دیسک گردن و درد دست

دیسک گردن و درد دست

دیسک گردن، آرتروز گردن و به طور کلی مشکلات ستون فقرات، از شایع‌ترین بیماری‌ها هستند که به طور طبیعی و با افزایش سن هم رخ می‌دهند. این بیماری‌ها ممکن است باعث ایجاد درد و ناراحتی در قسمت‌های دیگری از بدن نیز بشوند؛ به طور مثال دیسک گردن و درد دست یکی از شایع‌ترین عارضه‌هایی است که در افراد سالمند رخ می‌دهد که به دلیل فشرده شدن اعصاب در گردن اتفاق می‌افتد. ما در این مقاله به بررسی دیسک گردن و درد دست پرداخته‌ایم.

آیا دیسک گردن خوب میشود؟ این سوالی است که یک متخصص باید به آن پاسخ دهد. اگر از مشکلات دیسک گردن یا سایر بیماری‌های ستون فقرات رنج می‌برید، به دکتر محمود یزدان پناهی مراجعه کنید. با مراجعه به دکتر یزدان پناهی، از بهترین درمان‌ها بهره‌مند خواهید شد. برای دریافت اطلاعات بیش‌تر، به پیج اینستاگرام دکتر سر بزنید.

تماس با دکتر محمود یزدان پناهی

دیسک گردن و درد دست

دیسک گردن و درد دست می‌تواند به دلیل شرایطی به نام رادیکولوپاتی گردنی رخ دهد. رادیکولوپاتی گردنی که می‌توان گفت از شایع ترین علائم دیسک گردن است، زمانی رخ می‌دهد که اعصاب ستون فقرات گردن فشرده یا تحریک شوند، که معمولا در نتیجه فتق یا تحلیل رفتن دیسک گردن اتفاق می‌افتد.

ستون فقرات گردن از هفت مهره C1 تا C7 تشکیل شده است که توسط دیسک‌های بین مهره‌ای از هم جدا شده‌اند. این دیسک‌ها به عنوان ضربه‌گیر عمل می‌کنند و باعث انعطاف پذیری گردن می‌شوند.

هنگامی که دیسک دچار فتق شده یا تحلیل می‌رود، می‌تواند بیرون‌زده و از موقعیت طبیعی خود خارج شود. این عامل می‌تواند به دلیل ساییدگی، آرتروز گردن و پارگی دیسک گردن مرتبط با افزایش سن، وارد شدن ضربه به گردن و فشار مکرر روی آن اتفاق بیفتد. پس از آن دیسک به اعصاب نخاعی مجاور فشار وارد می‌کند.

فشرده شدن اعصاب نخاعی در ستون فقرات گردن می‌تواند منجر به درد و سایر علائم شود. اعصاب آسیب‌دیده سیگنال‌ها را به قسمت‌های مختلف بدن از جمله دست‌ها منتقل می‌کنند و دیسک گردن و درد دست همزمان رخ می‌دهند.

هنگامی که اعصاب در ستون فقرات گردن تحت فشار قرار می‌گیرند، می‌توانند باعث دردی شوند که از گردن به پایین و دست‌ها تابش می‌کند. شدت درد می‌تواند متفاوت باشد، از ناراحتی خفیف تا درد شدید و تیز. علت درد گردن و پشت شانه نیز فشرده شدن همین اعصاب در ناحیه گردن است.

درد در دست همراه با رادیکولوپاتی گردن اغلب به عنوان سوزش، گزگز یا احساس شوک الکتریکی توصیف می‌شود. همچنین ممکن است با ضعف، کاهش قدرت و مشکل در مهارت‌های حرکتی همراه باشد.

دیسک گردن و درد دست راست و چپ

دیسک گردن و درد دست چپ

مشکلات دیسک گردن و درد دست چپ می توانند به هم مرتبط باشند.

اگر مشکل دیسک گردن بر اعصاب سمت چپ گردن تاثیر بگذارد، می‌تواند منجر به علائمی شود که عمدتا در دست چپ تجربه می‌شوند. فشرده شدن یا تحریک ریشه‌های عصبی سمت چپ، ممکن است منجر به درد، احساس سوزن سوزن شدن یا ضعف شود که روی دست چپ احساس می‌شوند.

ماهیت خاص و شدت درد دست چپ بسته به شدت و محل مشکل دیسک گردن می‌تواند متفاوت باشد. به طور خلاصه، مشکلات دیسک گردن در سمت چپ ممکن است به فشرده شدن یا تحریک اعصاب دست چپ منجر شود. در نتیجه علائم عصبی و درد در دست چپ رخ می‌دهند.

دیسک گردن و درد دست راست

مشکلات دیسک گردن، مانند فتق یا دژنراسیون در ناحیه گردن، در واقع می‌توانند با درد دست راست هم مرتبط باشند.

اگر مشکل یا فشردگی دیسک در سمت راست ستون فقرات گردن رخ دهد، می‌تواند بر اعصاب سمت راست تاثیر بگذارد. به طور خاص، فشرده شدن ریشه های عصبی C6 و C7 در سمت راست می‌تواند منجر به درد یا علائم دیگری شود که در دست راست احساس می‌شود.

ریشه عصبی C6 عملکرد حسی و حرکتی را برای نواحی مختلف از جمله سمت شست دست تامین می‌کند، در حالی که ریشه عصبی C7 مناطقی مانند انگشت میانی را عصب‌دهی کرده است. بنابراین، فشرده شدن یا تحریک هر یک از این اعصاب به دلیل مشکلات دیسک گردن در سمت راست بدن، می‌تواند منجر به درد و ضعف در دست راست شود.

دیسک گردن و درد انگشتان دست

همانطور که اشاره شد بیرون‌زدگی و فتق دیسک گردن می‌تواند اعصاب مجاور در گردن را فشرده سازد که در نهایت منجر به تجربه درد در بخش‌های مختلف بدن از جمله دست‌ها می‌شود.

اعصابی که از ستون فقرات گردن منشا می‌گیرند، به سمت بازوها و دست‌ها کشیده شده و به اعصاب کوچک‌تری منشعب می‌شوند که حس و عملکرد حرکتی انگشتان را تامین می‌کنند. اگر مشکل دیسک گردن بر اعصاب مسئول احساس انگشت تاثیر بگذارد، می‌تواند منجر به درد انگشت نیز بشود.

این که کدام انگشتان دچار درد می‌شوند، به ریشه‌های عصبی خاصی که فشرده یا تحریک شده‌اند، بستگی دارد. به عنوان مثال، فشردگی ریشه عصبی C6 به صورت درد یا بی‌حسی در انگشت شست و اشاره ظاهر می‌شود، در حالی که فشرده‌سازی ریشه عصبی C7 ممکن است باعث ناراحتی در انگشت میانی شود.

شدت و ماهیت درد انگشتان می‌تواند با هم متفاوت باشد، از درد مبهم تا احساس یک درد ناگهانی تیز و وارد شدن شوک. دیسک گردن و درد دست و انگشتان ممکن است با علائم دیگری مانند سوزن سوزن شدن و بی‌حسی در انگشتان همراه باشد.

با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که درد انگشت می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که به مشکلات دیسک گردن مرتبط نیست؛ از جمله وارد شدن ضربه، آرتریت یا سندرم تونل کارپال. درنتیجه بهتر است به یک متخصص مراجعه کنید تا تشخیص دقیقی از وضعیتتان انجام دهد.

پیشنهاد مطالعه: خطرات گرفتگی گردن

دلایل دیسک گردن و درد دست

هنگامی که دیسک گردن آسیب می‌بیند یا دچار تغییرات دژنراتیو می‌شود، می‌تواند منجر به شرایطی مانند فتق دیسک یا تنگی نخاع شود. این شرایط می‌تواند مستقیما روی اعصاب نخاع تاثیر بگذارد؛ این اعصاب از طریق سوراخ‌های کوچک در مهره‌ها به نام سوراخ عصبی منشعب می‌شوند.

 

اعصابی که از طریق ستون فقرات گردن خارج می‌شوند، عضلات را در قسمت‌های مختلف بالاتنه، از جمله شانه‌ها، بازوها و دست‌ها، کنترل می‌کنند.

هنگامی که دیسک گردن از موقعیت طبیعی خود خارج می‌شود،‌ می‌تواند باعث فشرده شدن یا تحریک اعصاب مجاور، یعنی ریشه‌های عصبی نخاعی یا شبکه بازویی شود.

تحت فشار قرار گرفتن یا تحریک این اعصاب عملکرد طبیعی آن‌ها را مختل کرده و می‌تواند منجر به علائمی مانند درد در نواحی مختلف بدن شود. در مورد دیسک گردن، اعصابی که از ناحیه گردن به سمت پایین حرکت می‌کنند ممکن است تحت تاثیر قرار گیرند و در نتیجه درد دست ایجاد شود.

محل خاص درد دست بستگی به این دارد که کدام عصب فشرده یا تحریک شده باشد. در ادامه دلایل ایجاد درد در انگشتان مختلف دست را بررسی کرده‌ایم:

 • فشردگی ریشه عصبی C6 ممکن است باعث ایجاد دردی شود که به پایین بازو و در انگشت شست و اشاره می‌رسد.
 • فشرده شدن ریشه عصبی C7 ممکن است منجر به دردی شود که به انگشت میانی تابش می‌کند.
 • فشرده شدن ریشه عصبی C8 ممکن است باعث ایجاد درد در انگشت حلقه و انگشت کوچک شود.
پیشنهاد مطالعه: تفاوت دیسک گردن و گرفتگی عضلات

درمان دیسک گردن و درد دست

گزینه‌های درمانی برای شرایط دیسک گردن و درد دست مرتبط با آن می‌تواند بسته به شدت علائم و علت زمینه‌ای خاص متفاوت باشد. در ادامه برخی از روش‌های درمانی رایج معرفی شده‌اند:

 • استراحت و اصلاح فعالیت: اجتناب از فعالیت‌هایی که علائم شما را تشدید می‌کنند، دانستن این که چه کارهایی برای دیسک گردن ضرر دارد و عدم انجام آن‌ها و در نهایت استراحت زیاد که می‌تواند باعث بهبودی سریع‌تر شود.
 • داروها: داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی، شل کننده‌های عضلانی مختلف و مسکن‌ها ممکن است برای کاهش درد و کاهش التهاب تجویز شوند.
 • فیزیوتراپی: تمرینات و تکنیک‌های کششی خاص می‌توانند به تقویت عضلات گردن و قسمت بالایی کمر و بهبود انعطاف‌پذیری کمک کنند. فیزیوتراپی ممکن است شامل تکنیک‌های درمان دستی مانند ماساژ یا حرکت مفصل نیز باشد. به طور کلی ورزش برای دیسک گردن توصیه می‌شود اما باید تحت نظر پزشک انجام شود.
 • گرما یا سرما درمانی: استفاده از بسته‌های گرما یا سرد در ناحیه آسیب‌دیده می‌تواند به تسکین درد و کاهش التهاب کمک کند.
 • تزریق استروئید اپیدورال: استروئیدهایی که در فضای اپیدورال اطراف ریشه‌های عصبی آسیب‌دیده تزریق می‌شوند ممکن است با کاهش التهاب باعث تسکین موقت دیسک گردن و درد دست شوند.
 • تزریق بلوک عصبی: داروهای بی‌حس‌کننده موضعی را می توان در نزدیکی اعصاب خاصی تزریق کرد تا سیگنال‌های درد را مسدود کنند و به دست‌ها نفرستند که از ایجاد درد دست جلوگیری می‌کند.
 • جراحی‌های مختلف: در مواردی که درمان‌های ساده تسکین کافی را فراهم نمی‌کنند، ممکن است جراحی ستون فقرات در نظر گرفته شود. روش‌های جراحی مختلفی وجود دارد که برای درمان دیسک گردن و درد دست استفاده می‌شوند. در ادامه برخی از این روش‌ها را بررسی کرده‌ایم: دیسککتومی: برداشتن یک قسمت یا کل دیسک آسیب‌دیده که اعصاب را فشرده می‌کند.
 • فیوژن مهره‌ها: ادغام دو یا چند مهره در گردن برای تثبیت ستون فقرات و کاهش فشار روی اعصاب.
 • تعویض دیسک مصنوعی: دیسک آسیب‌دیده برداشته شده و با یک دیسک مصنوعی جایگزین می‌شود تا ضمن کاهش درد، دامنه حرکتی حفظ شود و تحرک گردن از بین نرود.
درمان دیسک گردن و درد دست

پس از انجام جراحی، پزشک مراقبت های بعد از جراحی دیسک گردن را به شما شرح خواهد داد تا در سریع‌ترین زمان بهبودی حاصل شود. با این حال جراحی برای درمان دیسک گردن و درد دست همواره انجام نمی‌شود و ترجیح پزشک انجام روش‌های درمانی کم‌خطرتر است.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
dryazadanpanahi

دکتر یزدان پناهی

دانش‌اموخته‌ دانشگاه شهید بهشتی تهران. رتبه برتر بورد تخصصی جراحی مغز و اعصاب. سابقه ۷ سال انجام اعمال پیچیده قاعده جمجمه و تومور های‌مغزی و نخاع , سابقه ۷ سال اعمال پیچیده ستون فقرات

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.