علت انجام عمل مغز بعد از سکته مغزی چیست؟

علت انجام عمل مغز بعد از سکته مغزی چیست؟

سکته مغزی می‌تواند یک اتفاق بسیار ترسناک باشد. این عارضه به دو شکل سکته هموراژیک و سکته ایسکمیک اتفاق می‌افتد. با توجه به نوع سکته و محل سکته ممکن است پزشک برای جراحی تصمیمی بگیرد. انجام جراحی مغز باعث بازگرداندن جریان خون طبیعی و کاهش فشار مغز می‌شود. این عمل همچنین از خونریزی‌های بعدی و مشکلات جدی‌تر جلوگیری می‌کند.

در این مطلب با بررسی کامل علت انجام عمل مغز بعد از سکته مغزی همراه شما هستیم.

دو نوع سکته مغزی هموراژیک و ایسکمیک کاملا با هم متفاوت هستند؛ بنابراین به شکل‌های مختلفی نیز درمان می‌شوند. سکته  مغزی هموراژیک  زمانی اتفاق می‌افتد که یک سرخرگ در مغز پاره شود. معمولاً سکته‌های هموراژیک  ناشی از فشار خون بالا هستند. این نوع سکته اغلب بر گانگلیون‌های پایه مغز تأثیر می‌گذارد، اگرچه بسیاری از  نواحی دیگر مغز می‌توانند تحت تأثیر یک سکته هموراژیک قرار گیرند.

سکته هموراژیک باعث خونریزی در مغز و در نتیجه افزایش فشار و تورم شده و میتواند منجر به هماتوم شود. سکته  مغزی ایسکمیک  به دلیل انسداد یک سرخرگ در مغز ایجاد می‌شود. این باعث می شود ناحیه‌ای از مغز که توسط آن شریان تغذیه میشود، منبع خون خود را از دست بدهد. در نتیجه سلول‌های مغز خون غنی از اکسیژن مورد نیاز برای عملکرد را دریافت نمی‌کنند و آسیب بافتی رخ می‌دهد.

حدود  87 درصد  از سکته‌های مغزی ایسکمیک هستند و در اثر لخته خون از جای دیگری در بدن ایجاد می‌شوند. سکته مغزی در برخی موارد نیاز به جراحی اورژانسی دارد؛ البته عمل مغز بعد از سکته مغزی بسیار شایع نیست و تشخیص زودهنگام سکته مغزی بسیار مهم است و میتواند به کاهش آسیب بافتی در مغز کمک کند.

آشنایی با  علائم مختلف هشدار دهنده سکته مغزی به شما یا یکی از عزیزانتان کمک می‌کند تا به درمان به موقع قبل از جراحی دست پیدا کنید؛ هر چند که ما باز هم به صورت دقیق علت انجام عمل مغز بعد از سکته مغزی را برای شما بررسی خواهیم کرد.

عمل مغز بعد از سکته مغزی چه زمانی انجام می‌شود؟ انواع جراحی های مغز و اعصاب بعد سکته چه هستند؟ در این مقاله ما به صورت مفصل به همه سوالات شما در این زمینه پاسخ می‌دهیم  پس برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتها مقاله را با دقت بخوانید.

چه زمانی نیاز به عمل مغز بعد از سکته مغزی است؟

چه زمانی نیاز به عمل مغز بعد از سکته مغزی است؟

بعد از سکته مغزی بیمار سریع باید به بیمارستان منتقل شود تا تیم پزشکی با انجام آزمایشات و انواع مختلف تصویربرداری، نوع و محل سکته مغزی را مشخص کند. عمل مغز بعد از سکته مغزی زمانی انجام می‌شود که هدف توقف خونریزی، رفع هماتوم و کاهش فشار داخل جمجمه سر باشد.گاهی با برخی از درمان‌های محافظه کارانه مانند دارو و بدون مداخله‌های جراحی می‌توان هماتوم را درمان نمود.

 با این حال برای کاهش فشار مغز و رفع اختلال در جریان خون نیاز به جراحی است؛ به خصوص اگر فرد سکته هموراژیک را تجربه کرده باشد. در این صورت جراحی اغلب در ۴۸ تا ۷۲ ساعت اولیه بعد از سکته انجام می‌شود، با این حال گاهی اوقات اگر وضعیت بیمار قبل از عمل نیاز به تثبیت داشته باشند، پزشکان مدت زمان بیشتری را صبر می‌کنند.

انواع عمل مغز بعد از سکته مغزی هموراژیک

در زیر انواع جراحی مغز بعد از سکته هموراژیک مورد بررسی قرار گرفته است:

1)   کرانیوتومی

اگر هماتوم بزرگ باشد و فشار قابل توجهی ایجاد کند، جراح مغز و اعصاب بخشی از جمجمه را برای تخلیه هماتوم برمی‌دارد. سپس پزشکان میتوانند به طور مستقیم مغز را برای برداشتن هماتوم و ترمیم رگ خونی قبل از جایگزینی فلپ استخوان، عمل کنند. این جراحی باعث می‌شود تا فشار داخل جمجمه کاهش پیدا کرده و از آسیب بیشتر جلوگیری شود.

2)   جراحی هیدروسفالی یا زهکشی مایع مغزی نخاعی

قرار دادن درن در بطن‌های مغز یک روش رایج پس از سکته مغزی هموراژیک است. در این نوع جراحی یک کاتتر کوچک در مغز برای تخلیه مایع اضافی قرار داده میشود. این روش نسبت به سایر گزینه‌های جراحی کمتر تهاجمی است و میتواند به کاهش فشار داخل جمجمه ناشی از سکته کمک کند.

3)   جراحی تخلیه آندوسکوپی

عمل مغز بعد از سکته مغزی از طریق آندوسکوپی نیز انجام می‌شود. این یکی دیگر از جراحی‌های کم تهاجمی است که برای درمان سکته مغزی هموراژیک کاربرد دارد. در طی این عمل، یک سوراخ کوچک در جمجمه ایجاد می‌شود؛ البته قبل از ایجاد یک سوراخ کوچک در جمجمه، از سی تی اسکن برای تعیین محل هماتوم استفاده می‌شود. سپس جراح مغز و اعصاب با استفاده از یک دوربین کوچک یا همان آندوسکوپ و همچنین ابزار مکنده مخصوص هماتوم را تخلیه می‌کند.

4)   برش یا جراحی از طریق کوئیلینگ اندوواسکولار

اگر آنوریسم علت اصلی سکته مغزی باشد بیرون زدگی به صورت حباب در دیواره شریان‌های مغزی ایجاد می‌شود. برای رفع این مشکل نیاز به جراحی از طریق کوئیلینگ اندوواسکولار باشد. برای این منظور یک لوله وارد شریان‌های مغز شده و مخصوص درون آن قرار می‌گیرد. این کار باعث می‌شود تا لخته ایجاد شده و جریان گردش خون به صورت طبیعی در شریان مورد نظر مسدود شود.

این در نهایت خونریزی را متوقف کرده و از خونریزی‌های بعدی که منجر به سکته مغزی می‌شوند جلوگیری می‌کند.

عمل مغز بعد از سکته مغزی ایسکمیک چگونه است؟

عمل مغز بعد از سکته مغزی ایسکمیک چگونه است؟

جراحی سکته مغزی برای سکته مغزی ایسکمیک به طور کلی کم تهاجمی‌تر است. همانطور که گفته شد؛ انسداد مسئول سکته مغزی ایسکمیک است و باعث محدود شدن جریان خون به مغز می‌شود. هر چه درمان به تاخیر بیفتد، ممکن است آسیب بیشتری به بافت مغز وارد شود. این میتواند شدت سکته مغزی را افزایش داده و منجر به  اثرات ثانویه گسترده‌تر شود .

سکته های مغزی ایسکمیک را می‌توان با داروهای لخته شکن مانند  فعال کننده پلاسمینوژن بافتی (tPA)  تحت شرایط مناسب درمان کرد. TPA در عرض 3-4 ساعت پس از شروع علائم تجویز می‌شود. این دارو به از بین رفتن لخته و بازگرداندن جریان خون به مغز کمک میکند. با این حال، در برخی موارد سکته مغزی ایسکمیک، ممکن است جراحی برای برداشتن لخته لازم باشد.

عمل مغز بعد از سکته مغزی ایسکمیک، آمبولکتومی مکانیکی یا ترومبکتومی است. در طی این روش، لخته خون در مغز با استفاده از یک دستگاه تخصصی حذف لخته برداشته میشود. این دستگاه از طریق یک کاتتر وارد یک سرخرگ میشود تا به لخته برسد. این کاتتر مخصوص عموماً در کشاله ران قرار میگیرد تا جراحی مغز کم تهاجمی‌تر انجام شود.

روند بهبودی بعد عمل مغز

روند بهبودی بعد عمل مغز

بهبودی پس از یک جراحی سکته مغزی شدید مانند کرانیوتومی معمولاً  6-8 هفته طول می‌کشد. در این مدت، پیروی از دستورالعمل هایی که جراح مغز و اعصاب به شما ارائه می دهد بسیار مهم است. این شامل اطلاعاتی در مورد مراقبت از برش شما، اقدامات احتیاطی برای فعالیت های روزانه شما و علائم هشدار دهنده عفونت یا خونریزی است. علاوه بر این؛ کارکنان پزشکی وضعیت شما را پیگیری می‌کنند تا از عوارضی مانند تشنج بعد از عمل مغز در امان باشید و خطرات جدی دیگری را تجربه نکنید.

البته روند بهبودی و دوره نقاهت عمل مغز بعد از سکته مغزی به روش جراحی بستگی دارد در جراحی‌های کم تهاجمی مانند جراحی آمبولکتومی مکانیکی عمل آمبولکتومی مکانیکی سکته ایسکمیک دوره نقاهت و بهبودی بسیار کوتاه‌تر است. صرف نظر از اینکه کدام عمل جراحی را انجام داده‌اید، درک و پیروی از دستورالعمل‌های تیم مراقبت بهداشتی برای به حداکثر رساندن نتیجه بسیار مهم است.

چگونگی تغذیه، انجام فعالیت‌های روزمره، داشتن استراحت کافی و دوری از شرایط استرس‌ها همگی کمک می‌کنند تا دوران نقاهت کاهش یافته و بیمار سریعتر بهبود یابد. شروع تمرینات توانبخشی برای کمک به بازیابی عملکردهای از دست رفته به دلیل سکته مغزی بسیار مهم است. درمان‌های بهبود سکته مغزی  شامل فیزیوتراپی، کاردرمانی و گفتار درمانی است.

نتیجه گیری نهایی در مورد عمل مغز بعد از سکته مغزی

عمل مغز بعد از سکته مغزی ممکن است برای بازگرداندن جریان خون طبیعی در مغز مورد نیاز باشد. در حالی که میتوان از درمان‌های کم تهاجمی استفاده کرد، در برخی موارد، جراحی برای کمک به توقف آسیب بافتی در مغز و نجات جان فرد ضروری است. نوع جراحی سکته مغزی مورد نیاز با توجه به نوع، شدت و محل سکته مغزی تعیین میشود.

به عنوان مثال، دو نوع اصلی سکته مغزی (هموراژیک و ایسکمیک) به انواع مختلف جراحی برای بازگرداندن جریان خون طبیعی در مغز نیاز دارند. اگر سکته مغزی ناشی از ترکیدگی شریان (سکته مغزی هموراژیک) باشد، جراحان مغز و اعصاب ممکن است کرانیوتومی را برای باز کردن جمجمه و کاهش فشار داخل جمجمه انجام دهند.

 علاوه بر این؛ روش‌های دیگری مانند جراحی هیدروسفالی یا زهکشی مایع مغزی نخاعی، جراحی تخلیه آندوسکوپی و برش یا جراحی از طریق کوئیلینگ اندوواسکولار به صورت کم تهاجمی‌تر انجام خواهند شد. هنگامی که سکته مغزی به دلیل لخته شدن خون (سکته مغزی ایسکمیک) ایجاد شود، ممکن است جراحی همچنان لازم باشد. آمبولکتومی یا ترومبکتومی مکانیکی جراحی است که برای از بین بردن لخته انجام میشود.

بر اساس مستندات موجود در تحقیقات معتبر، برای انتخاب بهترین روش درمانی قبل از هر چیز باید به جراحان مغز و اعصاب حاذق و با تجربه مانند دکتر محمود یزدان پناهی مراجعه کنید تا بهترین تکنیک درمانی برای شما انتخاب شود.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
dryazadanpanahi

دکتر یزدان پناهی

دانش‌اموخته‌ دانشگاه شهید بهشتی تهران. رتبه برتر بورد تخصصی جراحی مغز و اعصاب. سابقه ۷ سال انجام اعمال پیچیده قاعده جمجمه و تومور های‌مغزی و نخاع , سابقه ۷ سال اعمال پیچیده ستون فقرات

پست های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

dryazadanpanahi
جستجو کردن