ماساژ گردن برای دیسک | درمان دیسک گردن با ماساژ

به صورت خودسرانه نمی‌توان ماساژ گردن برای دیسک انجام داد. برای اطمینان از تاثیرگذاری دیسک در بهبود شرایط باید به پزشکان مجرب و متخصص مانند دکتر محمود یزدان پناهی مراجعه نمایید تا علت عارضه به درستی تشخیص داده شده و دقیق‌ترین تکنیک‌های درمانی برای شما انتخاب شوند. اگر دیسک شما خفیف است و به دنبال درمان‌های محافظه‌کارانه مانند ماساژ گردن هستید، ما در این مقاله به صورت مفصل با شما در این زمینه صحبت خواهیم کرد و نکات کلیدی و مهمی را در این زمینه بیان می‌کنیم. پس تا انتها با ما بمانید.

دیسک گردن یکی از مشکلات اصلی مربوط به ستون فقرات است که روش‌های درمانی مختلفی دارد. اینکه چه روش درمانی برای شما باید انتخاب شود به میزان آسیب و صدمه به دیسک بستگی دارد. فتق دیسک گردن، دیسک لغزنده، دیسک پاره شده و دیسک برآمده؛ این چهار اصطلاح اغلب برای توصیف آسیب‌هایی که به دیسک‌های بین مهره‌ای وارد میشوند، به کار می‌روند. در حالی که فتق، لیز خوردن و پارگی دیسک گردن تا حدودی یک عارضه مشابه محسوب می‌شوند، اما دیسک برآمده یا برآمدگی دیسک مشکل متفاوت دیگری است.

ماساژ برای دیسک گردن خوبه؟

در ادامه با بررسی میزان تاثیر ماساژ برای دیسک گردن همراه شما هستیم.

·       میزان تاثیرگذاری ماساژ را برای درمان دیسک گردن

در حالی که فشار دستی مستقیم به ستون فقرات منع شده است، اما در برخی موارد ماساژ بافت‌های عضلانی اطراف می‌تواند علائم فتق یا برآمدگی دیسک را کاهش دهد. ماساژ علاوه بر تسکین ناراحتی، می تواند بدون اقدامات تهاجمی، شانس بهبود دیسک را به خودی خود افزایش دهد. درمان دیسک گردن با ماساژ مزایای زیر را به همراه دارد:

 • بازگرداندن دامنه حرکتی مفاصل
 • بهبود گردش خون
 • تقویت بافت عضلانی
 • ترمیم برآمدگی یا فتق دیسک
 • تشویق دیسک برای بازگشت به جای اصلی خود
 • کاهش درد و التهاب
 • کاهش استرس و تنش عضلانی

ماساژ ایده آل برای افرادی که دچار آسیب دیسک هستند، یک رویکرد درمانی برای کاهش کشیدگی ستون فقرات است.

بهترین نوع ماساژ برای دیسک گردن کدام است؟

درمان دیسک گردن با ماساژ شامل تمرینات مختلفی است که هر کدام اهداف درمانی متفاوتی را دنبال می‌کنند؛ در زیر به بررسی بهترین انواع ماساژ گردن برای دیسک اشاره شده است:

·       ماساژ بافت‌های عمیق

این ماساژ برای از بین بردن دردهای مزمن توصیه می‌شود و اغلب مناطق دردناک یا آسیب دیده در عضلات یا فاسیا را هدف قرار می‌دهد. در ماساژ بافت عمیق ترشح اندروفین نسبت به سایر تکنیک‌های ماساژ بیشتر است. اگر ارتباط دیسک گردن و بی حسی دست ثابت شده باشد، استفاده از این ماساژ برای کاهش علائم تا حدودی موثر است.

·       ماساژ نقطه ماشه‌ای

این نوع ماساژ گردن برای دیسک بر گره‌های عضلانی تمرکز دارد. گاهی نواحی کوچک عضلانی به دلیل قرار گرفتن در وضعیت نامناسب برای کوتاه مدت یا بلند مدت ممکن است دچار کشیدگی یا دردهای مزمن شوند. با اعمال فشار از طریق ماساژ روی گره‌های عضلانی می‌توان به کاهش تنش و فشار در این نقاط کمک کرد. ماساژ در این نقاط باعث افزایش جریان خون و اهش استرس عضلانی می‌شود.

·       ماساز با فوم رولر

یکی دیگر از شیوه‌های درمان دیسک گردن با ماساژ کار با فوم رولر است. شما می‌توانید این نوع تمرینات را در خانه یا باشگاه انجام دهید. فوم رولر یک غلطک ورزشی است که به حرکات آهسته و موزون گروه‌های ماهیچه‌ای بزرگ مانند پاها و کمر کمک می‌کند. از این طریق می‌توان به مرور به افزایش دامنه حرکتی، تسکین گردن درد و کمردرد کمک کرد.

·       ماساژ دیپ تیشو

این ماساژ با ایجاد فشار عمقی روی عضلات و بافت‌های گردن به کاهش درد و شل شدن عضلات کمک می‌کند.

·       ماساژ سوئدی

در این ماساژ با ایجاد فشار ملایم به بافت‌ها و عضلات گردن و اطراف آن فشار عضلانی برداشته شده، خونرسانی افزایش می‌یابد و در نتیجه درد دیسک گردن کاهش پیدا خواهد کرد.

·       طب فشاری

این یک گزینه درمانی قدیمی است که در آن با استفاده از انگشتان و آرنج به نواحی خاصی از بدن فشار وارد می‌شود تا درد و استرس در آن نواحی کاهش پیدا کند.

ماساژ کف پا برای دیسک گردن تاثیر دارد؟

ماساژ کف پا یکی دیگر از انواع روش‌های درمان دیسک گردن با ماساژ است. بر اساس تئوری بازتاب شناسی شاخه‌ای یا رفلکسولوژی یکی از شیوه‌های غیر تهاجمی برای درمان درد گردن ماساژ کف پا است. از آنجا که پا قلب دوم انسان محسوب می‌شود نقاط خاصی از کف پا با قسمت‌های مختلف بدن در ارتباط است؛ به همین دلیل با ایجاد فشار و ماساژ به نقاطی از پا می‌توان به تقویت عملکرد بعضی از قسمت‌های بدن مانند گردن، شانه‌ها و بازوها کمک کرد.

در واقع مانند سایر انواع ماساژ گردن برای دیسک، ماساژ کف پا نیز می‌تواند به افزایش بهبود خونرسانی، کاهش التهاب و درد در نواحی و عضلات اطراف گردن کمک نماید. البته تمام این درمان‌ها زمانی موثر خواهند بود که برآمدگی یا فتق دیسک شدت پیدا نکرده باشد.

ماساژ درمانی برای دیسک گردن، از نظر پزشکی تایید شده است؟

اگرچه درمان دیسک گردن با ماساژ امکان پذیر است؛ اما اگر دیسک گردن به دلیل بیرون زدگی یا پارگی های شدید دیسک‌های بین مهره‌ای ایجاد شده باشد، ماساژ نمی‌تواند تنها و به خودی خود باعث از بین رفتن علائم شود. سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که آیا درمان دیسک گردن با ماساژ توسط پزشکان تایید شده است یا خیر؟

این تکنیک درمانی نمی‌تواند به صورت کامل به از بین رفتن فتق یا پارگی دیسک کمک کند؛ اما اگر دیسک خفیف بوده و عضلات و ماهیچه‌های اطراف گردن را تحریک کرده باشد، پزشکان ماساژ درمانی را همراه با فیزیوتراپی زیر نظر کارشناسان و متخصصان این حوزه توصیه می‌کنند. ماساژ گردن برای دیسک باید زیر نظر فیزیوتراپیست‌های ماهر و متخصص به مدت چند بار در هفته انجام شود تا به بهبود علائم و بازیابی قدرت عضلات و ماهیچه‌ها کمک شود.

اگر ماساژ نتواند تاثیرات مثبتی در کاهش درد یا التهاب گردن داشته باشد، تکنیک‌های دیگر درمانی مانند استفاده از دارو و جراحی دیسک گردن برای حل قطعی مشکل پیشنهاد خواهند شد. همچنین ممکن است چندین درمان محافظه‌کارانه همزمان با ماساژ درمانی برای بیمار برنامه‌ریزی شود.

ماساژ درمانی چگونه به شما کمک می‌کند؟

درمان دیسک گردن با ماساژ روش غیر تهاجمی و محافظه‌کارانه برای افرادی است که دیسک گردن خفیف دارند. ماساژ گردن برای دیسک می‌تواند به طرق زیر به بهبود وضعیت سلامتی شما کمک کند:

 • کاهش فشار عضلات
 • ترشح اندروفین
 • بهبود درد
 • انعطاف پذیری بیشتر عضلات
 • کاهش التهاب
 • بهبود وضعیت خواب
 • افزایش دامنه حرکتی
 • کاهش افسردگی
 • بهبود جریان خون رسانی
 • تسریع ریکاوری بدن

البته زمانی همه این موارد محقق خواهند شد که درمان دیسک گردن با ماساژ زیر نظر کارشناسان متخصص و با تجربه انجام شود.

درمان دیسک گردن با ماساژ شدنی است؟ (بخش نتیجه گیری)

دیسک گردن از لایه بیرونی غضروفی شکل و یک هسته ژل مانند ساخته شده است ه باعث می‌شود تا حرکت مهره‌های گردن آسان‌تر امکان‌پذیر شود هرگونه مشکل در این ناحیه می‌تواند با درد و التهاب همراه باشد. یکی از روش‌های درمان دردهای ناشی از دیسک گردن، ماساژ درمانی است. ماساژ به شکل‌های مختلفی انجام می‌شود و می‌تواند به بهبود گردش خون، تقویت بافت عضلانی، کاهش استرس و تنش عضلانی کمک کند.

ماساژ بافت‌های عمیق، ماساژ نقطه ماشه ای، ماساژ با فوم رولر، ماساژ دیپ تیشو، ماساژ سوئدی و طب فشاری از جمله انواع ماساژ گردن برای دیسک هستند. ماساژ درمانی برای دیسک گردن از نظر پزشکی زمان تایید شده است که آسیب جدی به دیسک وارد نشده باشد. علت دیسک گردن هرچه باشد، قبل از درمان دیسک گردن با ماساژ یا انجام هر نوع تکنیک درمانی لازم است که به پزشک ماهر و آموزش دیده مانند دکتر محمود یزدان پناهی مراجعه نمایید.

مراجعه به پزشکان و جراحان مجرب و متخصص کمک می‌کند تا علت عارضه به طور دقیق تشخیص داده شده و برای بهترین روش درمانی با توجه به وضعیت سلامتی درست تصمیم گیری شود.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
dryazadanpanahi

دکتر یزدان پناهی

دانش‌اموخته‌ دانشگاه شهید بهشتی تهران. رتبه برتر بورد تخصصی جراحی مغز و اعصاب. سابقه ۷ سال انجام اعمال پیچیده قاعده جمجمه و تومور های‌مغزی و نخاع , سابقه ۷ سال اعمال پیچیده ستون فقرات

پست های مرتبط

تغذیه مناسب برای دیسک گردن
ستون فقرات و نخاع

تغذیه مناسب برای دیسک گردن

دیسک گردن از شایع‌ترین بیماری‌ها میان میان‌سالان و سالمندان است و حتی جوانان هم به دلیل عادت‌های نادرست به آن دچار می‌شوند. برای جلوگیری از

ادامه مطلب »
درمان دیسک گردن بدون جراحی
ستون فقرات و نخاع

درمان دیسک گردن بدون جراحی

دیسک گردن یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها مخصوصا بین سالمندان است که به شکل طبیعی با افزایش سن رخ می‌دهد. روش‌های درمانی مختلفی برای درمان دیسک

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

dryazadanpanahi
جستجو کردن