهب شدن گردنتان را کاهش می‌دهید.

باید بدانید که وضعیت هر بیمار منحصر به فرد است و مهم است که با یک متخصص مشورت کرده و توصیه‌های خاص خودتان را دریافت کنید. در صورت درمان خودسرانه ممکن است وضعیت گردنتان را بدتر کنید و درنتیجه نیاز به درمان‌های تهاجمی مانند جراحی دیسک گردن داشته باشید.

اگر دچار بیماری دیسک کمر هستید مقاله زیر را حتما مطالعه کنید:

آیا پارگی دیسک گردن خطرناک است؟

آیا رانندگی برای دیسک گردن ضرر دارد؟

اگر دچار درد پشت گردن و کمر هستید، بهتر است از کارهایی مانند رانندگی که شامل نشستن به مدت طولانی هستند، خودداری کنید. با این حال خود رانندگی برای دیسک گردن ضرر ندارد اما نشستن طولانی مدت و به خصوص نشستن در وضعیت نامناسب در صندلی‌های غیر ارگونومیک ماشین، می‌تواند علائم دیسک گردن را بدتر کند.

همچنین ممکن است هنگام رانندگی فشارهایی ناگهانی به گردن وارد شود که برای دیسک گردن مضر هستند. این فشارها و تکان‌های ناگهانی گردن می‌تواند ناشی از تصادف، دست‌اندازها و جاده‌های ناهموار باشد. علاوه بر آن در رانندگی ممکن است گردنتان را مکرر تکان دهید تا به نقاط مختلف نگاه کنید، این کار در طولانی مدت روی دیسک گردن اثرات بدی دارد. همچنین همواره احتمال تصادف کردن وجود دارد.

ورزش های مضر برای دیسک گردن

به طور کلی ورزش‌هایی که شامل حرکات سنگین و احتمال تماس و وارد شدن فشار به بدن و گردن باشند، از کارهای مضر برای دیسک گردن هستند. ورزش‌های رزمی، فوتبال، والیبال، بسکتبال، ورزش‌هایی مانند تنیس و حتی پینگ‌پنگ برای دیسک گردن مضر هستند. این ورزش‌ها علاوه بر دیسک گردن، در دسته کارهایی که برای دیسک کمر ضرر دارد، هم قرار می‌گیرند.

آیا بدنسازی برای دیسک گردن ضرر دارد؟

به طور کلی، بدن‌سازی به دلیل بالا بردن وزنه‌های سنگین، تمرینات شدید و ایجاد فشار قطعی و زیاد بر گردن و ستون فقرات، یکی از چالش‌برانگیزترین و مضرترین کارها برای مبتلایان به دیسک گردن به شمار می‌رود. با این حال این به معنی بدن‌سازی کاملا ممنوع بودن بدنسازی نیست.

به عنوان مثال می‌توانید از وزنه‌های سبک‌ استفاده کنید که فشار کم‌تری به گردنتان وارد شود یا می‌توانید تمرینات مربوط به پایین‌تنه و شکم را انجام دهید تا از ایجاد فشار روی گردنتان خودداری کنید. بهتر است راجع‌ به حرکات بدن‌سازی و عضلات درگیر در هر حرکت مطالعه کنید تا از عدم ایجاد فشار روی گردن مطمئن شوید. همچنین انجام صحیح حرکات را یاد بگیرید تا از وارد شدن آسیب‌های بیش‌تر به عضلات و بدنتان خودداری کنید.

آیا ایروبیک برای دیسک گردن مضر است؟

به طور کلی ایروبیک ضرر خاصی برای دیسک گردن ندارد، اما برخی از انواع ایروبیک ممکن است برای دیسک گردن مضر باشند. بهتر است حرکات ایروبیک موثر بر هسته مرکزی بدن و پایین‌تنه را انجام دهید و از انجام حرکات‌هایی که شامل گردن هستند، خودداری کنید.

بدن خودتان را بشناسید و کشش‌ها و حرکات مختلف را تا زمانی که احساس راحتی می‌کنید، ادامه دهید. همچنین از انجام حرکات ناگهانی مانند پریدن و تکان‌های شدید خودداری کنید تا فشار کم‌تری به گردنتان وارد شود.

آیا پیلاتس برای دیسک گردن ضرر دارد؟

پیلاتس هم مانند ایروبیک به طور کلی برای دیسک گردن مضر نیست؛ اما برخی از حرکات ممکن است اصلاح شوند تا قابل انجام توسط بیماران دارای دیسک گردن باشند. بهتر است از یک مربی حرفه‌ای کمک بگیرید تا حرکات را به درستی انجام دهید. همچنین مشورت با پزشک برای بررسی حرکات و عدم فشار آن‌ها روی گردن هم توصیه می‌شود. از حرکاتی که شامل کشش بیش از حد گردن هستند، خودداری کنید. بهتر است حرکاتی را انجام دهید که مخصوص شکم، عضلات مرکزی و پایین‌تنه باشند. انجام حرکات مناسب پشت و شانه‌ها نیز می‌توانند به حمایت از گردن کمک کنند.

آیا شنا برای دیسک گردن ضرر دارد؟

شنا می‌تواند یک گزینه ورزشی مفید برای افراد مبتلا به بیماری دیسک گردن باشد. در شنا ضربه زیادی به گردن وارد نشده و شناوری در آب باعث می‌شود تا فشار وارد بر گردن کم‌تر هم شود. با این حال بهتر است به موارد زیر توجه داشته باشید تا آسیب را به حداقل برسانید:

 • تکنیک صحیح: بهتر است از یک مربی کمک بگیرید و به درستی شنا کنید تا آسیب واردشده به گردن را کاهش دهید. شنا به شکل نادرست باعث گرفتگی عضلات می‌شود.
 • شیرجه نزنید: یکی از کارهایی که برای دیسک گردن ضرر دارد، شیرجه زدن است. دایو یا شیرجه، باعث ایجاد فشار ناگهانی روی بدن و به خصوص گردن و کمر می‌شود.
 • از وسایل کمکی استفاده کنید.
 • قبل و بعد از شنا حرکات کششی مناسب را برای گرم کردن و سرد کردن عضلات انجام دهید.

آیا پیاده روی برای دیسک گردن مفید است؟

به طور کلی پیاده‌روی یک ورزش بسیار مفید برای افراد مبتلا به دیسک گردن است. پیاده‌روی فشار کمی به گردن وارد می‌کند و علاوه بر آن برای تقویت عضلات مرکزی هم مفید است. در پیاده‌روی جریان خون افزایش پیدا می‌کند و احتمال بهبودی بالاتر می‌رود. پیاده‌وری یکی از بهترین کارها برای کاهش وزن است؛ وزن مناسب به بهبود دیسک گردن کمک می‌کند.

بهتر است در زمان پیاده‌روی حالت صحیح بدن را حفظ کنید و از خم شدن گردن به جلو و قوز کردن خودداری کنید. در این صورت آسیب‌های وارد شده به گردن تقریبا صفر می‌شوند.

اگر عمل جراحی دیسک گردن داشته اید این مقاله را حتما مطالعه کنید:

عوارض بعد از عمل دیسک گردن

آیا دویدن برای دیسک گردن مضر است؟

دویدن می‌تواند برای افراد مبتلا به بیماری دیسک گردن به دلیل ضربه‌های مکرر و حرکات تکان‌دهنده چالش‌برانگیز باشد. در زمان دویدن، گردن مرتبا بالا و پایین می‌رود و این اتفاق باعث ایجاد فشاری مداوم روی مهره‌های و دیسک بینشان می‌شود. به همین دلیل بهتر است از دویدن اجتناب کرده و پیاده‌روی را جایگزین آن کنید. در صورت دویدن، به آرامی بدویید و از کفش مناسب استفاده کنید.

 

منابع:

https://spinomax.com//

https://www.benchmarkpt.com//

https://www.medicalnewstoday.com/

https://www.spine-health.com/

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
dryazadanpanahi

دکتر یزدان پناهی

دانش‌اموخته‌ دانشگاه شهید بهشتی تهران. رتبه برتر بورد تخصصی جراحی مغز و اعصاب. سابقه ۷ سال انجام اعمال پیچیده قاعده جمجمه و تومور های‌مغزی و نخاع , سابقه ۷ سال اعمال پیچیده ستون فقرات

پست های مرتبط

ضایعه مغزی
مغز

ضایعه مغزی

یکی از پزشکان متخصص جراحی مغز و اعصاب که در زمینه درمان و کنترل انواع ضایعه مغزی دارای دانش و مهارت بالایی است دکتر محمود

ادامه مطلب »
دارو برای دیسک کمر
ستون فقرات و نخاع

بهترین دارو برای دیسک کمر

هنگامی که بیرون زدگی دیسک کمر باعث فشار به اعصاب نخاعی می‌شود، درد کمر برای بیمار طاقت فرسا خواهد شد؛ اما مصرف دارو برای دیسک

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

من با این قوانین موافقم.