طب سوزنی برای دیسک کمر

فتق دیسک، خطرناک‌ترین دیسک کمر است و زمانی رخ میدهد که مرکز نرم دیسک ستون فقرات به سمت بیرون برآمده و به اعصاب مجاور فشار وارد کند. این می تواند باعث درد و ناراحتی و همچنین بی حسی، ضعف یا احساس سوزن سوزن شدن در نواحی آسیب دیده شود. درد پا، سفتی گردن، اسپاسم عضلات کمر همگی از شایع‌ترین مشکلات مربوط به ستون فقرات است. این دردها می‌توانند ناشی از فتق دیسک باشند. فتق دیسک باعث می‌شود تا دیسک لغزنده شده یا آسیب ببیند. هر نوع آسیب به دیسک می‌تواند اعصاب نخاعی را تحت فشار قرار دهد.

درمان‌های مختلف پزشکی و سنتی برای کنترل این شرایط و بهبودی دیسک کمر وجود دارند. یکی از درمان‌های سنتی مورد بحث، طب سوزنی است. طب سوزنی برای دیسک کمر و کاهش علائم آن یک گزینه عالی درمانی محسوب نمی‌شود. این تکنیک درمانی زمانی کاربرد دارد که دیسک کمر دچار آسیب خفیف یا جدی نشده باشد. طب سوزنی اعصاب نقاطی از کمر یا ستون فقرات را که تحت فشار هستند، هدف قرار می‌دهد و به کاهش تنش و فشار در آن قسمت کمک می‌کند؛ ولی به درمان و شناسایی علت دیسک کمر کمکی نمی‌کند. فراموش نکنید، این نوع روش درمانی نقشی در درمان بیرون زدگی دیسک یا پارگی دیسک ندارد.

بنابراین قبل از هرگونه اقدام خودسرانه باید به جراح دیسک کمر مجرب و متخصص مانند دکتر محمود یزدان پناهی مراجعه کنید؛ تا علت عارضه به درستی تشخیص داده شده و روند درمان به شکل اصولی و دقیق دنبال شود. در این مقاله ما به صورت گسترده در مورد استفاده از طب سوزنی برای دیسک کمر و گردن چگونگی تاثیر آن برای این عارضه با شما صحبت خواهیم کرد. پس برای کسب اطلاعات و آگاهی بیشتر در این زمینه تا انتهای مقاله با ما همراه شوید.

استفاده از طب سوزنی برای درمان دیسک کمر و گردن موثر است؟

طب سوزنی یک طب سنتی چینی است که به عنوان گزینه‌ تکمیلی در درمان برخی مشکلات پزشکی کاربرد دارد. با این وجود شواهد زیادی برای اثربخشی کامل این تکنیک در درمان استئوآرتریت، فتق و پارگی دیسک و درد سیاتیک وجود ندارد. از طریق طب سوزنی مانند مصرف بهترین غذا برای دیسک کمر می‌توان کمی به کاهش دردهای اطراف گردن، شانه‌ها،  بازو، ران و کمردرد که به دلیل اسپاسم عضلانی ایجاد شده‌اند، کمک کرد؛ ولی این شیوه سنتی نقشی در درمان علت فتق یا پارگی دیسک ندارد. از همین رو استفاده از آن برای درمان دیسک کمر توصیه نمی‌شود.

در طب سوزنی با وارد کردن سوزن‌های نازک در نقاط خاصی از بدن، سیستم عصبی تحریک شده و این باعث ترشح مواد شیمیایی طبیعی تسکین دهنده درد مانند اندورفین و انکفالین می‌شود. برخی از متخصصان طب سوزنی نیز از طب سوزنی الکتریکی استفاده می‌کنند.عبور جریان الکتریکی کوچک از سوزن‌ها ترشح اندورفین را بیشتر تحریک کرده و درد را کاهش میدهد.

طب سوزنی همچنین جریان خون را افزایش می‌دهد؛ عضلات اطراف ناحیه آسیب دیده را شل می‌کند و از این طریق می تواند باعث بهبودی موقت و جزئی درد شود، بدون انکه مشکل اصلی را درمان کند. طب سوزنی برای دیسک کمر گزینه مناسبی نیست. این شیوه درمانی  تاثیر بسیار جزئی در رفع اسپاسم یا سفتی عضلانی دارد. این روش درمانی سنتی اغلب به تنهایی کار ساز نیست. در کنار درمان پزشکی روش‌های درمانی دیگر مانند فیزیوتراپی و ماساژ برای بهبود دیسک کمر موثر هستند. فیزیوتراپی می‌تواند عضلات اطراف ناحیه آسیب دیده را تقویت کند؛ انعطاف پذیری را افزایش دهد و از آسیب‌های بعدی جلوگیری کند. گاهی نیز ممکن است به جراحی دیسک کمر نیاز باشد.

بررسی مهم ترین نکات در رابطه با استفاده از طب سوزنی برای دیسک کمر

در زیر به برخی از نکات اصلی و مهم طب سوزنی برای دیسک کمر اشاره شده است:

1)   معاینه و ارزیابی فیزیکی قبل از شروع درمان

در طول یک جلسه طب سوزنی برای دیسک کمر، متخصص طب سوزنی ابتدا یک ارزیابی جامع برای تعیین علائم و سابقه پزشکی فرد انجام می دهد؛ همچنین یک معاینه فیزیکی برای ارزیابی محل و شدت فتق دیسک انجام می شود. در اکثر موارد بعد از مشخص شدن فتق و پارگی دیسک، از طب سوزنی استفاده نمی‌شوند، زیرا این می‌تواند حتی آسیب زا باشد و شدت علائم را بیشتر کند.

2)   مدت زمان فرایند درمان طب سوزنی

نقاطی که در نزدیکی ناحیه آسیب دیده هستند، هدف قرار گرفته می‌شوند.  سوزن‌ها معمولاً به مدت 15 تا 30 دقیقه در جای خود باقی می مانند، در حالی که بیمار بدون حرکت است. بیمار کاملا دراز کش و در حالت استراحت قرار میگیرد.

3)   استفاده از تحریک الکتریکی

ممکن است متخصص طب سوزنی از تحریک الکتریکی یا گرما درمانی برای افزایش اثرات درمان استفاده کند.

4)   شدت درد و ناراحتی

طب سوزنی معمولاً دردناک نیست، اگرچه برخی از افراد ممکن است هنگام وارد کردن سوزن‌ها احساس گزگز خفیف یا شدیدی داشته باشند.

5)   اثر بخشی نتایج

پس از درمان، بیماران ممکن است احساس تسکین فوری از علائم خود داشته باشند؛ اما این موقت است. در برخی موارد نیاز به چند جلسه درمانی است که اثر بخشی آنها هنوز مورد بحث است. استفاده مداوم از طب سوزنی می‌تواند حتی با آسیب عصبی همراه باشد. به دلیل عدم اثر بخشی طب سوزنی، گاهی ممکن است یکی از بین انواع جراحی فتق دیسک کمر با توجه به شرایط سلامتی بیمار برای او در نظر گرفته شود.

استفاده از طب سوزنی برای درمان دیسک کمر، عوارض دارد؟

طب سوزنی زمانی که توسط یک متخصص طب سوزنی ماهر و آموزش دیده انجام شود، عموماً ایمن تلقی می‌شود؛ اگر چه مانند ادعای مبنی بر اثر بخشی خواص جدوار برای دیسک کمر چندان مفید ارزیابی نمی‌شود. با این حال، برخی از خطرات بالقوه مرتبط با این روش، از جمله خونریزی، عفونت و آسیب عصبی وجود دارد. بنابراین بسیار مهم است که قبل از درمان با طب سوزنی، یک پزشک متخصص و ماهر را انتخاب کنید که روش‌های ایمن را  با توجه به وضعیت سلامتی فرد انتخاب کند. یک پزشک متعهد و با تجربه همچنین از سوزن‌های استریل استفاده میکند تا احتمال بروز عوارض را به حداقل برساند.

زنانی که باردار هستند، افرادی که دارای اختلال خونریزی هستند یا از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنند، برای پیشگیری از عوارض احتمالی باید قبل از انجام درمان طب سوزنی با پزشک خود صحبت کنند. علاوه بر این، افرادی که ترس از سوزن دارند یا آستانه دردناکی کمی دارند، ممکن است کاندیدای مناسبی برای این نوع درمان نباشند.

معرفی مهم ترین نقاط که در طب سوزنی برای بهبود دیسک کمر مورد توجه است

طب سوزنی نقاطی از ستون فقرات را هدف قرار می‌دهد که بیشتر تحت فشار باشند. در واقع سوزن‌ها به نقاطی وارد می‌شوند که مراکز انرژی نامیده می‌شوند. بر این اساس مهمترین نقاطی که در طب سوزنی برای دیسک کمر مورد توجه است، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • قسمت تحتانی ستون فقرات
  • کف دست
  • باسن
  • کف پا
  • پشت زانو
  • نواحی اطراف عضله آسیب دیده

سوزن‌ها در گره‌های عصبی اطراف این نقاط وارد می‌شوند. هر سوزن باید با دقت وارد شود؛ تا از آسیب عصبی جلوگیری شود. استفاده از طب سوزنی برای درمان مشکلات دیسک کمر یک ریسک محسوب می‌شود و حتی در برخی موارد می‌تواند شرایط سلامتی بیمار را حادتر نیز نماید. در این صورت ممکن است حتی نیاز به جراحی باشد، اما چه موقع دیسک کمر احتیاج به عمل دارد، تصمیم است که پزشک با توجه به شرایط شما خواهد گرفت.

هزینه درمان طب سوزنی برای دیسک کمر

هزینه درمان طب سوزنی برای دیسک کمر نسبت به بسیاری از درمان‌های پزشکی ارزان‌تر است. در کل هزینه درمان طب سوزنی بر اساس علائم و علت فتق دیسک کمر به صورت زیر محاسبه می‌شود:

·       تعداد جلسات درمانی

برخی بیماران در صورت عدم آسیب به دیسک یا فتق ممکن است در همان جلسه اول به نتایج موقت دست پیدا کنند، ولی برخی دیگر به جلسات بیشتری برای درمان نیاز دارند. گاهی حتی درمان در جلسات متعدد نیز امکان پذیر نمی‌باشد.

·       معاينات و آزمایشات

برای پیشگیری از عوارض ناخواسته با توجه به شرایط و سابقه پزشکی ممکن است متخصص طب سوزنی معاینات و آزمایشاتی را درخواست کند. این آزمایشات شامل تست بارداری، تست خون و… هستند.

·       میزان مهارت و تخصص پزشک

اگر طب سنتی توسط پزشکان با تجربه و ماهر انجام شود، هزینه‌های درمان کمی افزایش پیدا خواهند کرد.

  • میزان شدت و گستردگی آسیب

میزان گستردگی آسیب دیسک کمر باعث می‌شود تا پزشک نقاط متعددی را هدف درمان قرار دهد. همین موضوع می‌تواند تاثیر مستقیمی بر هزینه‌های طب سوزنی داشته باشد.

·       هزینه لوازم جانبی

هنگام محاسبه هزینه طب سوزنی برای دیسک کمر باید هزینه لوازم جانبی مانند سوزن‌های استریل، لیزر یا گرمادرمانی را نیز به هزینه‌های خود اضافه کنید.

·       هزینه داروها

گاهی در کنار درمان با طب سوزنی لازم است بیمار از دارو استفاده کند. هزینه این داروها نیز باید به هزینه درمان با طب سوزنی برای دیسک کمر اضافه شود.

بررسی کامل روش درمان طب سوزنی برای کنترل و بهبود بیماری دیسک کمر

فتق دیسک ممکن است به دلیل افزایش سن، جراحات یا شرایط دژنراتیو ایجاد شود. گزینه های درمانی برای این بیماری شامل دارو، فیزیوتراپی و جراحی مانند دیسککتومی یا میکرودیسککتومی کمتر تهاجمی است. با این حال، برخی از افراد ممکن است به دنبال درمان های جایگزین مانند طب سوزنی برای کاهش علائم خود باشند.

طب سوزنی با تحریک اعصاب در نواحی تحت آسیب به افزایش جریان خون و ترشح اندروفین کمک کرده و از این طریق ممکن است نقش اندکی در شل شدن عضلات داشته باشد. این یک درمان موقت بوده و اثر دائمی ندارد؛ به همین دلیل بسیار مورد بحث است. حتی در برخی موارد طب سوزنی احتمال خطر و آسیب را افزایش میدهد؛ زیرا علت دیسک و مشکلات مرتبط با آن را درمان نمیکند.  استفاده از طب سوزنی به درمان پارگی و بیرون زدگی دیسک کمکی نمی‌کند. برای درمان این مشکلات باید به جراح دیسک کمر حاذق و مجرب مانند دکتر محمود یزدان پناهی مراجعه نمایید.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
dryazadanpanahi

دکتر یزدان پناهی

دانش‌اموخته‌ دانشگاه شهید بهشتی تهران. رتبه برتر بورد تخصصی جراحی مغز و اعصاب. سابقه ۷ سال انجام اعمال پیچیده قاعده جمجمه و تومور های‌مغزی و نخاع , سابقه ۷ سال اعمال پیچیده ستون فقرات

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

dryazadanpanahi
جستجو کردن