مراقبت های بعد از جراحی دیسک کمر

مراقبت های بعد از جراحی دیسک کمر

 بهبودی پس از جراحی دیسک کمر به تناسب اندام و سطح فعالیت شما قبل و بعد از جراحی بستگی دارد. به همین دلیل ممکن است یک دوره فیزیوتراپی قبل از عمل توصیه شود. به شما توصیه می‌شود که روز بعد از جراحی راه بروید و فعالیت داشته باشید. البته تمام فعالیت‌های گفته شده باید زیر نظر پزشک انجام گردد، بنابراین در صورتی با مشکل دیسک کمر دست و پنجه نرم می‌کنید، بهتر است جهت ویزیت و درمان به دکتر محمود یزدان پناهی(جراح متخصص مغز و اعصاب) مراجعه نمایید.

درخواست مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره اولیه توسط دکتر یزدان پناهی فرم زیر را پر کنید.

مراقبت های بعد از جراحی پارگی دیسک کمر

یکی از مراقبت های بعد از جراحی دیسک کمر، فیزیوتراپیست که به شما کمک می‌کند تا فعالیت‌های قدرتی و حرکتی را بازیابی کنید. تمرین‌هایی به شما آموزش داده می‌شود که می‌توانید در خانه انجام دهید و بهبودی خود را سرعت ببخشید. هنگامی که به خانه می‌رسید، مهم است که در ابتدا از کارهای ساده شروع کنید و به تدریج سطح فعالیت خود را هر روز افزایش دهید.

کارهایی که برای دیسک کمر ضرر دارد: توجه کنید که از انجام فعالیت‌های ورزشی سنگین اجتناب نمایید. ورزش‌هایی مانند فوتبال، بسکتبال، حرکات ایروبیک، دویدن و پریدن، از جمله حرکاتی هستند که فشار زیادی را بر روی ستون فقرات وارد می‎کنند و ممکن است آثار جبران ناپذیری را به همراه داشته باشند.

قبل و بعد از عمل می‌توانید با آب درمانی و حمام‌های آب گرم روند بهبودی را سریع‌تر کنید. آب ‌درمانی دیسک کمر با توجه به دما و حجم و فشار آب به انواع مختلفی تقسیم می‌شود. تقسیم بندی آب‌درمانی ها بر اساس حجم آب عبارت است از:

.1 آب ‌درمانی عمومی: این روش تمامی قسمت‌های بدن در آب قرار می‌گیرد که در استخر یا وان‌های پروانه‌ای انجام می‌شود.
۲. آب‌ درمانی موضعی: در این حالت تنها بخش آسیب‌دیده وارد آب می‎شود که در وان‌های کوچک یا وان‌های گردابی انجام می‌شود.
با توجه به روش‌های مورد استفاده مدت بهبودی می‌تواند متغیر باشد.

آب گرم: درمان‌های آب گرم مکمل روش آب درمانی برای بهبود کمردرد هستند‌ که معمولأ شامل استراحت در آب گرم و متلاطم مانند حمام‌های گردابی است. این شکل از آب درمانی عضلات را شل می‌کند، جریان خون عضلانی را بهبود می‌بخشد و گردش خون عمومی را افزایش می‌دهد، درنتیجه موجب افزایش انعطاف پذیری بدن می‌شود.

مدت زمان استراحت بعد از عمل دیسک کمر

یکی دیگر از مراقبت های بعد از جراحی دیسک کمر این است که به شما توصیه می‌شود روز بعد از جراحی فعالیت داشته باشید و راه بروید. احتمالاً 1 تا 4 روز بعد از جراحی مرخص خواهید شد. حدود 4 تا 6 هفته طول می‌کشد تا شما به سطح تحرک و عملکرد مورد انتظار خود برسید که به شدت بیماری و علائم قبل از عمل بستگی دارد. مدت زمانی که باید در بیمارستان بمانید به نوع خاصی از جراحی که انجام داده‌اید و سلامت عمومی شما بستگی دارد. به طورکلی، چند روز اول پس از جراحی پارگی دیسک کمر کمی سخت خواهد بود. ممکن است گاهی احساس خستگی کنید، مقداری درد داشته باشید و در انجام فعالیت‌های عادی مانند راه رفتن، دوش گرفتن و خوابیدن دچار مشکل شوید.

مدت زمان استراحت بعد از عمل دیسک کمر

شایع ترین علائم دیسک کمر خفیف عبارتند از:

  • بی حسی و ضعف در کمر و پاها
  • کاهش درد در زمان استراحت، تشدید درد در هنگام راه رفتن و ایستادن
  • تشدید کمردرد در هنگام عطسه، سرفه یا هر اقدام ناگهانی دیگر

عوارض بعد از عمل دیسک کمر

در صورت مشاهده هریک از عوارض زیر حتما به پزشک مراجعه کنید:

۱. وجود مایع قرمز(هماتوم) در محل زخم

۲. باز شدن بخیه‌ها و خونی شدن پانسمان

۳. تب 38 درجه سانتی‌گراد(100.4 فارنهایت)

۴. درد شدید و غیر قابل تحمل

۵. بی‌حسی یا ضعف فزاینده در پاها، پشت یا باسن

 ۶. ناتوانی در حرکت دادن پاها

 ۷. عدم کنترل ادرار و مثانه

۸. سردرد شدید

۹. تنگی نفس ناگهانی و درد قفسه سینه

آیا درد پا بعد از عمل دیسک کمر طبیعی است؟

بلافاصله پس از جراحی، در ناحیه ای که عمل انجام شده و اطراف آن کمی درد خواهید داشت. به شما مسکن داده می‌شود تا درد بهبود یابد و بتوانید حرکت کنید. پا درد اولیه‌ای که بعد از جراحی ممکن است به سراغتان بیاید، معمولاً فوراً بهبود می‌یابد، اما در غیر این صورت باید به پرستاران و پزشک خود اطلاع دهید و مراقبت های بعد از جراحی دیسک کمر را جدی تر ادامه دهید.

آیا درد پا بعد از عمل دیسک کمر طبیعی است؟

دستشویی رفتن بعد از عمل دیسک کمر

در حالی که اکثر جراحی‌های ستون فقرات نتیجه موفقیت آمیز دارند، روند بهبودی ممکن است مدتی طول بکشد و از بیماری به بیمار دیگر متفاوت است. یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که در دوران نقاهت پس از جراحی گردن یا کمر ایجاد می‌شود، یبوست است که به دلیل نوع داروهای مسکن استفاده شده یا تغییر در رژیم غذایی و سطح فعالیت است. در اینجا چند نکته برای جلوگیری یا حداقل کاهش این مشکل در حین ایجاد مسیر به سمت بهبودی کامل آورده شده است:

  • مقدار مناسب فیبر بخورید: حدود 25 گرم فیبر غذایی در روز برای زنان و 38 گرم برای مردان توصیه می‌شود. سعی کنید در هر وعده غذایی مقداری میوه، سبزیجات، غلات کامل و سایر غذاهای فیبردار مصرف کنید. اگر به دلیل جراحی ستون فقرات روی گردن، گلودرد دارید، از مخلوط کن استفاده کنید تا غذاها را راحت تر مصرف کنید. و به یاد داشته باشید که در مصرف فیبر نیز زیاده روی نکنید زیرا می‌تواند باعث یبوست شود.
  • در صورت امکان، فعالیت کنید: هنگام ریکاوری پس از جراحی ستون فقرات، به خصوص چند روز اول، احتمالاً احساس بی حالی می‌کنید و به استراحت زیادی نیاز دارید. با این حال، حتماً از پزشک خود بپرسید که چه مقدار پیاده روی در دوران نقاهت در خانه مجاز است یا توصیه می‌شود. اگر پزشک شما را مجاز به راه رفتن و انجام سایر فعالیت‌های سبک کرده است، اینکار را انجام دهید. معمولاً پیاده روی روزانه برای کمک به افزایش جریان خون، بهبودی و حرکات منظم روده در طول فرآیند بهبودی توصیه می‌شود.
  • داروهای ضد درد اپیوئیدی از جمله قوی‌ترین مسکن‌هایی هستند که معمولاً پس از جراحی دیسک کمر تجویز می‌شوند، می‌توانند خطر ابتلا به یبوست را به میزان قابل توجهی افزایش دهند. اگر یبوست شما مربوط به داروهای ضد درد است، پزشک ممکن است داروی دیگری را امتحان کند تا ببیند که آیا تغییری حاصل می‌شود یا خیر.

تعداد بسیار کمی از افراد پس از عمل، در ادرار کردن مشکل دارند. این معمولاً موقتی است، اما در موارد نادری عوارض دارد. برای سهولت، از یک صندلی توالت مرتفع یا کمد استفاده کنید. هنگام نشستن روی پاهای خود خم نشوید.

خوابیدن روی زمین بعد از عمل دیسک کمر

آیا می‌دانستید برخی از موقعیت‌های خوابیدن می‌تواند کمردرد را تشدید کند؟ یا برعکس، موقعیت‌هایی برای خوابیدن وجود دارد که می‌تواند کمر درد را کاهش دهد؟ بهترین حالت برای خوابیدن پس از جراحی ستون فقرات، خوابیدن صاف روی پشت، قرار دادن بالش زیر زانو یا دراز کشیدن به پهلو با بالشی بین زانوهای خم شده است.

خوابیدن به پهلو توصیه نمی‌شود. با این حال، افرادی که پهلو می‌خوابند ممکن است راحت‌تر نفس بکشند. درست مانند خوابیدن به پشت، افرادی که به پهلو می‌خوابند باید از بالش بین زانو‌هایشان برای محافظت از ستون فقرات خود استفاده کنند.

اگر می‌خواهید در طول شب وضعیت خود را تغییر دهید، سعی کنید برای جلوگیری از حرکت چرخشی، تمام بدنتان را به حالت جدید تغییر دهید، نه فقط نیم تنه. واضح است که چرخش نیم تنه، خطرناک است و ستون فقرات شما را در معرض خطریا آسیب بیشتر قرار می‌دهد.

خوابیدن روی زمین بعد از عمل دیسک کمر

پیاده روی بعد از عمل دیسک کمر

فعالیت باعث تسریع بهبودی شما می‌شود. اطمینان حاصل کنید که تمرینات توصیه شده را توسط فیزیوتراپیست خود را انجام می‌دهید. پیاده‌روی راه خوبی برای فعال ماندن است، اما باید از بلند کردن اجسام سنگین، چرخش‌های ناگهانی و خم شدن هنگام انجام کارهای روزمره تا زمان بهبودی، اجتناب کنید و مراقبت های بعد از جراحی دیسک کمر را جدی بگیرید. پیاده روی یک گرم کردن عالی است. ورزش در آب برای مفاصل و ماهیچه‌های شما بسیار مفید است و به شما این امکان را می‌دهد که بدون افزایش یا ایجاد درد یک ورزش عالی داشته باشید.

ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که آیا دیسک کمر خوب می‌شود؟ روش‌های مختلفی از جمله جراحی دیسک کمر با لیزر، جراحی ستون فقرات، آب درمانی و حمام آب گرم و… می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

اگر به دلیل فتق در ناحیه کمر یا گردن دچار درد شده‌اید، می‌توانید به کمک جراحی کمر با لیزر بهبود یابید. درمان به روش لیزر، سرپایی و تنها با استفاده از بی حسی موضعی انجام می‌شود. در طول عمل یک سوزن نازک تحت هدایت اشعه ایکس به داخل دیسک بیرون‌زده وارد می‌شود. با وارد شدن انرژی از سوزن، هسته دیسک را تبخیر می‌کند. لیزر درمانی یک روش کمتر تهاجمی است که باعث کاهش فشار به ریشه عصبی می‌شود و در نتیجه بیمار تسکین درد را تجربه خواهد کرد.

در جراحی ستون فقرات برای اصلاح موارد شدید، از برداشتن بخشی از ستون مهره‌ها که نوعی استئوتومی است، استفاده می‌شود. همانطور که گفته شد در فتق‌های خفیف نیاز به عمل جراحی باز نیست.

منابع:

https://www.spine-health.com/

https://www.neuromicrospine.com/

https://www.canyonranch.com//

https://www.gavinpublishers.com/

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
dryazadanpanahi

دکتر یزدان پناهی

دانش‌اموخته‌ دانشگاه شهید بهشتی تهران. رتبه برتر بورد تخصصی جراحی مغز و اعصاب. سابقه ۷ سال انجام اعمال پیچیده قاعده جمجمه و تومور های‌مغزی و نخاع , سابقه ۷ سال اعمال پیچیده ستون فقرات

پست های مرتبط

درمان دیسک گردن بدون جراحی
ستون فقرات و نخاع

درمان دیسک گردن بدون جراحی

دیسک گردن یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها مخصوصا بین سالمندان است که به شکل طبیعی با افزایش سن رخ می‌دهد. روش‌های درمانی مختلفی برای درمان دیسک

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.