ارتباط دیسک گردن و بی‌ حسی دست

دیسک گردن با علائم و درد‌های مختلفی همراه است. برخی افراد حتی ممکن است اصلاً احساس درد نداشته باشند. دیسک گردن و بی‌حسی دست یکی از علائم شایع آسیب یا فتق دیسک است. فتق دیسک چیست؟ فتق دیسک زمانی رخ می‌دهد که به دلیل آسیب یا تحت فشار قرار گرفتن دیسک، مایع ژله‌ای یا نرم دیسک به بیرون نشت می‌کند و این باعث تحریک اعصاب ستون فقرات می‌شود.  این تحریک می‌تواند با درد یا بی‌حسی همراه باشد.

بی‌حسی ممکن است در یک دست یا هر دو دست اتفاق بیفتد در این صورت فرد از ناحیه مچ دست‌ها بازو‌ها ممکن است احساس سوزن سوزن شدن یا ضعف داشته باشد. بسته به علت ایجاد درد ممکن است بیحسی کوتاه مدت یا طولانی مدت باشد. ممکن است فرد فقط چند روز احساس بی‌حسی داشته باشد و یا گاهی ممکن است این بی‌حسی ماه‌ها طول بکشد. آنچه که مهم است بررسی این علائم و مراجعه سریع به پزشک است.

در اکثر موارد درمان‌های غیر جراحی برای کنترل علائم در نظر گرفته می‌شوند این درمان‌ها شامل استفاده از قرص، دارو فیزیوتراپی، کمپرس یخ یا گرم می‌باشند. در صورت عدم کارایی کنیک‌های فوق و گستردگی آسیب، جراحی دیسک گردن برای بیمار در نظر گرفته خواهد شد.

چه ارتباطی بین دیسک گردن و بی‌حسی دست وجود دارد؟ علت و علائم این عارضه چه هستند؟ آیا روش‌های برای درمان دیسک گردن و درد انگشتان دست وجود دارد؟ در این مقاله ما ضمن پاسخگویی به سؤالات شما اطلاعات جامع و مفصلی در مورد ارتباط دیسک گردن و بی‌حسی دست آورده‌ایم. پس با ما تا انتها بمانید.

علت بی حسی دست در اثر دیسک گردن چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم در مورد دیسک گردن و بی‌حسی دست صحبت کنیم، بهتر است کمی با عملکرد و اجزای دیسک آشنا شوید تا بتوانید مشکلات مربوط به آن را بهتر درک کنید.  هر دیسک بین دو مهره از ستون فقرات قرار گرفته تا به توزیع بار از گردن و سر کمک کند. دیسک از دو جز اصلی تشکیل شده است:

·       آنولوس فیبروزوس

لایه بیرون دیسک آنالوس فیبروزوس نام دارد؛ این لایه از الیاف کلاژن حکمی ساخته شده که باعث می‌شوند استحکام دیسک بالا رفته و به خوبی بتواند از لایه نرم داخلی محافظت کند. در واقع حلقه فیبروزوس به ستون نماید فقرات کمک می‌کند تا بتواند فشار‌ها و ضربه‌های وارد شده را به خوبی تحمل نماید.

·       هسته پالپوزوس

این هسته در واقع فضای داخلی دیسک است که از یک شبکه انعطاف‌پذیر الیاف تشکیل شده و در داخل ژل موکو پروتئینی حلقه فیبروزوس قرار دارد. در واقع هسته پالپوزوس مانند یک بالشتک نرم و انعطاف‌پذیر به چرخش و حرکات دیسک کمک می‌کند.

زمانی که دیسک یا فتق دیسک اتفاق می‌افتد بخشی یا همه لایه بیرونی محافظ دیسک آسیب دیده و در نتیجه مقداری از هسته پالپوزوس نشت پیدا می‌کند. این می‌تواند رشته‌های عصبی را تحت فشار قرار داده و منجر به بی‌حسی یا درد شود؛ اما این تنها علت بی‌حسی دست در اثر دیسک گردن نیست.

اعصاب شبکه گردنی که درست در ناحیه گردن قرار دارند به شکل رشته‌های عصبی متعدد به سمت انگشتان، ساعد و بازو منشعب شده‌اند. هر نوع مشکلاتی در گردن مانند دیسک گردن می‌تواند باعث فشار یا کشش این اعصاب شده و با علائمی مانند درد یا بی‌حسی همراه باشد.

بررسی علائم بی حسی دست بر اثر دیسک گردن

دیسک گردن باعث چه دردهایی میشود؟ همانطور که گفته شد، درد دیسک گردن و علائم مربوط به آن ممکن است در یک دست یا هر دو دست احساس شوند؛ این بستگی به دیسک آسیب دیده و رشته‌های عصبی درگیر یا ملتهب شده دارد. به همین دلیل علائم می‌توانند به شکل‌های متفاوتی ظاهر شوند. از جمله مهم‌ترین علائم دیسک گردن و بی‌حسی دست عبارتند از:

  • درد گردن (که معمولاً در پشت یا کنار گردن حس می‌شود)
  • درد رادیکولار
  • احساس سوزن سوزن شدن یا بی‌حسی( این مشکل به دلیل فشردگی عصب در گردن ایجاد می‌شود و انگشتان، شانه و بازو را درگیر می‌کند)
  • احساس گرما یا شوک الکتریکی
  • سفتی گردن
  • درد و بی‌حسی در انگشتان و کف دست
  • احساس ضعف در بازو‌ها و شانه
  • سردرد
  • محدود شدن دامنه حرکتی و دشوار شدن مهارت‌های حرکتی
  • بی‌خوابی و سرگیجه

متد‌های تشخیص دیسک گردن و بی حسی دست را بشناسید

35 سالگی به بعد سن شروع دیسک گردن است. البته ممکن است فرد به دلایل مختلف مانند صدمات ورزشی، تروما یا ژنتیک سریع‌تر به این عارضه مبتلا شود. اینکه آیا به دیسک گردن مبتلا هستید یا خیر، نیاز به آزمایشات تشخیصی دقیق دارد. درکل برای تشخیص دقیق دیسک گردن و بی‌حسی دست، آزمایشات به صورت زیر انجام می‌شوند:

·       تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

رایج‌ترین و دقیق‌ترین آزمایش تصویربرداری برای اطمینان از دیسک، MRI است. در این روش با استفاده از میدان مغناطیسی و تصویربرداری کامپیوتری ساختار نخاعی، ریشه‌های عصبی، التهاب انحطاط سایر مشکلات دیسک به خوبی تشخیص داده می‌شوند.

·       اسکن توموگرافی کامپیوتری(سی تی اسکن)

در این روش با استفاده از پرتو‌های اشعه ایکس شکل و اندازه کانال نخاعی ضعیت استخوان‌ها و ساختار‌های دیسک و اطراف آن نمایش داده می‌شوند. گرفتن عکس با اشعه ایکس به رد سایر علل کمردرد یا گردن کمک می‌کند.

·       تست الکترومایوگرام(EMG)

این نوع از آزمایش تشخیصی دیسک گردن و بی‌حسی دست به تشخیص تنگی نخاع گردن می‌پردازد. این آزمایش شامل قرار دادن سوزن‌های کوچک در عضلات مختلف و ارزیابی عملکرد اعصاب است. EMG به تعیین اینکه فتق دیسک کدام عصب را تحت تأثیر قرار می‌دهد، کمک می‌کند. در واقع در این روش ضربه‌های الکتریکی در امتداد رشته‌های عصبی و بافت‌های عضلانی اندازه‌گیری می‌شوند.

·       میلوگرام یا نخاع‌نگاری

در این روش بعد از تزریق ماده حاجب به داخل فضا‌های مایع مغزی نخاعی عکسبرداری توسط اشعه ایکس از کانال نخاعی انجام می‌شود.

·       اشعه ایکس

این آزمایش با استفاده از تابش پرتو‌های ایکس می‌تواند ساختار دقیق مهره‌ها را نمایش دهد.

روش‌های درمان دیسک گردن و درد انگشتان دست چیست؟

روشهای درمان فتق دیسک گردن و بی‌حسی دست به شکل‌های زیر انجام خواهد شد:

1)   گرما درمانی و سرما درمانی

برای کاهش تورم و آسیب ممکن است پزشک از شما بخواهد که به مدت یک یا دو روز از کمپرس یخ در ناحیه آسیب دیده استفاده کنید و سپس با استفاده از کمپرس گرما به شل شدن عضلات و بهبود سفتی آن‌ها کمک کنید‌؛ البته این روش درمانی برای دیسک‌های جزئی و خفیف گردن توصیه می‌شود.

2)   فیزیوتراپی

آیا دیسک گردن با فیزیوتراپی درمان میشود؟ سؤالی که بسیاری از بیماران می‌خواهند درباره آن بدانند. بله درمان دیسک گردن و بی‌ حسی دست از طریق فیزیوتراپی نیز امکان‌پذیر است. فیزیوتراپی شامل انجام حرکات کششی، قدرتی، استقامتی و سایر تمرینات توانبخشی است که قدرت را به عضلات برگردانده و به بهبود جریان خون در گردن و ستون فقرات کمک می‌کند.

3)   دارو‌های ضد التهاب غیراستروئیدی

برای کاهش علائم دیسک گردن و بی‌حسی دست ممکن است دارو‌های ضد التهابی غیر استرودی یا دارو‌های مسکن جویز شوند که به کاهش التهاب و بهبود علائم سریع‌تر کمک کنند.

4)   تزریق کورتیکواستروئید‌ها

این دارو‌های تزریقی به کاهش التهاب بی‌حسی در ناحیه آسیب دیده کمک می‌کنند.

5)   جراحی دیسک گردن

اگر درمان‌های غیر جراحی دیسک گردن تأثیر مثبتی بر کاهش بی‌حسی دستان نداشته باشند، درمان از طریق جراحی انجام خواهد شد. جراحی به روش‌های مختلف انجام می‌شود. هدف از جراحی ترمیم دیسک آسیب دیده است. در برخی موارد حاد حتی ممکن است نیاز به تعویض بخشی از دیسک با پروتز مصنوعی باشد.

بی حس شدن انگشتان و ارتباط آن با دیسک گردن

دیسک گردن به دلیل آسیب یا تحت فشار قرار گرفتن دیسک و خارج شدن مایع ژله‌ای داخل دیسک ایجاد می‌شود. این می‌تواند رشته‌های عصبی را تحت فشار قرار داده و با احساس درد و بی‌حسی همراه باشد. دیسک گردن یکی از مشکلات شایعی است که افراد از آن شکایت دارند.

این عارضه می‌تواند با علائمی همچون احساس گرما یا شوک الکتریکی، سفتی گردن، احساس ضعف در بازو‌ها و شانه، دشوار شدن مهارت‌های حرکتی و غیر همراه باشد. از طریق انجام آزمایشات تصویربرداری مختلف مانند‌ام آر آی، تست الکترومایوگرام، میلوگرام و اشعه ایکس می‌توان به علت دقیق دیسک گردن پی برد. درمان به شکل محافظه کارانه از طریق گرما درمانی، سرما درمانی، فیزیوتراپی ومصرف دارو خواهد بود. در صورتی که روش‌های غیر تهاجمی مؤثر واقع نشوند، جراحی گزینه نهایی درمان خواهد بود.

اگر دیسک گردن باعث بی‌حسی دستان شما شده، قبل از هر چیز باید به دنبال انتخاب پزشکان با تجربه و ماهر همچون دکتر یزدان پناهی باشید. مراجعه به پزشکان حاذق و مجرب باعث می‌شود تا علت دیسک به درستی شناسایی شده روند درمان به صورت اصولی و موفقیت‌آمیز دنبال شود.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
dryazadanpanahi

دکتر یزدان پناهی

دانش‌اموخته‌ دانشگاه شهید بهشتی تهران. رتبه برتر بورد تخصصی جراحی مغز و اعصاب. سابقه ۷ سال انجام اعمال پیچیده قاعده جمجمه و تومور های‌مغزی و نخاع , سابقه ۷ سال اعمال پیچیده ستون فقرات

پست های مرتبط

سردرد در بارداری
مغز

سردرد در بارداری

بسیاری از افراد در دوران بارداری دچار سردردهای خفیف می‌شوند. این نوع سردردها اغلب می‌تواند در نتیجه تغییرات هورمونی ایجاد شود. این سردردها در چند

ادامه مطلب »
لخته خون در مغز
مغز

لخته خون در مغز

لخته خون در مغز زمانی رخ می‌دهد که یک رگ خونی پاره شده و در محل آن  لخته تشکیل شده باشد. این لخته می‌تواند باعث

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

dryazadanpanahi
جستجو کردن