بهبود دیسک گردن با فیزیوتراپی شدنی است؟

بهبود وضعیت دیسک گردن با فیزیوتراپی امکان پذیر است. فیزیوتراپی با روش‌های مختلفی به درمان و بهبود دیسک گردن کمک می‌کند. اینکه کدام تکنیک فیزیوتراپی بهترین نتیجه را برای بیمار به همراه دارد، تصمیمی است که پزشک با توجه به علت دیسک گردن و میزان گستردگی آن خواهد گرفت؛ بنابراین بسیار مهم است که قبل از بهبود دیسک گردن با فیزیوتراپی، هر اقدامی را برای تشخیص علت عارضه و درمان اصولی، به پزشکان حاذق و مجرب مانند دکتر محمود یزدان پناهی مراجعه نمایید.

همانطور که می‌دانید، دیسک گردن یکی از مشکلات شایع مربوط به ستون فقرات است که به علت آسیب دیدن یا جابجایی مهره‌های گردن ایجاد می‌شود؛ البته این می‌تواند با ایجاد بی‌حسی و احساس سوزن شدن در گردن و دست نیز همراه باشد. آیا درمان این نوع مشکل گردن بدون جراحی امکان‌پذیر است؟ این یکی از پرتکرارترین سوالات بیماران است؛ بله قبل از اقدام برای جراحی دیسک گردن، درمان‌های محافظه کارانه مانند فیزیوتراپی و مصرف دارو و تزریق اپیدورال استروئید بیمار در نظر گرفته می‌شوند.

 در این بین فیزیوتراپی یکی از اصلی‌ترین روش‌های درمانی غیر تهاجمی است که می‌تواند به بیماران کمک کند تا با تقویت عضلات، درد و ناراحتی‌های گردن را کاهش داده و دامنه حرکتی گردن و عضلات اطراف آن را بهبود بخشند.

در این مقاله ما به صورت گسترده در مورد اثربخشی فیزیوتراپی برای درمان دیسک گردن با شما صحبت خواهیم کرد، پس اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید مقاله را تا انتها با دقت بخوانید.

فیزیوتراپی چگونه بر بهبود دیسک گردن تاثیر می گذارد؟

سفتی و درد شدید و مزمن شایع‌ترین مشکلات بیماران مبتلا به دیسک گردن است.  به همین دلیل پس از بررسی علت و علائم فتق دیسک گردن، فیزیوتراپی با هدف کاهش درد بهبود عملکرد روزانه فرد انجام می‌شود.

 فیزیوتراپی یک رویکرد غیر تهاجمی و اغلب بسیار موثر برای مدیریت درد های ناشی از دیسک گردن است و  زمان بازیابی و ترمیم دیسک را تسریع می کند . در زیر به تاثیر فیزیوتراپی بر درمان دیسک گردن اشاره شده است:

·       مدیریت درد

 فیزیوتراپیست‌ها از طریق تکنیک‌هایی مانند درمان دستی، اولتراسوند و تمرینات خاص میتوانند درد و التهاب را به میزان قابل توجهی کاهش دهند و به افراد اجازه میدهند راحت‌تر حرکت کنند.

·       انعطاف‌پذیری و قدرت بهبود یافته

بهبود دیسک گردن با فیزیوتراپی با تمرینات هدفمند، عدم تعادل و ضعف عضلانی را که به دیسک گردن کمک می‌کنند را درمان  خواهد کرد. تقویت عضلات مرکزی، به ویژه عضلات پشت و شکم، حمایت بسیار مهمی از ستون فقرات به عمل می‌آورد.

·       آموزش مجدد حرکت

فیزیوتراپی به افراد کمک می کند تا الگوهای حرکتی ایمن و کارآمد را دوباره بیاموزند، خطر آسیب بیشتر را کاهش دهند و ستون فقرات را برای طولانی مدت سالم نگه دارند.

·       بهبودی سریع‌تر

 مداخله زودهنگام با فیزیوتراپی در کنار سایر روش‌های درمان دیسک گردن می‌تواند روند بهبودی را تسریع کرده و به افراد این امکان را می‌دهد که زودتر به فعالیت و امور روزمره خود بازگردند.

بهبود دیسک گردن با فیزیوتراپی، افراد را به دانش و ابزارهایی مجهز می‌کند تا بتوانند شرایط خود را به طور موثر مدیریت کرده و از وقوع حوادث آینده جلوگیری کنند. به عنوان مثال:

·       هوشیاری وضعیتی و ارگونومی

 یادگیری وضعیت بدنی مناسب و مکانیک بدن در طول فعالیت‌های روزمره مانند نشستن، ایستادن و بلند کردن بدن به جلوگیری از فشار بر ستون فقرات کمک می‌کند.

·       حفظ قدرت مرکزی

انجام منظم تمرینات تقویت کننده مرکزی برای سلامت و ثبات طولانی مدت ستون فقرات ضروری است.

·       اصلاح سبک زندگی

درک عواملی که باعث لغزش دیسک‌ها می‌شوند، مانند چاقی و سیگار، افراد را قادر می‌سازد تا تغییرات مثبتی در سبک زندگی برای رفاه کلی ایجاد کنند.

روش‌های مختلف بهبود دیسک گردن با فیزیوتراپی

پس از اینکه مشخص شد، علت دیسک گردن چیست؟ فیزیوتراپی و تمرینات ورزشی  به عنوان یک درمان موثر برای تسکین دیسک توسط جراح دیسک گردن توصیه می‌شوند. ورزش‌های توصیه شده توسط  فیزیوتراپیست‌ها باعث تقویت عضلات، کاهش فشار روی نخاع و بهبود انعطاف پذیری می‌شود. این تمرینات به شرح زیر هستند:

1)   کشش شانه

صاف بایستید؛ یکی از دستان را از بالا و دیگر دست خود را از کمر به سمت عقب بکشید، طوری که بتوانید انگشتان خود را لمس کنید. به آرامی بازوهای در هم تنیده خود را بلند کنید و به بالا بردن ادامه دهید، تا زمانی که کشش خوبی از عضلات شانه را در جلوی شانه ها احساس کنید؛ این وضعیت را حداقل 15 ثانیه نگه دارید و سپس به حالت ایستاده برگردید. این تمرین را حداقل 4 تا 5 بار تکرار کنید.

2)   کشیدن چانه به سمت جلو

اگر به دنبال یک تمرین مفید برای بهبود دیسک گردن با فیزیوتراپی هستید.، کشیدن چانه به سمت جلو حرکت عالیست. این حرکت باعث کشش ناحیه فوقانی گردن در زیر جمجمه میشود. این ورزش مهمی است که توسط اکثر فیزیوتراپیست‌ها توصیه میشود. این تمرین موجب می‌شود  تا سر را در راستای ستون فقرات قرار بگیرد. اگر تمرین چانه به درستی انجام شود، میتواند به شما در بهبود تحرک، انعطاف پذیری و استحکام گردن کمک کند.

تمرین را با ایستادن صاف و باز کردن پاها و شانه ها شروع کنید. به جلو نگاه کنید و چانه را بکشید تا جایی که کشش را در پایه سر و بالای گردن خود احساس کنید. این وضعیت را حداقل 5 ثانیه نگه دارید. به حالت عادی برگردید و مراحل را حداقل 10 بار تکرار کنید. در ابتدا احساس ناراحتی خواهید کرد؛ اما با گذشت زمان، تسکین رضایت بخشی از درد را احساس خواهید کرد.

3)   انقباض یا فشردن تیغه شانه

فشار دادن تیغه شانه یک تمرین مفید برای بهبود دیسک گردن با فیزیوتراپی است که باعث افزایش قدرت، انعطاف پذیری و تحرک مفاصل پشت می‌شود.

تمرین را با نشستن روی صندلی با کف پای صاف روی زمین شروع کنید. سینه خود را به سمت جلو ببرید تا پشت شما صاف شود. شانه‌ها، گوش‌ها، پشت و باسن خود را در یک راستا نگه دارید. دستان خود را با آرنج‌های خمیده و کف دست‌های رو به جلو به سمت شانه ‌بلند کنید. بازوهای خود را به سمت عقب حرکت دهید تا تیغه‌های شانه را به هم فشار دهید. این وضعیت را حداقل 10 ثانیه نگه دارید و به حالت عادی بازگردید. حداقل پنج بار در روز تکرار کنید، تا حد قابل توجهی از درد تسکین خواهید یافت.

4)   خم شدن جانبی

این یکی دیگر از تمرینات گردن است که به رفع کشش مفاصل کمک می‌کند.

صاف بنشینید سپس سر خود را به سمت شانه بکشید طوری که انگار گوش شما می‌خواهد شانه را لمس کند. ۳۰ ثانیه در این حالت بمانید سپس به جای خود بازگشته و تمرین را با سمت دیگر بدن تکرار کنید. برای بهبود دیسک گردن با فیزیوتراپی این تمرین باید حداقل سه تا ۵ مرتبه در روز تکرار شود.

تمرین را با نشستن با پشت صاف و شانه آرام شروع می‌شود. سپس در حالی که می‌خواهید گوش خود را به شانه لمس کنید، سر خود را کج کنید. گردن را به سمت هر دو سرباز حرکت دهید و هر بار 30 ثانیه در این حالت نگه دارید. این روش را حداقل 3 تا 5 بار در روز تکرار کنید.

5)   ماساژ گردن برای دیسک

انواع ماساژ که  فشار نرم و ملایم به عضلات و بافت‌های گردن وارد می‌کنند، می‌توانند به کاهش درد و تسکین علائم کمک کنند. درمان دیسک گردن با ماساژ به روش‌های مختلفی از جمله ماساژ سوئدی، ماساژ بافت عمیق، ماساژ نقطه ماشه‌ای، ماساژ روسی و… انجام می‌شود. فیزیوتراپیست متخصص بهترین تکنیک را برای شما انتخاب خواهد نمود.

نکته مهم: تمرینات فیزیوتراپی نقش بسیار مهمی در درمان دیسک گردن دارند؛ اما همه تمرینات باید زیر نظر متخصص فیزیوتراپی انجام شود تا فرد در شرایطی کاملاً ایمن و بدون خطر تمرینات را انجام دهد.

فیزیوتراپی در درمان و بهبود دیسک گردن موثر است؟

دیسک گردن از مشکلات شایع ستون فقرات است که می‌تواند با دردهای مزمن، بی‌حسی، گرفتگی عضلات و ناراحتی‌های گردن همراه باشد. بهبود دیسک گردن با فیزیوتراپی امکان‌پذیر است.

فیزیوتراپی با مدیریت درد، انعطاف پذیری، آموزش مجدد حرکت، حفظ قدرت مرکزی، اصلاح سبک زندگی، هوشیاری وضعیتی و ارگونومی به بهبود علائم کمک می‌کند. تمرینات مختلف فیزیوتراپی برای بهبود دیسک گردن شامل کشیدن چانه به جلو، کشش شانه، انقباض یا فشردن تیغه شانه و خم شدن جانبی می‌باشند.

تجویز هر نوع درمان محافظه کارانه مانند فیزیوتراپی باید زیر نظر جراح دیسک و گردن متخصص و با تجربه مانند دکتر محمود یزدان پناهی انجام شود تا بیمار بتواند یک درمان اصولی و دقیق را پیگیری نماید و از عوارض جانبی در امان باشد.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
dryazadanpanahi

دکتر یزدان پناهی

دانش‌اموخته‌ دانشگاه شهید بهشتی تهران. رتبه برتر بورد تخصصی جراحی مغز و اعصاب. سابقه ۷ سال انجام اعمال پیچیده قاعده جمجمه و تومور های‌مغزی و نخاع , سابقه ۷ سال اعمال پیچیده ستون فقرات

پست های مرتبط

درمان دیسک گردن بدون جراحی
ستون فقرات و نخاع

درمان دیسک گردن بدون جراحی

دیسک گردن یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها مخصوصا بین سالمندان است که به شکل طبیعی با افزایش سن رخ می‌دهد. روش‌های درمانی مختلفی برای درمان دیسک

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

dryazadanpanahi
جستجو کردن